Որտե՞ղ և ինչու՞ է կորում էլեկտրաէներգիան Հայաստանում
2009 թ. սեպտեմբեր ամսին մեր երկրում էլեկտրաէներգիայի կորուստները կազմել են մոտ 11.6 %, իսկ 9 ամսվա կտրվածքով` 13.6 % (մինչև 760 մլն կՎտ.ժամ): Ինչպես Aysor-ին հայտնեց «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ իրացման փոխտնօրեն Արսեն Գաբրիելյանը, ըստ վերլուծությունների արդյունքների` առավել մեծ կորուստներն առաջանում են հիմնականում խիտ բնակեցված մասնավոր սեկտորներում, առավել վատթար տեխնիկական վիճակ ունեցող տարածքներում և հնացած հաշվիչներով հաշվառում իրականացվող բաժանորդների շրջանում:
Փոխտնօրենի հավաստմամբ, կորուստների նվազեցման նպատակով իրականացվում են մի շարք միջոցառումներ` արդիական, առավել մեծ ճշտության դաս ունեցող էլեկտրոնային բազմասակագնային հաշվիչների տեղադրում, հաշվառման ավտոմատացված համակարգերի ներդրում 0.4 կՎ ցանցում, առավել վատթար տեխնիկական վիճակ ունեցող տարածքների վերակառուցում, վարչա-կազմակերպչական միջոցառումների իրականացում, խրախուսման մեխանիզմների կիրառում, համակարգը բանիմաց կադրերով համալրում: Առևտրային հաշվառման համակարգի բարելավմանն (որով և պայմանավորված է կորուստների նվազումը) ընկերությունն այս տարի ուղղել է 750 մլն դրամ, մինչև տարվա վերջ կհատկացվի ևս 1 մլրդ դրամ:
«Ներկայիս դրությամբ փաստացի կորուստների չափը համապատասխանում է ցանցի տեխնիկական վիճակին, իսկ այն նորմավորված տեխնիկական և չափագիտական կորուստներին հասցնելու համար անհրաժեշտ են լրացուցիչ ներդրումներ, ցանցի տեխնիկական վիճակը բարելավելու և հաշվառումն ավելի արդիական և ավտոմատացված դարձնելու համար», - նշեց Ա. Գաբրիելյանը:
Մինչդեռ «Էներգետիկների համահայկական ասոցիացիա» իրավաբանական անձանց միության նախագահ Սլավիկ Սարգսյանը մեզ հետ զրույցում կարծիք հայտնեց, թե Հայաստանի էներգետիկ համակարգը ներկայումս գտնվում է պայթունավտանգ վիճակում. ամենուր հնացած սարքավորումներ են, մշտապես խափանումներ ու անջատումներ են լինում, գյուղերում վիճակն էլ ավելի վատ է, բացի նոր կառուցված ենթակայաններից, իսկ ամորտիզացիոն միջոցներ շատ քիչ են հատկացվում:
Միության նախագահի գնահատականով, ներկայումս էներգետիկ համակարգի կորուստներն ահռելի են և միայն 1 ժամում կազմում են 2 մլն 100 հզ. կՎտ (պաշտոնական նշվող 760 մլն կՎտ.ժամ-ի փոխարեն):
«Դա նշանակում է, որ ամսական կորուստների արժեքը կազմում է 1.5 մլրդ դրամ», - ասաց Սլավիկ Սարգսյանը:
«Եթե ընդունենք, որ այդ ցուցանիշը արհեստական է, և իրականում կորուստները 500 մլն դրամ են կազմում, ընդ որում դա էլ կարելի է կրճատել մինչև 50-100 մլն, ապա ի՞նչ է լինում այդ 1 մլրդ դրամը», - հարցրեց «Էներգետիկների համահայկական ասոցիացիա» իրավաբանական անձանց միության նախագահը:
Նրա հավաստմամբ, ասօր էլեկտրացանցում էներգետիկ որակյալ մասնագետները շատ քիչ են, անվտանգության պահանջներն էլ խիստ անկում են ապրել:
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի ներդրումային ծրագրերի բաժնի պետ Աբգար Բուդաղյանը Aysor-ին տեղեկացրեց, որ 2009 թ. սպառողներին առաքվող էլեկտրաէներգիայի գործող սակագներում հաշվի է առնվել կորուստների 13% մակարդակը, քանի որ նման նախապայման է նախատեսված ընկերության մասնավորեցման պայմանագրում: Փաստացի և իրական կորուստների մակարդակի տարբերությունը, որքան էլ այն կազմի, ընկերության վնասներն են և փոխհատուցվում են «ՀԷՑ»-ի շահույթի հաշվին:
Ա.Բուդաղյանը հայտնեց նաև, որ բաշխիչ ցանցերի համար այս պահին կորուստների առավել ցածր մակարդակ նախանշված չէ, սակայն ՀԾԿՀ-ն աշխատանքներ է տանում այդ ուղղությամբ:

Where and why Armenia loses electricity?
Deputy marketing director of Armenian Electric Networks Arsen Gabrielyan told Aysor’s correspondent, that some minor losses appear in the densely populated private sectors, poorly equipped sectors, and among out-of-date meter users.
He told that in order to reduce losses a number of activities are carried: upgraded electronic multi-tariff meters, which have highest accuracy class, install; automated light low-voltage network (0.4kV) system implements; poor-conditional substations rehab; and staff-building activities including bonus system for employees, skilled professionals recruiting, and so on.
The company injected 750 million AMD to reduce losses and for technical base improving over this year, while to the year’s end will invest 1 more million AMD.
“Actual losses respond to technical base condition; to turn them into rate loss we need additional injections,” said Arsen Gabrielyan.
Meanwhile, Slavik Sargsyan, who is chairman of NGO of legal persons union “Pan-Armenian Association of Power Workers”, in interview with Aysor said that Armenian energy today is in a volatile situation given that the equipment is outdated, constant breakdowns and switchoff happen while the rural areas meet worse situation. According to Slavik Sargsyan’s calculations Armenia loses 2,100 million kw/h, not reported 760 million.
“This means that the cost of the monthly loss is 1.5 billion AMD.
“If we assume that this is a made index and the real loss is 500 million AMD, and this can be cut to 50-10 million, then I wonder where 1 billion AMD is?”
He shared his opinion that there are too little skilled professionals in field of electrical networks and that one can see a great drop in security requirements.
Head of Department of investment programs under Public Services Regulatory Commission (PSRC) Abgar Budagyan told Aysor’s correspondent that the running tariffs of electricity supplies 13% loss rate over current year is accounted, written in company’s privatization contract.
The difference between actual and real loss, no matter how much it was, is the company’s damage being compensated by the profit. He also pointed that the company is working at providing a minimum in loss.