Հայաստանը` մաքսային բարեփոխումների  ցուցադրական երկիր
«Մենք ցանկանում ենք Հայաստանը դարձնել մաքսային բարեփոխումների ցուցադրական երկիր», -այս մասին հայտնեց երկօրյա աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության (ՀՄԿ) գլխավոր քարտուղար Կունիո Միկուրան` լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Նրա խոսքերով, անցած տարվանից Հայաստանում սկսված մաքսային ռազմավարական բարեփոխումների ծրագրի շնորհիվ, Հայաստանը բարձր գնահատականի է արժանացել ինչպես Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության, այնպես էլ` Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ) կողմից: Ըստ վերջինիս 2009թ հրապարարկած «Doing Business» զեկույցի, Հայաստանը, 174 եկրների շարքում, մաքսային համակարգում իր դիրքերը բարելավել է միանգամից 34 կետով:
Կ.Միկուրան ընդգծեց, որ Հայաստանն արդեն իսկ համաշխարհային մաքսային ընթացակարգերի մերձեցման ճանապարհին է, որտեղ մեծապես կարևորվում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառման ընդլայնումը:
«Ես եկել եմ տեղում ծանոթանալու տարվող բարեփոխումների ընթացքին և հասկանալու, թե ինչպես մենք կարող ենք օժանդակել այդ զարգացումներին»,- ասաց ՀՄԿ գլխավոր քարտուղարը:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանն էլ նկատեց, որ մաքսային ոլորտի բարեփոխումների ռազմավարական ծրագիրն իրականացվում է ՀՄԿ-ի «Կոլումբոս» ծրագրի շրջանակներում:
Գ.Խաչատրյանի խոսքերով, երկամյա այս ծրագրի շրջանակներում արդեն իսկ իրագործվել են այն դրույթները, որոնք ֆիանանսական միջոցներ չեն նախատեսում` հիմանկանում օրենսդարական բարեփոխումները: Ինչ վերաբերում է ծրագրի ֆինանսներ պահանջող կողմին, ապա դրա իրագործումը մեծապես կախված է ինչպես ՀՄԿ-ի, այնպես էլ` ՄՖԿ-ի աջակցություններից:
ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեի նախագահը նշեց, որ մաքսակետերում և մաքսատներում առանց ժամանակակից սարքավորումների, դժվար է պատկերացնել միջազգային չափանիշներին համապատասխան գործող մաքսային համակարգ:

Armenia will became a model country of customs reforms
“We want to turn Armenia into a model country of customs reforms,” said at press-conference WCO Secretary General Kunio Mikuriya who is paying his first two-day working visit to Armenia.
According to Mr. Mikuriya, both World Customs Organization (WCO) and the International Finance Corporation (IFC) have praised Armenian strategic reforming programs in customs. In IFC 2009 “Doing Business” report Armenia has improved its standing in the world customs rankings and rose by 34 positions. Mr. Mikuriya said Armenia moves towards international customs standards with its emphasis of active use of informational technology.
“I came here to Armenia to review reforming and to see how we can contribute to its development,” said WCO Secretary General.
Chairman of the State Revenue Committee, Gagik Khachatryan, in his part, said that the strategic reforming programs were carried out within a joint “Columbus” project aimed at assessment of the capacity of customs-houses in different countries over the world.
According to him, within this two-year program there were implemented provisions which don’t require financial injections.