Արցախի ո՞ր հուշարձաններն են ադրբեջանական
Վերջերս Իսլամական երկրների կոնֆերանսում հնչել են տարբեր զեկույցներ, որոնցում ասվել է նաև այն մասին, թե իբր Հայաստանը Ադրբեջանի «օկուպացված տարածքներում ոչնչացնում է համաշխարհային մշակույթի հուշարձաններ»: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող» հասարակական կազմակերպության հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար Սամվել Կարապետյանը պարզաբենց, թե խոսքը որ «ադրբեջանական» հուշարձանների մասին է:
«Կովկասյան թաթարների, որոնք այժմ իրենց կոչում են ադրբեջանցիներ, հուշարձաններից ամենահինը Աղդամ քաղաքի մզկիթն է` կառուցված 1868-1870 թթ ընթացքում», - հայտնեց Ս. Կարապետյանը` նշելով, որ չնայած այս փաստին, Խորհրդային Միության տարիներին ադրբեջանցիներն իրենց ուսումնասիրությունների արդյունքում Արցախի տարածքում գտնվող բոլոր մահմեդական հուշարձաններն ադրբեջանական են որակել:
Ս. Կարապետյանի հաղորդած տվյալների համաձայն` Արցախի տարածքում մահմեդական հուշարձանները սկիզբ են առնում 14-րդ դարի սկզբերից` ի դեմս թուրքմենական ցեղերից մեզ ավանդված հուշարձանների: Դրանցում չկան մզկիթներ, այլ բացառապես գերեզմանական հուշարձաններ են` առավելագույնը դամբարանների տեսքով:
«Այս դամբարանները հայ ճարտարապետության հուշարձաններ են: Եվ նույնիսկ տարբեր արտասահմանյան երկրների մասնագետներ գտնում են, որ այս հուշարձանների ճարտարապետն է Եղվարդի Սուրբ Աստվածածին եռահարկ եկեղեցու կառուցող Շահիկ վարպետը», - ընդգծեց Ս. Կարապետյանը:
Որպես օրինակ ճարտարագետը ներկայացրեց Խաչեն գետի աջ ափին գտնվող մի դամբարան, որն իր պատկերագրությամբ, քանդակներով և նույնիսկ զարդաքանդակների մեջ խաչերի պատկերումներով հայկական ճարտարապետությանն է պատկանում:
Նա նշեց, որ Արցախի տարածքում կան ևս մի քանի հուշարձաններ` դարձյալ թուրքմեն ցեղերից ժառանգված, որոնց պատվիրատուն, հավանաբար, եղել են մահմեդական շեյխերը, բայց կառուցողները` բացառապես հայերը:
Արցախի տարածքում կառուցված մահմեդական հուշարձանների հաջորդ շրջանը, ըստ ուսումնասիրողի, պարսկական շրջանն է: Արցախի տարածքում կան 16-18-րդ դարերի մահմեդական հուշարձաններ, որոնք բացի դամբարանական կոթողներից, նաև մզկիթներ են, և դրանք ևս պարսկական հուշարձաններ են: Սրանից հետո է միայն գալիս Կովկասյան թաթարների ժամանակաշրջանը:
Ս. Կարապետյանը նշեց մի հետաքրքիր փաստ ևս, որ մինչ 1950 թ.-ն ընկած ժամանակաշրջանում Արցախի տարածքում կան տապանաքարեր, որոնց մակագրությունները դեռևս ռուսատառ ադրբեջաներեն չեն, այլ արաբատառ արաբերեն:

Which are the Azerbaijani monuments in Artsakh?
Recently in the conference of Islamic countries different speeches have been read in which was said that “Armenia is destroying monuments of world culture in the occupied territories of Azerbaijan”. Today during the meeting with the journalists Samvel Karapetyan the head of the Research on Armenian Architecture Organization, explained which the so called “Azerbaijani” monuments were.
“The most ancient of the monuments that the Tatars of Caucasus, who today call themselves Azerbaijani, have is the Mosque of Aghdam city, built in 1868 – 1870”, - said S. Karapetyan motioning that regardless this fact during the Soviet times the Azerbaijani as a result of their own investigation all the monuments found in Artsakh have called Azerbaijani.
According to the facts of S. Karapetyan in the region of Artsakh the Muslim monuments can be seen since 14th century. There are no mosques there, but are exceptionally monuments on graves or mausoleum.
“Those mausoleums are monuments of Armenian architecture. And even experts of different foreign countries think that the architects of these monuments is master Shahik, the architect of the St. Astvatsatsin church of Yeghvard”, - stressed S. Karapetyan.
As an example the architect presented a mausoleum on the right bank of Khachen river which belongs to the Armenian culture by the images and the crosses in the curved pictures of the monument.
He mentioned that in the region of Artsakh there is also several monuments preserved from the times of the Turkmen tribes, which have ordered, probably the Muslim sheikhs but the architects have been exceptionally Armenians.
The following period of the Muslim monuments constructed in Artsakh region, according to the investigators, was the Persian period. There are Muslim monuments of 16-18 centuries in Artsakh region, which except the besides the mausoleum monuments have built also Mosques and they too are Persian monuments. Only then the period of the Caucasian Tatars is coming.