Բացվեց ՊԱՆԱՐՄԵՆԻԱՆ ԷՔՍՊՈ-2009-ը
Այսօր Երևանում Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մեկնարկեց համահայկական ՊԱՆԱՐՄԵՆԻԱՆ ԷՔՍՊՈ-2009 արդեն ավանդական դարձած ցուցահանդեսը, որին մասնակցում են 150-ից ավելի ընկերություններ, այդ թվում 15-ը` արտասահմանյան (Ռուսաստան, Իրան և այլն):
Ցուցահանդեսի ժամանակ գործում է on-line ռեժիմ, որի շնորհիվ աշխարհի ցանկացած անկյունից գործարարները կարող են կապվել, տեղեկություններ ստանալ և վիդեո-ռեժիմով տեսնել ցուցահանդեսին ներկայացված արտադրանքը:
Ցուցահանդեսի հիմնական ուղղություններն են արդյունաբերությունը, արհեստագործությունը, բազմաբնույթ ծառայությունները, շինարարությունը, ուսուցումը, գյուղատնտեսությունը, հատկապես սննդարդյունաբերությունը և այլն: Այս ցուցահանդեսին արհեստագործությունը ներկայացված է որպես առանձին ճյուղ, քանի որ իր մեջ բիզնեսից բացի ներառում է նաև ազգային գործոնը, որն, իր հերթին, հետաքրքրում է Սփյուռքի ներկայացուցիչներին:
Ցուցահանդեսի բացման արարողությունը կատարեցին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը և ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, այնուհետև կառավարական պատվիրակությունը շրջեց տաղավարներով:
Ի դեպ, նախքան ցուցահանդեսի բացումը մի հետաքրքիր միջադեպ տեղի ունեցավ. Տ. Սարգսյանն անձամբ փորձարկեց հայ-բելառուսական արտադրության տրակտորը, սակայն ճանապարհի նեղ լինելու պատճառով, չկարողացավ շրջադարձ կատարել և մեքենան բախվեց երկաթյա ձողին:

The “PANARMENIAN EXPO-2009” opened
Today in the Karen Demerchian’s sport complex, in Yerevan launched pan-Armenian “PANARMENIAN EXPO-2009” traditional exhibition in which participated more than 150 companies, 15 of them foreign (from Russia, Iran, etc.)
On the exhibition there is an on-line regime due to which the businessmen from all the points of the world can get in touch and get information and seethe products represented on the exhibition by video-regime.
The main directions of the exhibition are the industry, the craftsmanship, the many services, especially food industry, etc. On this exhibition the craftsmanship is presented as a separate branch as besides business it includes also the national factor which on its turn interests the representatives of the Diaspora.
The opening ceremony was held by the RA Prime Minister Tigran Sargsyan and the RA Diaspora Minister Hranush Hakobyan, and then the governmental delegation turned around the pavilions.
Before the exhibition would be opened a very interesting incident took place. T. Sargsyan personally experimented the tractor of Armenian – Belarusian production, but because of the narrowness of the way the car crashed the iron pole.