Իտալիա-Ռուսաստան-Թուրքիա. քննարկվում է «Հարավային հոսք»-ը
Այսօր` Սանկտ-Պետերբուրգում Իտալիայի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի վարչապետները համատեղ կքննարկեն «Հարավային հոսք» գազատարի շինարարությանն առնչվող մի շարք հարցեր: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Ինտերֆաքսը», հայտարարել է ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը` Իտալիայի վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնիի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Վաղը, երեքով` այդ թվում նաև Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի հետ, քննարկման հնարավորություն կունենանք (Aysor` «Հարավային հոսք» գազատարի նախագիծը)», - հայտնել է Վլադիմիր Պուտինը և նշել, որ ներկայումս Ռուսաստանը այս ծրագրի շրջանակներում համագործակցում է իտալական Eni ընկերության հետ:
Հիշեցնենք, որ «Հարավային հոսք» նախագծի արժեքը 25 մլրդ եվրո է, գազամուղի տարեկան թողունակությունը` 63 մլրդ խ/մ: «Հարավային հոսքը» Նովոռոսիյսկից անցնելու է Սև ծովով` դեպի բուլղարական Վառնա նավահանգիստ: Այնհուհետև, ճյուղավորվելով 2 մասի, գազամուղը կհասնի Իտալիա և Ավստրիա:
Վլադիմիր Պուտինը իր իտալացի պաշտոնակցին նաև հայտնել է, որ ՌԴ-ն այժմ աշխատում է նաև այլ եռակողմ նախագծերի ուղղությամբ` մասնավորապես, հիշատակելով «Հյուսիսային հոսք» գազամուղի նախագիծը:

Италия-Россия-Турция: обсуждается проект «Южный поток»
Сегодня в Санкт-Петербурге главы правительств трех стран - Италии, России и Турции обсудят вопросы, связанные с проектом газопровода «Южный поток». Об этом накануне, во время встречи с Сильвио Берлускони, сообщил премьер Российской федерации Владимир Путин.
«Завтра втроем, в том числе с премьер-министром Турции, у нас будет возможность обсудить («Южный поток»)», - передает слова Владимира Путина агентство «Интерфакс».
Отметим, что проект газопровода «Южный поток» считается конкурентным «Набукко», который должен пройти в обход России. Пропускная способность нового газопровода 63 млрд м³, максимальная глубина прокладки составит 2000 м. Общий объём инвестиций в проект газопровода оценивается в сумму до 25 млрд евро.Морская часть газопровода, протяженность которого составит около 900 км, пройдет по дну Черного моря от российского берега до болгарского.
На встрече со своим итальянским коллегой российский премьер также напомнил, что у России есть и несколько других трехсторонних проектов, отметив проект газопровода «Северный поток».
«Россия идет вперед по многим инфраструктурным проектам. Օдин из них - «Северный поток», - сказал Владимир Путин.