Իսմեթ Իլմազ. Դուք ներողություն խնդրեք, մենք կմտածենք
Անկարայում Թուրքիայի Մշակույթի և տուրիզմի փոխնախարար Իսմեթ Իլմազի հետ հանդիպման ժամանակ վերջինս կիտրոնի ջուր ցողեց հայ լրագրողների ձեռքերին, ապա սեղմեց բոլորի ձեռքերն ու ասաց. «Ցանկանում եմ, որ «Սարի գելիմը»-ը միասին երգենք»:
«Սարի գելիմ»-ը Թուրքիայում և Ադրբեջանում շատ տարածված երգ է, որտեղ գելիմը` հարսը, հայ կրոնավորի աղջիկ է, ում մասին և երգում է սիրահարված և մերժված թուրք տղան:
Պարոն Իլմազն այս ամենն ասաց, որպեսզի պատճառաբանի, թե ինչու՞ Է կողմ հայ-թուրքական սահմանի բացմանը: Նա նշեց, որ արձանագրությունների վավերացումից հետո իրենց նախարարությունը` իր ղեկավարությամբ, կզբաղվի արխիվների վերծանմամբ:
«Ո՞վ չի ցանկանում ավելի լավ երկրում ապրել: Ցանկանում եմ ասել, որ պետք է ամեն ինչ անել, որ խաղաղ երկրում ապրենք, որպեսզի մեր սերունդներն էլ խաղաղ ապրեն: Դրա համար կարևոր են արձանագրություններն ու դրանց վավերացումը»,- հայտարարեց փոխնախարարը:
Նա նաև խնդրեց պատկերացնել, որ անընդհատ ասում են, թե հարևանդ քեզ դեմ է, ու դու դեռ չես խոսել հարևանիդ հետ, ուստի մտածում ես, թե նա վատն է: Իլմազը վստահություն հայտնեց, որ երբ ինքդ ես խոսում հարևանիդ հետ, հավանականությունը, որ կհասկանաս հարևանիդ լավ լինելը` ավելի մեծ է:
«Երբ խոսում ենք կռիվներից, չի նշանակում, թե ավելի շատ մարդ սպանածը հաղթող կողմն է: Երկու կողմն էլ պարտվում է, եթե հաշվում է զոհերի թիվը: Դրա համար բոլոր զոհերի ու մանրամասների մասին պետք է խոսես հարևանիդ հետ, բայց չհաշվես դրանք»,- նշեց Իսմիթ Իլմազը:
Հարցին, թե ինչպես չհաշվել սպանվածներին, այն էլ 1.5 մլն, նա պատասխանեց, թե եթե 5 հայ և թուրք խառնենք իրար, չենք կարող ասել, թե ով է հայ, ով` թուրք, բայց ասաց, թե ինքն էլ է վատ զգում պատմության համար: Միևնույն ժամանակ հարցրեց, թե ինչպես կարող է հավատալ հայկական կողմի հայտարարած 1.5 մլն զոհերին, երբ իրեն սովորեցրել են, թե հայերն ու թուրքերը 1915թ.-ին սպանել են միմյանց:
«Օսմանյան կայսրությունն ամենամեծ կայսրություններից էր: Ես էլ եմ ցանկանում հասկանալ, թե ինչու են հայերին տեղափոխել այլ վայրեր կայսրությունից, քանի որ լավ մարդիկ էին հայերը, ու որ կարևորն է` հավատարիմ էին: Ես քննադատում եմ այն, որ մեր նախնիները հայերին տեղափոխել են: Բայց այսօր կարևորն այն է, որ լավ երկրներ թողնենք մեր սերունդներին»,- ասաց Իլմազը:
Նա նաև փորձեց համոզել, թե Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ հայերն էլ բազմաթիվ թուրքերի են սպանել, և նրա խոսքերով, նույնն է, թե Թուրքիան այսօր Հայաստանից պահանջի ներողություն խնդրել: Սրան ի պատասխան, հայ լրագրողները խնդրեցին փոխնախարարին մի պահ պատկերացնել, թե հայկական կողմը թուրքական մի քանի հարյուր զոհերի համար, որոնք եղել են ինքնապաշտպանության ժամանակ, ներողություն խնդրեց, փոխարենը Թուրքիան պատրա՞ստ է ներողություն խնդրել 1.5 մլն հայ զոհերի համար:

Исмет Йылмаз: Вы попросите прощения, а мы подумаем
В ходе встречи в Анкаре с заместителем министра культуры и туризма Турции Исметом Йылмазом, последний окропил лимонной водой руки армянских журналистов, затем пожал им руки и сказал: «Я хочу, чтобы мы вместе спели песню «Сари гелин».
«Сари гелин» – очень распространенная в Турции и Азербайджане песня, в которой «гелин» – невеста, дочь армянского священнослужителя, о которой поет влюбленный и отвергнутый турецкий юноша.
Господин Йылмаз сообщил это, чтобы объяснить, почему он выступает за открытие турецкой границы. Он отметил, что после ратификации протоколов министерство культуры и туризма под его руководством займется расшифровкой архивов. «Кто не желает жить в лучшей стране?! Хочу сказать, что необходимо сделать все, чтобы мы жили в мирной стране, чтобы наши поколения жили мирно. Для этого важны протоколы и их ратификация», - заявил заместитель министра.
Он отметил, что постоянно говорят о том, что твой сосед против тебя, а ты пока даже не общался с соседом, посему думаешь, что он плохой. И.Йылмаз выразил уверенность, что когда сам общаешься с соседом, вероятность понять, что он хороший более высока.
«Когда говорим о войнах, не означает, что убивший больше людей – выигравшая сторона. Обе стороны терпят поражение, когда начинают считать число жертв. Поэтому о всех жертвах и подробностях следует поговорить с соседом, а не считать их», - отметил Исмет Йылмаз.
На вопрос, как посчитать убитых, тем более, когда их 1,5 миллиона, он ответил, что если смешать пять армян и турок, не сможем сказать, кто армянин, а кто турок, однако сообщил при этом, что и сам чувствует неловкость за историю. В то же время он спросил, как может верить объявленной армянской стороне цифре в 1.5 миллиона, когда его учили, что армяне и турки в 1915 году убивали друг друга. «Османская империя была одной из больших. Я сам хочу понять, почему армян депортировали в другие местности из империи, поскольку армяне – хорошие люди, и что важно, очень верные. Я осуждаю то, что наши предки депортировали их. Однако сегодня важно то, чтобы мы оставили нашим поколениям хорошие страны», - сказал Йылмаз.
Он также попытался уговорить, что в ходе Первой мировой войны армяне также убили многочисленных турок, и по его словам, это то же самое, если Турция сегодня потребует у Армении попросить прощения. В ответ на это, армянские журналисты попросили заместителя министра представить на один момент, что армянская сторона за несколько сот жертв в результате самообороны попросит прощения; попросит ли Турция попросить прощение за 1.5 миллиона армянских жертв.