Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկը` «նոու-հաու»
«Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկը շահագործման կհանձնվի 2010 թ. հուլիսին, ինչպես և նախատեսել ենք»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ վարչության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Կարեն Կարապետյանը:
«Այն շատ ունիկալ կայան է, որովհետև 300 մեգավատանոց կիսակառույց, հին, սովետական տեխնոլոգիայով բլոկի կողքը կառուցում ենք 180 մեգավատանոց ժամանակակիցը, և այնպես ենք անում, որ նրանք համատեղ աշխատեն: Դա իրականում նոու-հաու է, նման ծրագիր ոչ մեկը չի արել», - հավելեց նա:
Ընկերության ղեկավարի խոսքով, ամբողջ աշխարհում գոյություն ունեն շատ 300 մեգավատանոց բլոկներ, որոնք նման ցանկություն կունենան և փորձի փոխանակումը կլինի և շահավետ, և պատվավոր:
Կ. Կարապետյանը տեղեկացրեց, որ Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկի շինարարությունն ավարտելուց հետո կսկսեն էլեկտրաէներգիայի արտահանումը. «Հենց բլոկը մտնի ցանց` կարտահանենք: Նախնական պայմանվորվածություններ կան, երկրների ցանկը և արտահանման ծավալները կհրապարակենք մոտակա ժամանակներում»:
Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկում մշակվելու է իրանկան գազը: Ներկայումս Հայաստանը ներկրում է 6 մլն խմ գազ Ռուսաստանից, և 1.7 մլն` Իրանից:
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի ամբողջությամբ ավարտվել է Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի վերակառուցման ու արդիականացման ծրագրի նախապատրաստական փուլը և մեկնարկել են աշխատանքները: Ըստ «ՀայՌուսգազարդի» ծրագրի, 2010 թ. Հայաստանի էներգետիկ քարտեզում տեղ կգտնեն 480 մեգավատանոց նոր, արդյունավետ և տարածաշրջանում մրցունակ ջերմաէներգետիկ հզորություններ: Էլեկտրաէներգիայի արտահանումն ընկերությունը դասում է պրոֆիլային գործունեության տեսակներին:

Пятый энергоблок Раздана - ноу-хау
«Пятый энергоблок Раздана будет сдан в эксплуатацию в июле 2010 года, как мы и планировали», - сказал сегодня на встрече с журналистами гендиректор-председатель правления ЗАО «АрмРосгазпром» Карен Карапетян.
«Это уникальная станция, потому что рядом с недостроенным, старым советским блоком мощностью 300 МВт мы строим современный блок мощностью 180 МВт, и делаем так, чтобы они работали вместе. Это на самом деле ноу-хау, такого проекта еще никто не осуществлял», - добавил он.
По словам руководителя компании, во мире существует много блоков 300 МВт, у которых тоже может возникнуть такое желание, и обмен опытом может быть взаимовыгоден и почетен.
К. Карапетян сообщил, что по завершении строительства пятого энергоблока Разданской АЭС начнется экспорт электроэнергии: «Как только блок войдет в систему, начнем экспорт. Есть предварительные договоренности, список стран и объемы экспорта мы обнародуем в ближайшее время».
В пятом энергоблоке Раздана будет обрабатываться иранский газ. В настоящее время Армения импортирует 6 млн. кубометров газа из России и 1,7 млн. из Ирана.
Напомним, что в прошлом году был полностью завершен этап предварительной подготовки к перестройке и модернизации пятого энергоблока Разданской АЭС и начались строительные работы.