Միասեռականները Հայաստանում իրենց լավ են զգում
Հոգեբան Սվետլաննա Հարությունյանն այն տեսակետը հայտնեց, որ առ այսօր չկա վերջնական պատասխան, թե ի վերջո որտեղի՞ց են եկել և ո՞ւր են գնում համասեռամոլները:
«Մի քանի տարբերակ կա, թե որտեղի՞ց է առաջանում հոմոսեքսուալիզմը: Ներարգանդային զարգացման երրորդ ամսից արձանագրվող խախտման հետևանքով կարող է լինել, կարող է` մասկուլին և ֆեմինին տարրերի ուժգնությունն է տարբեր, կարող է դերի յուրացում լինել, ասենք` գենդերային կառույցներն ասում են, որ երեխաները կարող են յուրացնել ցանկացած դեր, քանի որ սեռը միայն դերակատարում է»,- հայտնեց Հարությունյանը:
Հոգեբանի խոսքերով, առաջին հերթին պետք է փորձել հասկանալ, թե տվյալ մարդու մոտ որտեղի՞ց է առաջանում համասեռամոլությունը, և միգուցե նա իրեն լա՞վ է զգում այդ կարգավիճակում:
«Եթե մարդն իրեն լավ է զգում միասեռականի դերում, ի՞նչ կարիք կա մարդուն ասել, թե դու հիվանդ ես»,- հարցրեց Սվետլաննա Հարությունյանը:
Սեքսապաթոլոգ Վրեժ Շահրամանյանն էլ ասաց, որ Հայաստանում միասեռականի դերում և’ լավ զգացողը, և’ անհարմար զգացողը որպես կանոն դիմում է բժշկի:
«Իրականում իրեն լավ զգացող մարդը դիմելու կարիք չունի, նա ապրում է իր կյանքով, սակայան մեզ մոտ դիմում է բժշկի միջանձնային սեռական հարաբերությունների հետ կապված: Իրեն այդ վիճակում վատ զգացող մարդը դիմում է` բուժվելու նպատակով»,- տեղեկացրեց Շահրամանյանը:
Նա նաև նշեց, որ Հայաստանում շատ են իրենց միասեռականի կարգավիճակում լավ զգացող մարդիկ, իսկ հիվանդությունների դասակարգումից այսօր արդեն հոմոսեքսուալիզմը դուրս է մղվել: Միայն այն դեպքում, երբ անձը դժգոհ է իր այդ վիճակից, այն կարող է համարվել հիվանդություն և նշանակվել համապատասխան բուժում:

Лицам с однополой сексуальной ориентацией в Армении неплохо
По сей день нет окончательного ответа на тот вопрос, откуда появились и куда идут лица с однополой сексуальной ориентацией. Такое мнение выразила психолог Светлана Арутюнян.
«Есть несколько версий относительно истоков происхождения гомосексуализма. Это может произойти в результате нарушений на втором месяце внутриутробного развития плода, в результате разницы сил женского и мужского элементов, а также, как отмечают гендерные организации, в результате присваивания конкретным ребенком другой «роли», поскольку пол есть не что иное, как исполнение роли», - сообщила С.Арутюнян.
По словам психолога, в первую очередь необходимо попытаться понять, откуда у данного человека появился гомосексуализм, ведь, возможно, он чувствует себя хорошо в этом статусе.
«Если человек чувствует себя хорошо в роли лица с однополой сексуальной ориентацией, какой смысл говорить ему, что он болен», - отметила Светлана Арутюнян.
Сексопатолог Вреж Шаграманян в свою очередь сообщил, что в Армении, как правило, обращаются к врачу и те, кто чувствует себя хорошо в роли лица с однополой сексуальной ориентацией, и те, кому не по себе в этом статусе.
«В действительности, человек, который чувствует себя хорошо и живет своей жизнью, не нуждается во враче, однако у нас обращаются к врачу в связи с трудностями в межличностных половых отношениях. Люди, которые чувствуют себя плохо в этом состоянии, обращаются, чтобы получить лечение», - сообщил В.Шаграманян.
Он отметил также, что в Армении много людей, которые чувствуют себя хорошо в статусе лиц с однополой сексуальной ориентацией, а в классификации болезней сегодня гомосексуализм уже исключен. Только в том случае, когда человек недоволен своим состоянием, это может считаться болезнью и тогда назначается соответствующее лечение.