Հայաստանը և Ուկրաինան զարգացնում են համագործակցությունը
Այսօր Երևանում ընթանում է հայ-ուկրաինական միջկառավարական հանձնաժողովի չորրորդ համատեղ նիստը: Միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահներն են. հայկական կողմից` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, ուկրաինական կողմից` Ուկրաինայի արդյունաբերական քաղաքականության նախարար Վլադիմիր Նովիցկին:
Ինչպես լրագրողներին հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, թեև միջկառավարական հանձնաժողովի վերջին նիստը կայացել էր 2004 թ. մայիսին Կիևում, սակայն կա երկու կողմերի ցանկությունը` զարգացնել համագործակցությունը:
Նիստում քննարկվող հարցերի շրջանակն ընդգրկում է Հայաստանի և Ուկրաինայի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման, մշակույթի, գիտության և կրթության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, առողջապահության և այլ փոխշահավետ ոլորտներում երկկողմ համագործակցությանը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ուկրաինայի միջև միջմարզային կապերի խորացմանն առնչվող խնդիրներ:
Տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ուկրաինական միջկառավարական հանձնաժողովի համատեղ նիստի արդյունքում նախատեսվում է Հայ-ուկրաինական միջկառավարական հանձնաժողովի չորրորդ համատեղ նիստի Արձանագրության, «ՀՀ ԿԱ Պետական եկամուտների կոմիտեի և Ուկրաինայի պետական մաքսային ծառայության միջև մաքսային վիճակագրության տեղեկատվության փոխանակման հարցերով փոխգործակցության կարգի մասին» Արձանագրության և «Հայաստանի Հանրապետության սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության և և Ուկրաինայի ընտանիքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի նախարարության միջև երիտասարդական քաղաքականության ոլորտում համագործակցության մասին» Հուշագրի ստորագրումը:

Армения и Украина развивают сотрудничество
Сегодня в Ереване проходит четвертое совместное заседание армяно-украинской межправительственной комиссии. Сопредседателями комиссии являются министр экономики Армении Нерсес Ерицян и министр промышленной политики Украины Владимир Новицкий.
Как сообщил журналистам министр экономики Нерсес Ерицян, хотя последнее заседание комиссии и состоялось в мае 2004 года в Киеве, существует обоюдное желание сторон развить сотрудничество.
В число обсуждаемых вопросов входят развитие торгово-экономического сотрудничества, сотрудничество в области культуры, науки и образования, сельского хозяйства, здравоохранения, информационных технологий, и в других взаимовыгодных областях, а также проблемы углубления межобластных связей между Арменией и Украиной.
По итогам заседания межправительственной комиссии планируется принятие протокола четвертого заседания армяно-украинской межправкомисии, протокола о порядке сотрудничества между Комитетом по госдоходам Армении и государственной таможенной службой Украины, а также меморандума о сотрудничестве между министерством спорта и по делам молодежи Армении и министерством по делам семьи, молодежи и спорта Украины.