Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կմեկնի Քուվեյթի Պետություն
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր երկօրյա պետական այցով կմեկնի Քուվեյթի Պետություն:Սա Հայաստանի անկախացումից ի վեր ՀՀ Նախագահի առաջին պետական այցն է Ծոցի երկիր:
Քուվեյթի միջազգային օդանավակայանում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին կդիմավորի Քուվեյթի էմիր շեյխ Սաբահ ալ-Ահմադ Ալ-Ջաբեր Ալ Սաբահը, Քուվեյթի թագաժառանգ Նավաֆ ալ-Ահմադ ալ-Ջաբեր Ալ Սաբահը, երկրի բարձրագույն ղեկավարության այլ ներկայացուցիչներ:
Այցի առաջին օրը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպումներ կունենա Քուվեյթի ԱԺ նախագահ Ջասսիմ Մոհամմադ ալ-Խորաֆիի և վարչապետ Նասսեր ալ-Մոհամմադ ալ-Ահմադ ալ-Ջաբեր ալ-Սաբահի հետ: Նախագահը կհանդիպի նաև Քուվեյթի ներդրումների հաստատության տնօրեն Բադեր Մոհամմադ ալ-Սաադին և տնտեսության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Աբդուլվահաբ Ահմադ ալ-Բադերին:
Օրվա ավարտին կկայանա ՀՀ Նախագահի և Քուվեյթի Էմիրի հանդիպումը, որից հետո Հայաստանի Հանրապետության և Քուվեյթի Պետության միջև կստորագրվեն համագործակցության մի շարք փաստաթղթեր: Այնուհետև Քուվեյթի Էմիր շեյխ Սաբահ ալ-Ահմադ Ալ-Ջաբեր Ալ Սաբահի անունից ի պատիվ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի կտրվի պետական ճաշ:
Այցի երկրորդ օրը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կայցելի Քուվեյթի գիտական կենտրոն, կհանդիպի Քուվեյթի առևտրի և արդյունաբերության պալատի նախագահ Ալի Մոհամմադ Թհունյան ալ-Ղանիմին:
Օրվա երկրորդ կեսին ՀՀ Նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը կվերադառնա Երևան: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը:

Президент Армении посетит с государственным визитом Кувейт
Президент Армении Серж Саргсян сегодня с государственным визитом отправится в Кувейт, сообщили в пресс-службе главы армянского государства.
В международном аэропорту Кувейта президента Армении встретит эмир Кувейта шейх Сабах аль-Ахмад Аль-Джабер Аль Сабах, наследник престола Наваф аль-Ахмад аль-Джабер Аль Сабах, представители высшего руководства страны.
В первый день визита президент Армении проведет встречи с главой парламента Кувейта Джассимом Мохаммадом аль-Хорафи и премьер-министром Насером аль-Мохаммадом аль-Ахмадом аль-Забером аль-Сабахом. Президент встретится также с директором организации по инвестициям Бадером Мохаммадом аль-Саади и главой Фонда экономического развития Абдулвахабом Ахмадом аль-Бадером.
В конце дня состоится встреча президента Армении с эмиром Кувейта, после чего между двумя странами будет подписан ряд документов о сотрудничестве. Затем от имени эмира Кувейта шейха Сабаха аль-Ахмада Аль-Забера Аль Сабаха будет дан государственный обед в честь президента Армении.
Во второй день визита С.Саргсян посетит Научный центр Кувейта, встретится с председателем Торгово-промышленной палаты Кувейта Али Мохаммадом Тхуньяном аль-Ганими.