Հայաստանը և Ուկրաինան զարգացնում են համագործակցությունը
Այսօր Երևանում ընթանում է հայ-ուկրաինական միջկառավարական հանձնաժողովի չորրորդ համատեղ նիստը: Միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահներն են. հայկական կողմից` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, ուկրաինական կողմից` Ուկրաինայի արդյունաբերական քաղաքականության նախարար Վլադիմիր Նովիցկին:
Ինչպես լրագրողներին հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, թեև միջկառավարական հանձնաժողովի վերջին նիստը կայացել էր 2004 թ. մայիսին Կիևում, սակայն կա երկու կողմերի ցանկությունը` զարգացնել համագործակցությունը:
Նիստում քննարկվող հարցերի շրջանակն ընդգրկում է Հայաստանի և Ուկրաինայի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման, մշակույթի, գիտության և կրթության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, առողջապահության և այլ փոխշահավետ ոլորտներում երկկողմ համագործակցությանը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ուկրաինայի միջև միջմարզային կապերի խորացմանն առնչվող խնդիրներ:
Տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ուկրաինական միջկառավարական հանձնաժողովի համատեղ նիստի արդյունքում նախատեսվում է Հայ-ուկրաինական միջկառավարական հանձնաժողովի չորրորդ համատեղ նիստի Արձանագրության, «ՀՀ ԿԱ Պետական եկամուտների կոմիտեի և Ուկրաինայի պետական մաքսային ծառայության միջև մաքսային վիճակագրության տեղեկատվության փոխանակման հարցերով փոխգործակցության կարգի մասին» Արձանագրության և «Հայաստանի Հանրապետության սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության և և Ուկրաինայի ընտանիքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի նախարարության միջև երիտասարդական քաղաքականության ոլորտում համագործակցության մասին» Հուշագրի ստորագրումը:

Armenia and Ukraine develop the cooperation
Today in Yerevan is launched the 4th joint intergovernmental session of the Armenian-Ukrainian commission. The co-chairs of the intergovernmental commission from Armenia side are the RA Minister of Economy Nerses Yeritsyan, from Ukraine Ukrainian Minister of the industrial policy Vladimir Novtsik.
As the Minister of the RA Economy Nerses Yeritsyan told to the journalists, though the last session of the intergovernmental commission was held on May 2004 in Kiev, there is the wish of the two sides to develop the cooperation.
The framework of the questions discussed on the session comprises issues concerning the development of the commercial and economic cooperation, mutual cooperation in the culture, science and education, ITs, agriculture, healthcare and other profitable areas, as well as issues concerning the deepening of the international relations between Armenia and Ukraine.
In the result of the joint session of the Armenian – Ukrainian intergovernmental commission a memorandum will be signed concerning the cooperation with the RA ministry of sport and youth affairs and the RA finance commission.