Հայաստանի գյուղացին նախընտրում է չինական տրակտորները
2009 թ. օգոստոսի սկզբներին Բելառուսի «Բաբռուսկի» մեքենաշինական գործարանի, որն արտադրում է փոքր կլասի «MTZ Բելառուս» մակնիշի տրակտորներ, և Վանաձորի «ՉինՎան» (նախկինում «Էլեկտրո») ձեռնարկության միջև ստորագրվել էր Հայաստանում «Բելառուս» տրակտորների հավաքման և վաճառքի մասին համագործակցության մտադրությունների համաձայնագիր: Նախատեսվում է Բելառուսից ներկրել տրակտորների պահեստամասերը և այստեղ հավաքել` ստեղծելով համատեղ ձեռնարկություն:
Առայժմ Բելառուսից 4 հատ տրակտորների պահեստամասեր են բերվել և արտադրություն կազմակերպվել: Ինչպես Aysor-ին հայտնեց «ՉինՎան» ՍՊԸ-ի տնօրեն Սամվել Նաջարյանը, հետագա արտադրության ծավալները կախված են վաճառքից: Բելառուսական տրակտորներն արժեն 2 հզ-ից մինչև 25 հզ. դոլար:
Այն հարցին, թե արդյո՞ք բելառուսական տրոկտորը ավելի հարգի է հայ գյուղացու մոտ, քան` չինականը, Ս. Նաջարյանը պատասխանեց. «Ոչ: Չինականը և էժան է, և որակով: Հիմա արդեն գների ու որակի հետ կապված ավելի շատ գերադասում են չինականը: Բելառուսական տրակտորի շարժիչի հզորությունը 36 ձիաուժ է, չինական տրակտորինը` 65, բայց համարյա նույն գինն է»:

Армянские фермеры предпочитают китайские тракторы
В начале августа 2009 года между Ванадзорским предприятием «ЧинВан» (в прошлом «Электрон») и Бобруйским машиностроительным заводом, производящим тракторы марки «MTZ Беларусь», был подписан договор о намерениях сотрудничества в связи со сборкой и продажей в Армении тракторов «Беларусь». Согласно договору, предусматривается импортировать из Беларуси запасные части для тракторов и собирать их здесь, создав совместное предприятие.
Пока из Беларуси привезены запасные части для четырех тракторов и уже организовано производство. Как сообщил корреспонденту Aysor, директор ООО «ЧинВан» Самвел Наджарян, дальнейшие объемы производства зависят от продажи. Белорусские тракторы стоят от 2 тысяч до 25 тысяч долларов.
На вопрос, пользуются ли белорусские тракторы большим спросом у сельского жителя Армении, чем китайские, директор предприятия ответил, что нет. «Китайские тракторы и дешевле, и качественнее. Сегодня уже в связи с ценами и качеством предпочтение отдается китайским тракторам. Мощность мотора белорусских тракторов 36 лошадиных сил, у китайского трактора – 65, однако стоят они практически одинаково», - отметил С.Наджарян.
Он также сообщил, что с 2003 года была осуществлена сборка и продажа порядка 300 китайских тракторов.