Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկը` «նոու-հաու»
«Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկը շահագործման կհանձնվի 2010 թ. հուլիսին, ինչպես և նախատեսել ենք»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ վարչության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Կարեն Կարապետյանը:
«Այն շատ ունիկալ կայան է, որովհետև 300 մեգավատանոց կիսակառույց, հին, սովետական տեխնոլոգիայով բլոկի կողքը կառուցում ենք 180 մեգավատանոց ժամանակակիցը, և այնպես ենք անում, որ նրանք համատեղ աշխատեն: Դա իրականում նոու-հաու է, նման ծրագիր ոչ մեկը չի արել», - հավելեց նա:
Ընկերության ղեկավարի խոսքով, ամբողջ աշխարհում գոյություն ունեն շատ 300 մեգավատանոց բլոկներ, որոնք նման ցանկություն կունենան և փորձի փոխանակումը կլինի և շահավետ, և պատվավոր:
Կ. Կարապետյանը տեղեկացրեց, որ Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկի շինարարությունն ավարտելուց հետո կսկսեն էլեկտրաէներգիայի արտահանումը. «Հենց բլոկը մտնի ցանց` կարտահանենք: Նախնական պայմանվորվածություններ կան, երկրների ցանկը և արտահանման ծավալները կհրապարակենք մոտակա ժամանակներում»:
Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկում մշակվելու է իրանկան գազը: Ներկայումս Հայաստանը ներկրում է 6 մլն խմ գազ Ռուսաստանից, և 1.7 մլն` Իրանից:
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի ամբողջությամբ ավարտվել է Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի վերակառուցման ու արդիականացման ծրագրի նախապատրաստական փուլը և մեկնարկել են աշխատանքները: Ըստ «ՀայՌուսգազարդի» ծրագրի, 2010 թ. Հայաստանի էներգետիկ քարտեզում տեղ կգտնեն 480 մեգավատանոց նոր, արդյունավետ և տարածաշրջանում մրցունակ ջերմաէներգետիկ հզորություններ: Էլեկտրաէներգիայի արտահանումն ընկերությունը դասում է պրոֆիլային գործունեության տեսակներին:

Razdan’s fifth station – knowhow
“Razdan’s fifth station will run in 2010 July in accordance with plan,” said at today’s press-conference ArmRosgazprom’s general manager and chairman Karen Karapetyan.
“This is not a usual station, because we build and operate a 180 megawatt modern station next to old soviet-built a 300 megawatt station, and our project is that these stations to work together. This is knowhow, no one has embodied such a project before,” he said adding that there are lots of 300 megawatt stations around the world and such project’s necessity may arise, so an idea of cooperation and experience exchange can appear.
“As soon as Razdan’s fifth station runs, we will export electricity. There are preliminary agreements and we will issue details on customer countries and export volume soon.”
The fifth station will cultivate Iranian gas. It’s worth mentioning that Armenia imports 6 million cubic meters of gas from Russia and 1.7 million from Iran. Additionally, preparations for the restructuring and modernization of Razdan’s fifth station were completely finished last year and building works began.