Լևոն Արոնյանը չի խաղա Բաքվում
ՖԻԴԵ-ի համաժողովում հաստատվել է, որ շախմատի աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդների մրցաշարը պետք է կայանա Բաքվում: Ադրբեջանի մայրաքաղաքի թեկնածության մասին խոսակցություններ վաղուց կային, բայց դեռ հայտնի չէր, թե շախմատի համաշխարհային կազմակերպությունն ինչպիսի դիրքորոշում կորդեգրի, առավել ևս, որ «Գրան Պրի» շարքում փայլուն մրցելույթների արդյունքում Հայաստանի ներկայացուցիչ Լևոն Արոնյանը հաղթել է ժամկետից շուտ ու իրավունք նվաճել` հանդես գալու հավակնորդների մրցաշարում: Բայց ՖԻԴԵ-ն, այնուամենայնիվ, որոշեց հաստատել Բաքվի թեկնածությունը…
Ինչպես և սպասելի էր, Լևոն Արոնյանը հրաժարվեց մեկնել Բաքու: Ճիշտ է` որոշման կայացումից մի քանի օր առաջ ՖԻԴԵ-ի փոխնախագահ Գեորգիոս Մակրոպուլոսը ժամանել էր Բաքու և հանդիպել այդ երկրի սպորտի ու երիտասարդության հարցերի նախարար Ազադ Ռահիմովի, ինչպես նաև շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Էլման Ռուստամովի հետ: Հանդիպման ընթացքում, ինչպես նշում են ադրբեջանական աղբյուրները, Լևոն Արոնյանի համար անվտանգության երաշխիքներ են տրվել, և Ադրբեջանը ստանձնել է պարտավորություն, որ մրցաշարի բոլոր պահանջները կկատարվեն ամենաբարձր մակարդակով:
Շախմատում անվտանգության երաշխիքների տրամադրումը հարաբերական հասկացություն է: Այս մարզաձևում մանրուքներից շատ բան կախված կլինի, և Լևոն Արոնյանը ճիշտ է վարվել` հրաժարվելով մասնակցել Բաքվում տեղի ունենալիք մրցումներին: Ուստի ՖԻԴԵ-ն որոշում է կայացրել երկու մասի բաժանել մրցաշարը: Չորս շախմատիստներ հանդես կգան Բաքվում, իսկ մյուս քառյակը` մեկ այլ երկրում: Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիան երկրորդ քառյակի մրցումներն առաջարկել է կազմակերպել Երևանում: Այս անգամ դեմ է արտահայտվել Ադրբեջանի ներկայացուցիչը: Համաժողովում որոշում է կայացվել, որ երկրորդ քառյակը կխաղա ցանկացած երկրում, բացի Հայաստանից: Ադրբեջանը նման դիրքորոշում է որդեգրել այն պատճառով, որ, հավանաբար, երկու մասնակից կունենա հավակնորդների մրցաշարում, ովքեր, բնականաբար, չեն կարող ընդգրկվել միևնույն խմբում: Ուստի նրանցից մեկը ստիպված պետք է լիներ ժամանել Երևան…

Levon Aronyan will not set off for Baku tournament
Despite these talks were ongoing for a long time there was no certainly position of FIDE, given that Levon Aronyan played brilliantly at Grand Prix and won the opportunity to battle for champion title long before. Nevertheless FIDE approved Baku.
As it was expected Armenian Grand Master refused to leave for Baku. A few days before this FIDE’s vice-president Georgios Makropoulos visited Baku and had a meeting with Azerbaijan’s Minister of Sport and Youth Affairs Azad Rakhimov as well as with Azerbaijani Chess Federation’s president Elmar Rustamov. According to Azerbaijani media outlets the parties discussed security guarantees and Azerbaijan confirmed its openness to host the high-class tournament.
Anyway security guarantees in chess are quite fishily ones. Chess demand many details and things so Armenian Grand master did took a right step refusing to participate in tournament in Baku-city. As a result FIDE decided to divide the tournament and hold it in two cities. Armenian Chess Federation offered to host it; however Azerbaijan, in his turn, voted against. So it was announced at conference that tournament’s second part will be held in any country but Armenia. Two Azerbaijani players cannot play at the same round, Azerbaijan explains its position.