ՄԻՊ. Մենաշնորհի հաղթահարումը բոլորիս գործն է
Ըստ Մարդու իրավունքների պաշտպանի, մենաշնորհային տնտեսությունը մեր երկիրը տանում է դեպի փակուղի, և հակամենաշնորհային ինստիտուտներն արդյունավետ չեն գործում` մեծամասամբ կրելով ձևական բնույթ:
«Համաձայն եմ, որ այդ ամենի համար կան ոչ միայն սուբյեկտիվ, այլև օբյեկտիվ պատճառներ: Սակայն խնդիրն առավելապես պայմանավորված է սուբյեկտիվ գործոններով»,- ասաց Արմեն Հարությունյանը:
Հարությունյանի խոսքով, ինստիտուցիոնալ համակարգի բարեփոխումների կարիք կա, այլապես անհնար կլինի հաղթահարել մարտահրավերները: Պաշտպանը համոզված է, որ մենաշնորհներն անհրաժշետ է արմատախիլ անել:
«Ահազանգեր եղել են դեղերի շուկայից, բայց մեզ մոտ ամբողջ տնտեսությունն է մենաշնորհային, այնպես չէ, որ մի տեղ կա, մի տեղ չկա: Առկա խնդիրների վերացման համար կամք ու ցանկություն պետք է ունենալ»,- ասաց Մարդու իրավուքների պաշտպանը և հավելեց, որ մենաշնորհային խնդրի լուծումը միյան մեզանից է կախված:

HRD: Overcoming the monopoly concerns each of us
According to the RA Human Rights defender the monopole economy pushes our country to an impasse and the anti-monopole institutes do not work effectively and mainly have a formal nature.
“I do agree that there are not only subjective but also objective reasons. But the reason is mainly conditioned with subjective factors”, - Armen Harutyunyan said.
By the words of Harutyunyan there is a need of making change of institutional systems otherwise it will be impossible to overcome the challenges. The Defender is sure that the monopolies are needed to be taken out.
“There have been alarms from the market of the medicine, but all our economy is monopole. For solving the present issues we need will and wish”, - said the Human Rights Defender and added that the solution of the monopoly issue depends only on us.