«Զաման» թերթի լրագրողը ցանկանում է լինել Հայաստանում
«Զաման» թերթի լրագրող Դիլեկ Հայրիլին Aysor-ի հետ զրույցում ասաց, որ լրագրողներն ու հասարակ մարդիկ իրար հետ խնդիրներ չունեն, խնդիրները ստեղծում են քաղաքական գործիչները:
«Թուրքիայում ապրող շատ հայեր կան, մենք իրար դեմ բան չունենք: Ես ուրախ եմ, որ շատ հայ ընկերներ ունեմ: Երբ նրանց հետ խոսում եմ, շատ բան եմ հասկանում, հասկանում եմ, որ մենք բնավ խնդիր չունենք»,- նշեց Հայրիլին:
Նրա համոզմամբ` երկու կողմի համար էլ շատ կարևոր է հարաբերությունների զարգացումը, սակայն լրագրողի խոսքերով, ազգայնականները դեմ են հարաբերությունների կարգավորմանը:
«Թուրքիայի փողոցներում երբ պտտվում ես, տեսնում ես, թե որքան հայեր կան ու երկար տարիներ ապրում ենք կողք կողքի: Չեմ հասկանում, թե ինչու՞ են ազգայնականները խառնվում գործին»,- նշեց լրագրողը, ով ծիծաղով պատասխանեց իր հարցին, թե ազգայնականները հասարակության անդամներ չե՞ն:
Ամեն դեպքում Դիլեկ Հայրիլին ուրախ կլիներ այցելել Հայաստան, հույս ունի, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումից հետո նրան կընձեռնվի այդ հնարավորությունը:
«Լրագրողների և մարդկանց միջև շփումները շատ կարևոր են: Երկու երկրների դռները պետք է բացվեն, բայց ամեն անգամ երբ մի լավ բան է լինում, նորից ազգայնականներն ու քաղաքական գործիչները սկսում են խոսել Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի մասին, և հաշվի չեն առնում մարդկանց կարծիքը: Այդտեղ էլ գործընթացը կանգ է առնում»,- ասաց թուրք լրագրողը:
Հայրիլին նաև մեծ ցանկություն ունի, որ թեև խոսվում է Ղարաբաղի մասին, բայց քաղաքական գործիչները կկարողանան այնպիսի որոշում կայացնել, որ հայերի ու թուրքերի միջև լավ հարաբերություններ հաստատվեն, իսկ Ղարաբաղը և Ադրբեջանը չնեղանան Թուրիքայից և Հայաստանից: Մյուս կողմից էլ նա սպասում է, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումը չի առաջնորդվի որևէ նախապայմանով:
Ինչ վերաբերում է ֆուտբոլային դիվանագիտությանը, Հայրիլին ասաց, որ պետք չէ ֆուտբոլիստներին խառնել քաղաքականությանը, որ խաղը մնում է խաղ, իսկ քաղաքականությունը` քաղաքականություն:

Корреспондент газеты «Заман» хочет побывать в Армении
Журналист турецкого издания «Заман» Дилек Хайрили в беседе с корреспондентом Aysor сказал, что журналисты и обычные люди не имеют проблем друг с другом, проблемы создают политические деятели.
«В Турции проживает много армян, мы не имеем ничего против них. Я счастлив, что у меня есть много друзей среди армян. Когда я разговариваю с ними, многое понимаю, понимаю, что у нас вовсе нет проблем», - отметил Хайрили.
Он уверен, что для обеих сторон развитие отношений очень важно, однако по его словам против урегулирования отношений выступают националисты.
«Когда гуляешь по улицам в Турции, видишь, как много армян, которые живут бок о бок с нами. Не могу понять, почему националисты вмешиваются в это дело?!», - отметил журналист, ответив с улыбкой на свой вопрос, а националисты разве не члены общества.
Во всех случаях, Дилек Хайрили был бы рад посетить Армению, и надеется, что после урегулирования армяно-турецких отношений такая возможность ему представиться.
«Контакты между журналистами и людьми крайне важны. Двери двух стран должны открыться, однако каждый раз, когда происходит что-то хорошее, националисты и политические деятели опять начинают разговоры о Нагорном Карабахе и Азербайджане, и не учитывают мнение людей. На этом и останавливается процесс», - заявил турецкий журналист.
Хайрили также очень хочет, чтобы, несмотря на разговоры о Карабахе, политические деятели нашли в себе силы принять такое решение, которое приведет к установлению хороших отношений между армянами и турками, а Карабах и Азербайджан не будут в обиде на Турцию и Армению. С другой стороны, он ожидает, что открытие армяно-турецкой границы не будет сопровождаться выдвижением каких-либо предварительных условий.
Что касается футбольной дипломатии, Хайрили отметил, что не следует вмешивать футболистов в политику, что игра остается игрой, а политика – политикой.