Վերականգնվող էներգետիկա. հարևաններից լավ վիճակում ենք
Հայաստանը, չունենալով սեփական վառելիքային ռեսուրսներ, լիովին կախվածության մեջ է վառելիքի ներմուծումից և պարտադրված է առավելագույնս արդյունավետ տնօրինել առկա էներգետիկ միջոցները: Այդ նպատակով ՀՀ կառավարությունը որդեգրել է վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության ոլորտների ռազմավարական գերակայությունը և նշված ոլորտներում ներդրումների խթանման քաղաքականությունը:
Թե մեր երկրում այժմ վերականգնվող էներգետիկայի ոլորոտում ի՞նչ իրավիճակ է տիրում, Aysor-ի խնդրանքով պարզաբանեց Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի հիմնադրամ ծրագրի ղեկավար Արա Մարջանյանը.
«Եթե համեմատենք մեր անմիջական հարևանների հետ, ապա իրավիճակը վատ չէ. Հայաստանն այս պահին, փաստորեն, միակ երկիրն է Կովկասում, որտեղ գործում է հողմակայան` Պուշկինի լեռնանցքում գտնվող Լոռի-1-ը, բացի այդ, Հայաստանում` Լուսակերտում գործում է Կովկասում առաջին կենսազանգվածային էլեկտրակայանը, անցած 4 տարիների ընթացքում Հայաստանում կառուցվեցին և հիմա շահագործվում են 55-56 ՓՀԷԿ-եր», - նշեց Ա. Մարջանյանը:
Նա կարևորեց այն հանգամանքը, որ Հայաստանում գործում են նաև մի շարք օրենսդրական նորմեր, որոնք ապահովում են ոլորտի զարգացումը: Մասնավորապես, վերականգնվող էներգետիկայից ստացվող էլեկտրաէներգիայի առքը համակարգի կողմից երաշխավորված է օրենքի ուժով: Այսինքն, ապահովված է շուկայական սպառումը:
«Իսկ եթե հարցը դիտարկենք եվրոպական տեսանկյունից, ապա երկիրը զարգանալու լուրջ հեռանկարներ ունի և մի քանի քայլեր պետք է անհապաղ արվեն. շատ կարևոր է, որ Հայաստանում ներմուծվի արեգակնային էկետրականության համար սակագին, շատ կարևոր է, որ մեծ թափով զարգանա կենսազանգվածից շարժիչային վառելիքի արտադրությունը, ինչպես նաև շատ կարևոր է որակյալ կադրերի պատրաստման և վերապատրաստման խնդիրը»,- ասաց Ա. Մարջանյանը:
Հանրապետությունում փոքր հիդրոկայանների զարգացումը փորձագետը հիմնավորեց սակագնի ներմուծմամբ, մինչդեռ, արեգակնային էներգետիկայի պարագայում սակագինը բացակայում է և դրա համար մասնավոր ընկերությունները հետաքրքրված չեն ոլորտ մտնել: Սակագների հիմնումը գտնվում է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի իրավասության ներքո, սակայն դա չի արվում, քանի որ, ըստ Ա. Մարջանյանի, այս պահին արեգակնային մարտկոցներից արտադրված էլեկտրաեներգիան շատ ավելի թանկ է, քան ավանդաբար եղանակով արտադրված էլեկտրաէներգիան:
«Ինքնարժեքը մոտ 2 անգամ թանկ է, քան հիդրոկայանի կամ հողմակայանի դեպքում, և պահի դրությամբ դա հիմնավոր փաստարկ է: Սակայն, բանն այն է, որ նախ այս պահին արեգակնային էներգետիկան աշխարհում ամենաարագ էժանացող տեխնոլոգիան է, և մեր սակագներում, համաձայն մեր քաղաքկանության, պետք է հաշվի առնվի որոշակի խրախուսիչ բաղադրիչ, որովհետև մեր քաղաքականությունն ասում է, որ վերականգնվող էներգետիկայի զարգացումն ունի ռազմավարական նշանակություն, որը պետք է արտահայտվի որոշակի խրախուսիչ բաղադրիչով սակագնի մեջ», - նշեց Ա. Մարջանյանը:

Армения на пути развития сферы возобновляемой энергетики
Армения, не имея собственных топливных ресурсов, находится в полной зависимости от импорта топлива и вынуждена максимально эффективно использовать существующие энергетические средства.
С этой целью правительство Армении уделяет особое внимание стратегии возобновляемой энергетики и энергосбережения и политике стимулирования вкладов в эти сферы.
Какова ситуация в сфере энергетики Армении – с этим вопросом корреспондент Aysor обратился к руководителю программы фонда возобновляемой энергетики Ара Марджаняну.
«Если сравнить ситуацию с нашими непосредственными соседями, то ситуация неплохая. На Кавказе Армения – единственная страна, где действует ветряная станция. Это станция «Лори-1» в Пушкинском перевале. Кроме того, в Лусакерте действует первая на Кавказе электростанция на биомассе, за последние 4 года в Армении были построены и сейчас эксплуатируются 55-56 малых ГЭС», - отметил А.Марджанян.
«Если рассматривать вопрос с европейской точки зрения, то страна имеет серьезные перспективы развития. Необходимо сделать ряд существенных шагов, в частности, важно, чтобы была установлена цена на солнечную энергию, было разработано производство моторного топлива из биомассы, были решены кадровые вопросы», - отметил А.Марджанян.
Развитие малых ГЭС в Армении эксперт обуславливает внедрением тарифов, в то время как тарифа на солнечную энергию не существует и частные компании не проявляют соответствующую заинтересованность. Тарифы устанавливает Госкомиссия по регулированию общественных услуг, чего, однако, не сделано, поскольку, по словам А.Марджаняна, вырабатываемая на данном этапе солнечная энергия слишком дорога.
«Себестоимость такой электроэнергии почти в два раза дороже, чем энергия, получаемая в ГЭС или ветряных станциях. Однако, дело в том, что сегодня в мире солнечная энергетика – одна из самых быстро дешевеющих технологий. В наших тарифах должны быть учтены определенные стимулирующие элементы, поскольку наша политика говорит, что сфера возобновляемой энергетики имеет стратегическое значение», - отметил А.Марджанян.