Ողջունում են Արշալույս Հակոբյանին կալանքից ազատվելու որոշումը
Ինչպես տեղեկացնում է Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտի հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, Իրավապաշտպանների պաշտպանության օբսերվատորիան՝ Ընդդեմ խոշտանգումների համաշխարհային կազմակերպության (OMCT) և Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի (FIDH) համատեղ ծրագիրը, Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտի, Հելսինկյան քաղաքացիական անսամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի, Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի, Համագործակցություն հանուն ժողովրդավարության կենտրոնի, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի և «Ընդդեմ իրավական կամայականության հիմնադրամի» հետ համատեղ ողջունում են իրավապաշտպան Արշալույս Հակոբյանին կալանքից ազատելու որոշումը։
Վերը նշված կազմակերպությունները ողջունում են Արշալույս Հակոբյանի ազատ արձակումը և շնորհակալություն են հայտնում բոլոր անձանց, կառույցներին և կազմակերպություններին, որոնք հանդես են եկել ի պաշտպանություն Հակոբյանի։
Այս կազմակերպությունները դատապարտում են այն փաստը, որ պրն. Հակոբյանից դեռևս չի հանվել առաջադրված մեղադրանքը և կոչ են անում Հայաստանի իշխանություններին «դադարեցնել Արշալույս Հակոբյանի նկատմամբ բոլոր տեսակի ոտնձգությունները ՄԱԿ–ի իրավապաշտպանների մասին հռչակագրի, ինչպես նաև Հայաստանի կողմից վավերացրած մարդու իրավունքների վերաբերյալ միջազգային և տարածաշրջանային փաստաթղթերի համաձայն»։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 16–ին, Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը որոշում կայացրեց փոխարինել կալանքը որպես խափանման միջոց չհեռանալու մասին ստորագրությամբ Հայաստանի Հելսինկյան Ասոցիացիայի անդամ, կազմակերպության ինտերնետային կայքի (www.hahr.am) ֆոտոլրագրող պարոն Արշալույս Հակոբյանի նկատմամբ, որը 4 ամիս գտնվել էր նախնական կալանքի տակ։ Նա ազատ արձակվեց դատարանի դահլիճից, իսկ դատաքննությունը հետաձգվեց՝ լրացուցիչ քննչական գործողություններ կատարելու հիմնավորմամբ։

Организации приветствуют решение об освобождении правозащитника
Как сообщает пресс-служба Института «Гражданское общество», совместная программа Международной Федерации Прав Человека (FIDH) и Всемирной Организации Против Пыток (OMCT) Обсерватория по Защите Правозащитников, Институт «Гражданское общество», Ванадзорский офис Хельсинской гражданской ассамблеи, Хельсинский комитет Армении, Центр сотрудничества во имя демократии, антикоррупционный центр «Транспаренси Интернейшнл» и «Фонд против правового произвола» выступили с совместным заявлением, приветствуя решение об освобождении правозащитника Аршалуйса Акопяна.
Вышеуказанные организации выражают благодарность всем лицам, структурам и организациям, которые выступили в защиту Аршалуйса Акопяна.
Организации осуждают тот факт, что с А.Акопяна все еще не снято предъявленное обвинение и призывают власти Армении «прекратить все виды преследования в отношении Аршалуйса Акопяна согласно «Декларация ООН о правозащитниках» и другим, ратифицированным Арменией региональным и международным документам по правам человека.
Напомним, что 16-го октября, суд общей юрисдикции общин Кентрон и Норк-Мараш города Еревана принял решение заменить арест в качестве меры пресечения на подписку о невыезде в отношении представителя Хельсинской ассамблеи Армении, фоторепортера электронного сайта организации (www.hahr.am) Аршалуйса Акопяна, находящегося уже 4 месяц под предварительным арестом. А.Акопян был выпущен на свободу из зала суда, а судебное заседание было отложено с обоснованием проведения дополнительных следственных мероприятий.