Արցախի ո՞ր հուշարձաններն են ադրբեջանական
Վերջերս Իսլամական երկրների կոնֆերանսում հնչել են տարբեր զեկույցներ, որոնցում ասվել է նաև այն մասին, թե իբր Հայաստանը Ադրբեջանի «օկուպացված տարածքներում ոչնչացնում է համաշխարհային մշակույթի հուշարձաններ»: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող» հասարակական կազմակերպության հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար Սամվել Կարապետյանը պարզաբենց, թե խոսքը որ «ադրբեջանական» հուշարձանների մասին է:
«Կովկասյան թաթարների, որոնք այժմ իրենց կոչում են ադրբեջանցիներ, հուշարձաններից ամենահինը Աղդամ քաղաքի մզկիթն է` կառուցված 1868-1870 թթ ընթացքում», - հայտնեց Ս. Կարապետյանը` նշելով, որ չնայած այս փաստին, Խորհրդային Միության տարիներին ադրբեջանցիներն իրենց ուսումնասիրությունների արդյունքում Արցախի տարածքում գտնվող բոլոր մահմեդական հուշարձաններն ադրբեջանական են որակել:
Ս. Կարապետյանի հաղորդած տվյալների համաձայն` Արցախի տարածքում մահմեդական հուշարձանները սկիզբ են առնում 14-րդ դարի սկզբերից` ի դեմս թուրքմենական ցեղերից մեզ ավանդված հուշարձանների: Դրանցում չկան մզկիթներ, այլ բացառապես գերեզմանական հուշարձաններ են` առավելագույնը դամբարանների տեսքով:
«Այս դամբարանները հայ ճարտարապետության հուշարձաններ են: Եվ նույնիսկ տարբեր արտասահմանյան երկրների մասնագետներ գտնում են, որ այս հուշարձանների ճարտարապետն է Եղվարդի Սուրբ Աստվածածին եռահարկ եկեղեցու կառուցող Շահիկ վարպետը», - ընդգծեց Ս. Կարապետյանը:
Որպես օրինակ ճարտարագետը ներկայացրեց Խաչեն գետի աջ ափին գտնվող մի դամբարան, որն իր պատկերագրությամբ, քանդակներով և նույնիսկ զարդաքանդակների մեջ խաչերի պատկերումներով հայկական ճարտարապետությանն է պատկանում:
Նա նշեց, որ Արցախի տարածքում կան ևս մի քանի հուշարձաններ` դարձյալ թուրքմեն ցեղերից ժառանգված, որոնց պատվիրատուն, հավանաբար, եղել են մահմեդական շեյխերը, բայց կառուցողները` բացառապես հայերը:
Արցախի տարածքում կառուցված մահմեդական հուշարձանների հաջորդ շրջանը, ըստ ուսումնասիրողի, պարսկական շրջանն է: Արցախի տարածքում կան 16-18-րդ դարերի մահմեդական հուշարձաններ, որոնք բացի դամբարանական կոթողներից, նաև մզկիթներ են, և դրանք ևս պարսկական հուշարձաններ են: Սրանից հետո է միայն գալիս Կովկասյան թաթարների ժամանակաշրջանը:
Ս. Կարապետյանը նշեց մի հետաքրքիր փաստ ևս, որ մինչ 1950 թ.-ն ընկած ժամանակաշրջանում Արցախի տարածքում կան տապանաքարեր, որոնց մակագրությունները դեռևս ռուսատառ ադրբեջաներեն չեն, այլ արաբատառ արաբերեն:

Какие памятники Арцаха являются азербайджанскими?
В ходе конференции Исламских стран, прошедшей недавно, прозвучали различные доклады в том числе о том, что якобы Армения «на оккупированных территориях Азербайджана уничтожает культурные памятники». Сегодня на встрече с журналистами глава общественной организации по изучению культурных памятников Самвел Карапетян сообщил, что речь идет об «азербайджанских» памятниках.
«Самым старым памятником кавказских татар, которые сейчас себя называют азербайджанцами, является агдамская мечеть, построенная в 1868-1870 гг.», - сказал С. Карапетян, отметив, что несмотря на это в ходе исследований в советские годы азербайджанцы называли азербайджанскими все мусульманские памятники на территории Арцаха.
По данным Карапетяна, наиболее ждревние мусульманские памятники в Арцахе датируются 14 веком – это оставшиеся нам в наследие памятники от туркменских племен. Среди них нет мечетей - а только гробницы.
«Эти гробницы являются памятниками армянской архитектуры. Многие зарубежные эксперты считают, что их архитектором является автор трехэтажного храма Св. Богородицы в Егварде – мастер Шагик», - подчеркнул С. Карапетян.
Он отметил, что на территории Арцаха есть еще несколько исторических памятников, заказчиками которых также являются туркменские шейхи, однако строили их исключительно армяне.
Следующей эпохой строительства мусульманских сооружений на территории Арцаха, по словам Карапетяна, является персидский период. В 16-18 вв. На территории Арцаха строились уже и мечети, и они также являются историческими памятниками. И только после этого начинается период кавказских татар.
С. Карапетян отметил еще один любопытный факт: до 1950 года на территории Арцаха появлялись гробницы не с азербайджанскими надписями - в кириллице, а с арабскими надписями.