Միասեռականները Հայաստանում իրենց լավ են զգում
Հոգեբան Սվետլաննա Հարությունյանն այն տեսակետը հայտնեց, որ առ այսօր չկա վերջնական պատասխան, թե ի վերջո որտեղի՞ց են եկել և ո՞ւր են գնում համասեռամոլները:
«Մի քանի տարբերակ կա, թե որտեղի՞ց է առաջանում հոմոսեքսուալիզմը: Ներարգանդային զարգացման երրորդ ամսից արձանագրվող խախտման հետևանքով կարող է լինել, կարող է` մասկուլին և ֆեմինին տարրերի ուժգնությունն է տարբեր, կարող է դերի յուրացում լինել, ասենք` գենդերային կառույցներն ասում են, որ երեխաները կարող են յուրացնել ցանկացած դեր, քանի որ սեռը միայն դերակատարում է»,- հայտնեց Հարությունյանը:
Հոգեբանի խոսքերով, առաջին հերթին պետք է փորձել հասկանալ, թե տվյալ մարդու մոտ որտեղի՞ց է առաջանում համասեռամոլությունը, և միգուցե նա իրեն լա՞վ է զգում այդ կարգավիճակում:
«Եթե մարդն իրեն լավ է զգում միասեռականի դերում, ի՞նչ կարիք կա մարդուն ասել, թե դու հիվանդ ես»,- հարցրեց Սվետլաննա Հարությունյանը:
Սեքսապաթոլոգ Վրեժ Շահրամանյանն էլ ասաց, որ Հայաստանում միասեռականի դերում և’ լավ զգացողը, և’ անհարմար զգացողը որպես կանոն դիմում է բժշկի:
«Իրականում իրեն լավ զգացող մարդը դիմելու կարիք չունի, նա ապրում է իր կյանքով, սակայան մեզ մոտ դիմում է բժշկի միջանձնային սեռական հարաբերությունների հետ կապված: Իրեն այդ վիճակում վատ զգացող մարդը դիմում է` բուժվելու նպատակով»,- տեղեկացրեց Շահրամանյանը:
Նա նաև նշեց, որ Հայաստանում շատ են իրենց միասեռականի կարգավիճակում լավ զգացող մարդիկ, իսկ հիվանդությունների դասակարգումից այսօր արդեն հոմոսեքսուալիզմը դուրս է մղվել: Միայն այն դեպքում, երբ անձը դժգոհ է իր այդ վիճակից, այն կարող է համարվել հիվանդություն և նշանակվել համապատասխան բուժում:

The homosexuals feel good in Armenia
The psychologist Svetlana Harutyunyan expressed the point of view that there is no final answer till now to the question from where the homosexuals are coming and to where they are going to.
“There are several answers to the question where the homosexuals are coming from, and where they are going to. It can be because of the disorder in the womb in the 3rd month. It can also be that the amount and force of the masculine and feminine elements is too high. The gender institutions say that the children can take any role as the gender is only a role that is performed.”
By the words of the psychologist first of all one should find out from where the homosexuality is coming and whether he feels good himself in that situation, maybe he feels good.
“If the person feels himself good as a homosexual is there need to tell the person that he is sick”, - asked Svetlana Harutyunyan.
Vrezh Shahramanyan said that doesn’t mean whether the one who is homosexual feels good or feels bad in that role, he as a rule applies a doctor.
He also mentioned that there are a lot of people in Armenia who are homosexuals and who develop in a good state and the homosexuals are not considered sick people any longer.