«Թուրքիա-Հայաստան հանդիպումը պատմական է»
Հոկտեմբերի 14-ին Բուրսայի «Աթաթուրք» մարզադաշտում Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականն աշխարհի 2010 թ. առաջնության ընտրական փուլի վերջին հանդիպումը կանցկացնի Թուրքիայի ընտրանու հետ: Թուրքական լրատվամիջոցներն արդեն հասցրել են այն պատմական որակել: Մասնավորապես` «Ջումհուրիեթը» գրում է, որ այդ պատմական իրադարձությունը շատ կարևոր նշանակություն ունի ապագայի համար: Երկու երկրների ազգային թիմերն առայժմ ընդամենը մեկ անգամ են հանդիպել: Այդ խաղում, որը տեղի է ունեցել 2008 թ. սեպտեմբերի 6-ին, Երևանում, Թուրքիայի ընտրանին 2:0 հաշվով առավելության է հասել մեր թիմի նկատմամբ: Իսկ Թուրքիայում այդ երկրի ու Հայաստանի ընտրանիները հոկտեմբերի 14-ին կհանդիպեն առաջին անգամ:
Ավելացնենք, որ Թուրքիայի հավաքականը 7-րդ անգամ է հանդես գալու Բուրսայի մարզադաշտում: Նախորդ 6 հանդիպումներում այդ թիմը 2 հաղթանակ է տոնել, արձանագրել 2 ոչ-ոքի և 2-ում պարտվել: Այլ կերպ ասած` մեր հավաքականի հետ հանդիպումը կխախտի առկա հավասարակշռությունը, անկախ հանդիպման ելքից: Բայց մենք, իհարկե, հույս ունենք, որ Հայաստանի ազգային թիմը կկարողանա պարտության մատնել ոչ լավ օրեր ապրող թուրքական ընտրանուն: Այդ թիմի ֆուտբոլիստները ոչ միայն կորցրել են աշխարհի առաջնության եզրափակիչ փուլ մտնելու հնարավորությունները, այլև իրենց մարզչին և հայտնվել են հոգեբանական ճգնաժամում: Մոտիվացիայի բացակայությունը և հոգեբանական խնդիրները, անշուշտ, իրենց հետքը կթողնեն խաղադաշտում ծավալվող իրադարձությունների ընթացքի վրա: Ուզում ենք հավատալ, որ մեր ֆուտբոլիստները խելացիորեն կօգտվեն մրցակցի ճամբարում առկա իրավիճակից:

Match Armenia v. Turkey is historical
Armenian national football team is traveling to Bursa to meet in World Cup qualifying with Turkish side on Wednesday, October 14.
Turkish media outlets call this meeting historical, in particular, Cumhuriyet newspaper comments that this development is very important for future.
The national teams of the two countries yet met once – last year on September 6, in Armenia under match ended 2:0 victory over Armenian team. So the first meeting in Turkey is expected tomorrow.
Additionally, this is the seventh match on Bursa’s stadium for Turkish team which won twice, lost twice and played in draw twice. In other words, upcoming game will break this balance under any scenario.
We, nevertheless, hope that Armenia’s national football team will managed to win, given that the Turkish team has failed to qualify for the 2010 World Cup while its head coach is going through a psychological crisis. Lack of motivation and psychological problems will certainly influence tomorrow’s match.
It’s very desirable that our footballers to advantage of the situation, which prevail on Turkey’s court.