Մեկնարկեց «Թվինինգ» ծրագիրը
Այսօր Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակում տեղի ունեցավ Եվրոպական հարևանության քաղաքականության ներքո իրականացվող ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակի և Ֆրանսիայի/Իսպանիայի օմբուդսմենների միջև «Աջակցություն ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակին» խորագրով «Թվինինգ» ծրագրի մեկնարկի պաշտոնական արարողությունը:
«Ծրագրի շրջանակում մենք մշտապես ունենալու ենք ներկայացուցիչներ Ֆրանսիայից և Իսպանիայից, որոնք կօգնեն մեզ հետագա ուսումնասիրությունների ընթացքում: Հիմնական ուղղություններն ինստիտուցիոնալ են, այսինքն` հնարավոր ՄԻՊ գրասենյակի մասնաճյուղերի ստեղծում, մարդկային ռեսուրսների ուսումնասիրություն և իրազեկության բարձրացում», - ասաց ՀՀ ՄԻՊ Արմեն Հարությունյանը:
«Թվինինգ» ծրագիրը նպատակ ունի աջակցել ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակին նաև տեխնիկական և կազմակերպչական գործառույթներում: Այն նախատեսում է համապատասխանեցնել պաշտպանի աշխատակազմի գործունեությունը մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների գործունեության միջազգային չափանիշներին:
Սա Եվրոպական հարևանության գործընկերության գործիքի ներքո իրականացվող առաջին ծրագիրն է ՀՀ-ում, ծրագրի բյուջեն կազմում է 1 մլն եվրո, տևողությունը` 18 ամիս է:

В Армении стартовала программа «Твининг»
Сегодня в Ереване официальная церемония запуска программы «Твининг» по теме «Содействие офису Защитника прав человека Армении». Программа осуществляется между офисом омбудсмена Армении и омбудсменами Франции и Испании в рамках политики Европейского соседства.
«В рамках программы здесь постоянно будут находиться представители из Франции и Испании, которые помогут нам в процессе дальнейших исследований. Основные направления институциональные, то есть создание представительств офиса омбудсмена, изучение человеческих ресурсов и повышение уровня осведомленности», - заявил Защитник прав человека Армении Армен Арутюнян.
Программа «Твининг» также окажет содействие в техническом и организационном аспектах. Это первая программа, которая осуществляется в Армении в рамках политики Европейского соседства. Бюджет программы составляет 1 млн. евро, продолжительность – 18 месяцев.