Հայաստանը` մաքսային բարեփոխումների  ցուցադրական երկիր
«Մենք ցանկանում ենք Հայաստանը դարձնել մաքսային բարեփոխումների ցուցադրական երկիր», -այս մասին հայտնեց երկօրյա աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության (ՀՄԿ) գլխավոր քարտուղար Կունիո Միկուրան` լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Նրա խոսքերով, անցած տարվանից Հայաստանում սկսված մաքսային ռազմավարական բարեփոխումների ծրագրի շնորհիվ, Հայաստանը բարձր գնահատականի է արժանացել ինչպես Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության, այնպես էլ` Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ) կողմից: Ըստ վերջինիս 2009թ հրապարարկած «Doing Business» զեկույցի, Հայաստանը, 174 եկրների շարքում, մաքսային համակարգում իր դիրքերը բարելավել է միանգամից 34 կետով:
Կ.Միկուրան ընդգծեց, որ Հայաստանն արդեն իսկ համաշխարհային մաքսային ընթացակարգերի մերձեցման ճանապարհին է, որտեղ մեծապես կարևորվում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառման ընդլայնումը:
«Ես եկել եմ տեղում ծանոթանալու տարվող բարեփոխումների ընթացքին և հասկանալու, թե ինչպես մենք կարող ենք օժանդակել այդ զարգացումներին»,- ասաց ՀՄԿ գլխավոր քարտուղարը:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանն էլ նկատեց, որ մաքսային ոլորտի բարեփոխումների ռազմավարական ծրագիրն իրականացվում է ՀՄԿ-ի «Կոլումբոս» ծրագրի շրջանակներում:
Գ.Խաչատրյանի խոսքերով, երկամյա այս ծրագրի շրջանակներում արդեն իսկ իրագործվել են այն դրույթները, որոնք ֆիանանսական միջոցներ չեն նախատեսում` հիմանկանում օրենսդարական բարեփոխումները: Ինչ վերաբերում է ծրագրի ֆինանսներ պահանջող կողմին, ապա դրա իրագործումը մեծապես կախված է ինչպես ՀՄԿ-ի, այնպես էլ` ՄՖԿ-ի աջակցություններից:
ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեի նախագահը նշեց, որ մաքսակետերում և մաքսատներում առանց ժամանակակից սարքավորումների, դժվար է պատկերացնել միջազգային չափանիշներին համապատասխան գործող մաքսային համակարգ:

Армения станет показательной страной таможенных реформ
«Мы желаем превратить Армению в показательную страну таможенных реформ», - заявил на встрече с журналистами генеральный секретарь Всемирной таможенной организации (ВТО) Кунио Микура, находящийся в Армении в рамках двухдневного рабочего визита.
По его словам, в результате стратегических реформ в таможенной сфере Армения удостоилась высокой оценки как со стороны ВТО, так и Международной финансовой корпорации (МФК). По данным доклада МФК за 2009 года «Doing Business», Армения в числе 174 стран улучшила свои позиции в таможенной системе сразу на 34 пункта.
К.Микура отметил, что Армения находится на пути сближения к международным таможенным процедурам, где особое значение придается активному применению информационных технологий.
«Я приехал на месте ознакомиться с ходом реформ и понять, как мы можем содействовать этим развитиям», - сказал генсек ВТО.
Глава Госкомитета по доходам Армении Гагик Хачатрян, в свою очередь, отметил, что стратегическая программа по реформированию таможенной сферы осуществляется в рамках программы «Колумб».
По его словам, в рамках данной двухгодичной программы уже осуществлены те положения, которые не требуют финансовых средств, в частности, законодательные изменения.