Վաղը կանցկացվի Հայաստան-Սփյուռք տնտեսական համաժողովը
Հոկտեմբերի 24-ին «Պանարմենիան Էքսպո-2009» ցուցահանդեսի շրջանակներում տեղի կունենա Հայաստան-Սփյուռք գործարար համաժողովը, որի աշխատանքներին կմասնակցեն շուրջ 15 պետություններից ներկայացուցիչներ: Գործարարներ են հրավիրված ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Կանադայից, Հնդկաստանից, Իրանից, Եվրոպայի մի շարք երկրներից:
«Գործարարները համաժողովի ընթացքում կծանոթանան Հայաստանի ընդհանուր տնտեսական իրավիճակին, ներդրումային դաշտին, ապա կլոր սեղանների միջոցով կփորձեն նաև գործարարների հետ աշխատել, որպեսզի կարողանանք մեր նպատակին հասնել` լուծել արտահանման խնդիր»,- այսօր լրագրողներին հայտնեց ՀՀ Առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Մարտին Սարգսյանը:
Նշենք, որ Հայաստան-Սփյուռք տնտեսական համաժողովը, որը հիմնադրվել է դեռևս 1999 թ., մայր հայրենիքը Սփյուռքին կապող տնտեսական կամուրջներից մեկն է: 3 տարի անց, 2-րդ համաժողովի շրջանակներում կազմակերպվեց «Պանարմենիան-2003» ցուցահանդեսը, որը դարձավ ավանդական: 2006 թ-ին հիմնական միջոցառումն արդեն «Պանարմենիան Էքսպո» ցուցահանդեսն էր, որի շրջանակներում էլ անցկացվեց տնտեսական համաժողովը:

On October 24 in the framework of the “Pan Armenian Expo-2009” exhibition Armenia-Diaspora business conference will be held. Around 15 countries will participant in the exhibition. Businessmen from USA, Canada, India, Iran and some European countries are invited.
“During the conference the businessmen will be introduced to the general situation of Armenian economy and investment area. Then they will hold round-table discussion to solve the problem of exportation”,- the head of the Industry Chamber of the Republic of Armenia Martin Sargsyan said.
Armenia-Diaspora economic conference, which was founded in 1999, is one of the economic bridges between Diaspora and its homeland. After three years “Pan Armenian 2003” exhibition was held in the framework of the Second conference, later it became a tradition. In 2006 “Pan Armenian Expo” was the main event within the frameworks of which was held the economic conference.