Ադրբեջանում ներկայում 63 քաղաքական բանտարկյալներ կան
Հոկտեմբերի 30-ին նշվող Քաղաքական բանտարկյալների միջազգային օրվա կապակցությամբ Ադրբեջանի իրավապաշտպան կազմակերպություններն այդ երկրում քաղաքական բանտարկյալների թվի վերաբերյալ տարբեր ցուցակներ են ներկայացրել միջազգային կազմակերպություններին:
Ադրբեջանի իրավապաշտպան կազմակերպությունների մոնիտորինգային խմբի ցուցակում քաղաքական բանտարկյալների թվաքանակը նշվել է 27, իսկ Ադրբեջանի մարդու իրավունքների պաշտպանության կազմակերպությունների ֆեդերացիայի ցուցակում` 66 հոգի: Երկու կազմակերպությունների ցուցակներում միայն 17 հոգու անուններն են համապատասխանում:
17 հոգուց 2-ը «Մուսավաթ» կուսակցության անդամ Մեհդի Հուսեյնլին և Սաքիթ Զահիդովն (Միրզա Սաքիթ) են, ովքեր արդեն ազատության մեջ են: Մարդու իրավունքների պաշտպանության կազմակերպությունների ֆեդերացիայի ցուցակում նշված Նովրուզալի Մամեդովն էլ օգոստոսի 17-ին բանտում մահացել է, հայտնում է Մուսավաթ.կոմ-ը:
Այսպիսով, ներկայում Մարդու իրավունքների պաշտպանության կազմակերպությունների ցուցակով Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների թվաքանակը հաշվվում է 63 հոգի, իսկ Իրավապաշտպան կազմակերպությունների մոնիտորինգային խմբի ցուցակով` 25 հոգի, որոնցից միայն 15-ի անուններն են համընկնում:
Երկու կազմակերպությունները չեն կարողանում միասնական ցուցակ ներկայացնել միջազգային կազմակերպություններին այն պատճառով, որ մոնիտորինգային խումբը ֆեդերացիայից պահանջում է հանել լեզգիների «Սադվալ» կազմակերպության անդամներին, իսկ վերջինս էլ համարում է, որ մոնիտորինգային խմբի ցուցակում նշված 10 քաղբանտարկյալները պետք է ներկայացվեն իրենց ցուցակով:

Число политзаключенных в Азербайджане - 63 человека
В связи с отмечаемым 30-го октября Международным днем политических заключенных, правозащитные организации Азербайджана представили международным организациям различные списки по численности политических заключенных в этой стране.
В списке Мониторинговой группы правозащитных организаций Азербайджана значится 27 политзаключенных, а в списке Федерации по защите прав человека в Азербайджане - 66 политзаключенных. В списках этих двух организаций совпадают имена только 17-и человек.
Двое из этих 17-и политзаключенных являются членами партии «Мусават»- это Мехди Гусейнли и Сакит Захидов (Мирза Сакит), которые уже на свободе. Также отмеченный в списке Федерации по защите прав человека в Азербайджане Новрузали Мамедов умер в тюрьме 17-го августа. Таким образом, на данный момент по списку организаций по защите прав человека в Азербайджане число политзаключенных- 63 человека, а по списку мониторинговой группы правозащитных организаций Азербайджана-25 человек, из которых совпадают имена только 15-и.
Как сообщает сайт мусават.ком, две эти организации не могут представить объединенный список международным организациям по той причине, что Мониторинговая группа требует от Федерации исключить из списка лезгин-членов организации «Садвал», а Федерация считает, что отмеченные в списке Мониторинговой группы 10 политзаключенных должны быть представлены в их списке.