Հայաստանում սոցապ հատկացումները չեն նվազի
«Միջազգային կազմակերպություններից ՀՀ կառավարության կողմից ստացված վարկային միջոցները սոցիալական վճարումների ապահովմանը չեն ուղղվել»,- այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության պետ Վազգեն Խաչիկյանը, նշելով, որ բյուջեի այսօրվա կատարողականը թույլ է տալիս, որ կենսաթոշակային ծախսերն իրականցվեն բյուջեի հաշվին:
Ըստ բանախոսի, գլոբալ տնտեսական ճգնաժամն իր ազդեցությունն է թողել ՀՀ տնտեսության, ինչպես նաև բյուջետային մուտքերի վրա, բայց առ այսօր կենսաթոշակների վճարման հետ կապված որևէ լարվածություն Հայաստանում չկա:
«Վարկային միջոցներն ուղղվել են հիմնականում տնտեսության աշխուժացմանը, ինչն արդեն բերել է դրական միտումների՝ տնտեսության անկումը կանգնեցվել է »,-ասաց նա, հույս հայտնելով, որ 2010 թվականին Հայաստանում արդեն կարձանագրվի 1-2 տոկոսի տնտեսական աճ:
Վ.Խաչիկայնի խոսքերով՝ տնտեսական ճգնաժամի հետևանքով միայն մի փոփոխություն է կատարվել, այն էլ կենսաթոշակային բարեփոխումների հետ կապված:
«Այդ բարեփոխումներն առնվազն մեկ տարով կհետաձգվեն»,- ասաց նա, հայտնելով, որ կենսաթոշակի ապահովման կուտակային ձևի Հայաստանը ամբողջությամբ կանցնի ոչ թե 2010 թվականի հունվարի 1-ից, այլ՝ 2011-ից:
Ծառայության պետը նաև վստահեցրեց, որ եկող տարվանից կենսաթոշակների և այլ սոցապ հատկացումների նվազում տեղի չի ունենալու, միևնույն ժամանակ չբացառեց որոշ վճարումների աննշան բարձրացումներ:

В Армении не ожидается сокращения социальных выплат
«Кредитные средства, полученные правительством Армении от международных организаций, не направлялись на обеспечение социальных выплат», - заявил сегодня в ходе пресс-конференции начальник Государственной службы социального обеспечения Вазген Хачикян. Он отметил также, что сегодня исполнение бюджета позволяет осуществлять пенсионные расходы за счет государственного бюджета.
Согласно В.Хачикяну, несмотря на то, что глобальный экономический кризис оказал воздействие на экономику Армении, а также на бюджетные поступления, по сей день какой-либо напряженной ситуации в связи с выплатами пенсий в Армении не наблюдалось.
«Кредитные средства были в основном направлены на оживление экономики, и это уже привело к положительным тенденциям, остановив спад производства», - сказал он, выразив надежду, что уже в 2010 году в Армении будет зафиксирован 1-2% экономический рост.
По словам В.Хачикяна, вследствие экономического кризиса произошло лишь одно изменение, касающееся пенсионных реформ.
«Эти реформы будут отложены минимум на год», - отметил он. В этой связи В.Хачикян сообщил, что к накопительной форме пенсионного обеспечения Армения полностью перейдет не с 1-го января 2010 года, а с 2011 года.
Начальник службы вновь заверил, что в будущем году в Армении не предусмотрено уменьшения пенсий и иных социальных выплат, в то же время он не исключил, что возможно незначительное увеличение некоторых выплат.