ՀՀ Նախագահը կմեկնի Թուրքիա` դիտելու ֆուտբոլային հանդիպումը
Այսօր Թուրքիայի Հանրապետության Նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի հրավերով Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կայցելի Թուրքիա: Նախագահը ներկա կգտնվի Հայաստան-Թուրքիա ֆուտբոլային հանդիպմանը, որը տեղի կունենա թուրքական Բուրսա քաղաքում` աշխարհի 2010 թ. առաջնության ընտրական փուլի շրջանակներում:
Նշենք, որ սա ՀՀ Նախագահի առաջին այցն է Թուրքիա:
Երկու երկրների ղեկավարները նաև հնարավորություն կունենան քննարկելու մի շարք հարցեր` Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների զարգացման վերաբերյալ:
Սպասվում է նաև երկու երկրների առաջնորդների համատեղ մամլո-ասուլիսը, որտեղ ներկա կգտնվեն նաև հայաստանյան լրագրողները: Ֆուտբոլային հանդիպումը, ինչպես նաև Սերժ Սարգսյանի և Աբդուլլահ Գյուլի համատեղ մամլո ասուլիսը Թուրքիայից կլուսաբանի նաև Aysor.am-ի թղթակիցը:
Բացի հայաստանյան լրագրողներից, 92 լրագրողներ են հավատարմագրվել` Գերմանիայից, Ֆրանսիայից, Դանիայից, ԱՄՆ-ից, Ադրբեջանից, Իտալիայից և շատ այլ երկրներից: Իսկ թուրքական լրատվամիջոցներից հանդիպումը լուսաբանելու նպատակով հավատարմագրվել են մոտ 200 լրագրողներ:
Ինչպես վստահեցրել են թուրքական իշխանությունները, Թուրքիայի ոստիկանությունը անվտանգության հատուկ միջոցառումներ է իրականացնում` հնարավոր սադրանքները բացառելու նպատակով:

Президент Армении будет следить за футбольным матчем в Турции
По приглашению турецкого лидера Абдуллаха Гюля президент Армении Серж Саргсян прибудет сегодня с визитом в Турцию. Лидеры двух стран будут следить за ходом футбольного матча между сборными Армении и Турции, который проходит в рамках отборочного тура Чемпионата мира-2010.
Отметим, что это первый визит президента Армении в Турцию.
Лидеры двух стран также будут иметь возможность обсудить ряд вопросов, касающихся двусторонних отношений.
Ожидается совместная пресс-конференция Сержа Саргсяна и Абдуллаха Гюля, на которой будут присутствовать также армянские журналисты. Для освещения событий в Бурсе аккредитованы 92 журналистов из Германии, Франции, Дании, США, Азербайджана, Италии и других стран, а также 200 журналистов из турецких СМИ. Для оперативного освещения событий корреспондент Aysor.am также будет работать из Бурсы.
Как заверяют турецкие власти, полиция предпринимает все необходимые меры безопасности для исключения возможных провокаций.