«Եթե սահմանը բացվի առանց Ադրբեջանի, թուրք ժողովուրդը չի հասկանա»
Էյուփ Ջանը թուրքական «Հյուրիեթ» թերթի թողարկող-խմբագիրն ու տնտեսական էջերի պատասխանատուն, ով հավաստիացրեց, որ իրեն պատահած ամեն երկրորդ մարդ այս օրերին միայն մեկ հարց է ուղղում. «Կբացվի՞ հայ-թուրքական սահմանը»:
Հայ լրագրողներս էլ բացառություն չէինք Էյուփ Ջանի համար, պարզապես հարցի էությունն էր այլ` արդյոք հայ-թուրքական հարաբերություններում, ըստ թուրք խմբագրի, Արցախի հարց դրվա՞ծ է, թե՞ ոչ:
«Եթե նայենք քաղաքական գործիչներին, ամեն մեկը մի պատասխան կտա` իր դիտակետից: Երբ հարցնեք ձերոնց` կասեն նման հարց չկա, մերոնց հարցնես, կասեն` լավ էլ Լեռնային Ղարաբաղի հարց կա: Էրդողանն էլ ասում է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորում եթե չլինի` Ղարաբաղի հարցի շուրջ, սահմանները չեն բացվի»,- եղավ «Յուրիեթի» թողարկող-խմբագրի պատասխանը:
Նա խոստովանեց, որ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում ինքն իրեն շատ է տվել այդ հարցը, ասաց, որ յուրաքանչյուրս էլ մեր կառավարությունն ու երկրի շահն ենք ներկայացնում, ուստի Ջանի պատկերացմամբ, Հայաստանը ոչ մի կոնկրետ կապ չի տեսնում այս երկու խնդիրների միջև այն դեպքում, երբ Թուրքիան է տեսնում:
«Ես հավատում եմ, որ երկու երկրների իշխանությունները խոսել են այս հարցի շուրջ, առանց նախապայմանների` որոշ առաջընթացի եմ հավատում, բայց նրանք կարող են Ղարաբաղի շուրջ բանակցել: Մեկ կամ երկու շրջանների շուրջ կարող են գոնե համաձայնության գալ, հակառակ դեպքում` սահմանը չի բացվի»,- նշեց Էյուփ Ջանը:
Որպես լրագրող` Ջանը հույս հայտնեց ավելի մեծ առաջընթաց տեսնել, բայց նաև վստահ էր, որ 2010 թ.-ի ապրիլի 24-ից հետո միայն Թուրքիայի մեջլիսում կորոշեն` վավերացման հարցը քննարկե՞լ, թե՞ ոչ:
«Եթե Հայաստանը Ղարաբաղի հարցի շուրջ համաձայնության գա, թուրքական կառավարության համար ավելի հեշտ կլինի արձանագրությունները վավերացնել: Ղարաբաղի հարցին երկու կողմն էլ մեծ արժեք է տալիս, ուստի պետք է միասին քննարկել այն: Պետք է հիշենք, որ Թուրքիան իր սահմանը փակեց Ղարաբաղի հարցի հետ կապված, և մինչև այսօր որ փակ է, միայն Ղարաբաղի պատճառով է»,- հայտարարեց Ջանը:
Նա ասաց, թե բարձր է գնահատում Ղարաբաղի հարցում հայկական կողմի քայլերը, սակայն նշեց, որ եթե սահմանը բացվի առանց Ադրբեջանի կարծիքն ու պահանջները հաշվի առնելու, թուրք ժողովրդի համար դա անհասկանալի կլինի:
«Գիտենք, որ Մինսկի խումբն էլ ջանում է այս հարցի լուծմանը հասնել: Նույն ժամանակ է, որ հայ-թուրքական հարաբերություններն էլ սկսվել են, և երկու գործերը պետք է միանան իրար: Մինսկի միջոցով շատ երկրներ սկսեցին տեսնել, որ Թուրքիայի և Հայաստանի միջև սահմանը պետք է բացվի: Էլ ի՞նչն է խանգարում հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարցրերը մեկտեղել»,- զարմանքով հարցրեց Ջանը:
Ջանին որևէ բան բացատրելու հայ լրագրողներիս ջանքերն իզուր էին, նա անընդհատ ասում էր, որ ամենքս մեր երկրի շահերն ենք պաշտպանում:
Մի հարցում ևս Էյուփ Ջանը բարձր գնահատեց Հայաստանի ղեկավարությանը: Այն է` ֆուտոլային դիվանագիտության նախաձեռնումը. «Ֆուտբոլային դիվանագիտությունն էլ մյուս երկրներում շատ գործուն է, կիրառվում է: Երկրներին նման դեպքերն են միացնում իրար. պետք է հիշենք, որ Թուրքիայի և Հունաստանի միջև էլ հարաբերությունները վատ էին, բայց երկու երկրներում եղած երկրաշարժները միացրին երկու ժողովուրդներին, և այժմ մենք հույների հետ ամենամտերիմ հարաբերություններն ունենք»:

Откроется ли армяно-турецкая граница? Мнение журналиста
Эюп Джан является выпускающим редактором и ответственным за экономическую страничку турецкой газеты «Хурриет». Он отметил, что в последнее время каждый второй человек спрашивает его – «откроется ли армяно-турецкая граница?».
Мы, армянские журналисты, также не исключение для него с одним лишь различием – постановкой вопроса. Включен ли вопрос Нагорного Карабаха в повестку армяно-турецких отношений? – с таким вопросом мы обратились к нему.
«Если следить за политическими деятелями, то каждый будет говорить со своих позиций. Ваши ответят, что подобного вопроса нет, наши скажут, что есть. А Эрдоган говорит, что если Армения и Азербайджан не урегулируют карабахский вопрос, границы не откроются», - сказал Э.Джан.
Он признался, что в последний месяц сам часто задается этим вопросом, отметил, что каждый из нас представляет свою страну и интересы своего правительства.
«Я верю, что власти двух стран говорили об этом вопросе, верю в некоторый прогресс без каких-либо предусловий, но они могут вести переговоры вокруг Карабаха. Могут достичь согласия по одному или двум районам, иначе граница не откроется», - отметил турецкий журналист.
В качестве журналиста он пожелал увидеть большой прогресс, но в то же время выразил уверенность, что парламент Турции лишь после 24-го апреля 2010 года решит – обсуждать вопрос ратификации протоколов или нет.
«Если Армения достигнет согласия вокруг процесса урегулирования карабахской проблемы, турецкому правительству будет легче ратифицировать протоколы. Обе стороны придают карабахскому урегулированию большое значение, посему необходимо вместе обсуждать его. Нужно вспомнить, что Турция закрыла границу именно в связи с карабахским конфликтом, и если граница закрыта до сих пор, то только из-за Карабаха», - заявил Джан.
Он подчеркнул, что высоко ценит шаги Армении в направлении урегулирования карабахской проблемы, однако отметил, что если граница откроется без учета мнения и требований Азербайджана, для турецкого народа это будет непонятно.
«Мы знаем, что Минская группа ОБСЕ стремится достичь разрешения этого вопроса. В это же время начался процесс установления армяно-турецких отношений, и оба процесса должны быть объединены. Благодаря Минской группе ОБСЕ многие страны начали понимать, что граница между Турцией и Арменией должна быть открыта. Что мешает объединению армяно-турецких и армяно-азербайджанских вопросов», - выразил удивление Джан.
Усилия армянских журналистов разъяснить что-либо Джану были безрезультатны, он все время твердил, что каждый защищает интересы собственной страны.
Эюп Джан оценил шаги армянского руководства еще в одном вопросе, в частности в инициировании футбольной дипломатии. «Футбольная дипломатия очень действенна и в других странах. Такие события объединяют страны, необходимо вспомнить, что отношения между Турцией и Грецией также были плохими, однако землетрясения в двух странах объединили два народа, и сегодня мы имеем с греками самые близкие отношения», - отметил журналист.
Каким образом турецкий журналист смог сравнить стихийное бедствие с футбольной игрой, ясно ему лишь одному, но считать, что он действительно думает, что футбол объединит Армению и Турцию так же, как это случилось с Грецией, как минимум наивно, особенно после сделанных им до игры заявлений.