«Ատոմակայանը գազի գների հետ որևիցե կապ չունի»
2010 թ-ին 1000 խմ գազի գինը ներկայիս 154-ից կդառնա 180 դոլար: Սա դեռ նախնական պայմանվորվածություն է: Ինչպես այսօր լրագրողներին հայտնեց «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ վարչության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Կարեն Կարապետյանը, այս հարցի շուրջ «ՀայՌուսգազարդը» և «Գազպրոմը» դեռ բանակցում են:
«Բանակցությունները շարունակվում են և հետևելով շուկայի արձագանքներին, թե նավթի և գազի գները ինչպիսին կլինեն, հնարավոր են նաև փոփոխություններ, բայց մեր ռազմավարությունը 180 դոլար է լինելու, որը տարածաշրջանում իսկապես լավագույն գինն է լինելու»,- ասաց Կ. Կարապետյանը, միաժամանակ շեշտելով, որ ժամանակն է, որպեսզի Հայաստանում ձևավորվի այլ մոտեցում. «Մենք` հայերս, անընդհատ պահանջում ենք, որ ամբողջ աշխարհը մեզ վերաբերվի այլ ձևով: Դա անհեռանկարային ու ձանձրացնող պահելաձև է: Պետք է խոսել տնտեսական կատեգորիաներով»:
Կ. Կարապետյանը պնդում է, որ 12 տարվա ընթացքում, ինչ «ՀայՌուսգազարդը» գործում է Հայաստանում, մեր հանրապետությունն ունեցել է առանձնահատուկ գազի գին:
«12 տարվա մեջ Հայաստանը պետք է նախապատրաստվեր, որ ինքը պետք է վերջ ի վերջո անցնի շուկայական հարաբերությունների: Չի կարելի ապրանքը վաճառել ավելի էժան, քան այն գնում են ամբողջ աշխարհում, և մենք պետք է մեր տնտեսությունը պատրաստենք դրան», - կարծում է Կ. Կարապետյանը:
«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ վարչության նախագահ-գլխավոր տնօրենը նաև «անլուրջ» անվանեց մամուլում շրջանառվող այն լուրերը, թե ռուսական կողմը գազի այս գինը` ենթադրվող 200 դոլարի փոխարեն 180 դոլար սահմանելու համար, նոր ատոմակայանի կառուցումն իրեն հանձնելու երաշխիքներ է պահանջում:

In 2010 gas prices will increase from $154 to $180 per 1000 cubic meters in accordance with a preliminary agreement. Today ArmRosgazprom’s general manager and chairman Karen Karapetyan told journalists that Gazprom and ArmRosgazprom are still negotiating.
“We are still in talks and it depends on market, its oil and gas prices, the changes may happen; however out strategy is to stick with $180 which is really an optimal price in the region,” he said adding that it’s time to shape a new approach in Armenia: “We, the Armenians, always expect a special relation, it’s quite boring and horizonless. One should adopt and speak in economic categories.”
ArmRosgazprom provided special offers for Armenia over past 12 years, said Karen Karapetyan. “The republic had to prepare that it should sooner or later move to a market relations. It’s impossible to sell anything cheaper than everywhere. We must prepare our economy.”
He also mentioned issued statements on provided by Russia gas allowances ($180 instead of $200) in exchange for right to build a new nuclear plant in Armenia, calling these statements “not serious”.