Ռուբեն Հայրապետյանն առայժմ չի մտածում արտասահմանցի մարզչի մասին
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանն աշխարհի ֆուտբոլի 2010 թ. առաջնության ընտրական փուլի վերջին` Թուրքիայի հավաքականի հետ խաղից հետո հայտարարել է, որ Վարդան Մինասյանին չի մեղադրում պարտության մեջ, քանի որ ֆուտբոլիստները շատ լուրջ ճնշման են ենթարկվել տրիբունաների կողմից: Նա նշել է նաև, որ ընդհանուր տպավորություններն այդ ֆոնի վրա այնքան էլ վատ չեն` ավելացնելով, որ Իսպանիայի ընտրանու հետ հանդիպումից հետո հայ ֆուտբոլիստները չեն հասցրել լիովին վերականգնվել:
Վերականգնման խնդրի լուծումը, իհարկե, ֆեդերացիայի նախագահի պարտականությունը չէ, այլ թիմի գլխավոր մարզչինը, ով Իսպանիայի հավաքականի հետ հանդիպումից հետա կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարեց, որ ֆիզիկապես ֆուտբոլիստները լավ են պատրաստված և կհասցնեն լավ մարզավիճակում ներկայանալ թուրքերի հետ խաղին:
Ռուբեն Հայրապետյանը, ինչպես տեղեկացնում է sports.ru կայքը, խոսել է նաև թիմը արտասահմանցի մարզչով համալրելու մասին: Նա նշել է, որ մեզ առաջին հերթին որակյալ ֆուտբոլիստներ են պետք, քանի որ «Շումախերը «Զապորոժեցի» ղեկին չի կարող մրցակցել «Ֆերրարիի» հետ»: Բայց նա վստահ է նաև, որ հավաքականը սերնդափոխության արդյունքում կկարողանա ավելի հասուն և գրագետ ֆուտբոլ ցուցադրել:
Ինչ-որ առումով ֆեդերացիայի նախագահը, իհարկե, ճիշտ է մտածում, սակայն չի անդրադառնում խաղի ամենակարևոր բաղադրիչներից մեկին` մարտավարությանը, որի մշակումը գլխավոր մարզչի պարտականությունն է: Բացի այդ, ֆուտբոլիստները կայանում են մարզիչների կատարած աշխատանքի շնորհիվ, ձեռք բերում թիմային ոգի, խաղային փիլիսոփայություն: Մեր կարծիքով` այսօր նույնիսկ տաղանդավոր անհատները ֆուտբոլում առանց թիմային խաղի ոչինչ չեն կարողանա անել:

Рубен Айрапетян не думает о замене главного тренера
Президент Федерации футбола Армении Рубен Айрапетян после отборочного матча чемпионата мира-2010 с Турцией заявил, что он не винит главного тренера армянской команды в последних поражениях сборной, поскольку с трибуны оказывали серьезное давление на футболистов. Он также отметил, что общие впечатления на этом фоне не самые плохие, добавив, после изнурительной встречи с Испанией, игроки не успели полностью восстановиться.
Решение вопроса о восстановлении футболистов, конечно, не входит в обязанность президента федерации, а является задачей главного тренера команды, который в ходе пресс-конференции после встречи с сборной Испании заявил, что футболисты находятся в хорошей физической форме и успеют предстать на игру с турками в хорошей спортивной форме.
Как сообщает сайт sports.ru, Рубен Айрапетян также коснулся вопроса привлечения зарубежного тренера для команды. Он отметил, что в первую очередь нам нужны качественные футболисты, поскольку «Шумахер за рулем «Запорожца» не сможет соревноваться с «Феррари». Однако он уверен, что сборная после смены поколений сможет показать более зрелый и грамотный футбол.
В каком-то смысле, конечно, президент федерации правильно думает, однако он не говорит о самом важном элементе игры – стратегии, разработка которой является обязанностью главного тренера. Кроме того, становление футболистов происходит именно за счет работы тренеров, в результате этого они приобщаются к духу командной игры, игровой философии. По нашему мнению, сегодня даже талантливые личности без командной игры не смогут добиться чего-либо в футболе.