Կայացել է Հայաստան-ԱՄՆ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը
Ս.թ. նոյեմբերի 3-ին Վաշինգտոնում` ԱՄՆ պետքարտուղարությունում կայացել է Հայաստան-ԱՄՆ միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Հայկական պատվիրակությունը ղեկավարում էր Էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը: Պատվիրակության կազմում էին Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը, փոխարտգործնախարար Արման Կիրակոսյանը, ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Թաթուլ Մարգարյանը, Ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանը, Արդարադատության փոխնախարար Էմիլ Բաբայանը և այլ պաշտոնատար անձինք:
Ամերիկյան կողմից համանախագահում էր Պետդեպարտամենտի Եվրոպային և Եվրասիային օգնության համակարգող Դանիել Ռոզենբլումը: Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Թինա Քայդենաուն և Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարիա Յովանովիչը:
Հանձնաժողովի նիստին քննարկվել են Հայաստանում գործարարության մթնոլորտի բարելավմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ժողովրդավարության և կառավարման համակարգի բարեփոխումներին առնչվող օրակարգային հարցեր: Հայաստանի պատվիրակությունը ներկայացրել է նշված ոլորտներում ձեռք բերած նվաճումներն ու առաջիկայում ծրագրված միջոցառումները:
Հայկական պատվիրակությունը առանձին հանդիպումներ է ունեցել նաև Պետդեպարտամենտում, Առևտրի դեպարտամենտում, ԱՄՆ Առևտրի ներկայացուցչի գրասենյակում, Համաշխարհային բանկում և Արժույթի միջազգային հիմնադրամում:
Միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում ստորագրվել է Գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագիր, որը կխթանի համագործակցությունը երկու երկրների միջև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների, ինտելեկտուալ սեփականության, հիմնարար գիտությունների ոլորտներում: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և մամուլի վարչությունը:

Sitting of the Armenia-US Intergovernmental Committee held
The recurrent sitting of the Armenia-US Intergovernmental Committee was held at the US Department of State on November 3. The Armenian delegation was headed by Minister of Economy Nerses Yeritsyan. The delegation comprised Chairman of the State Revenue Committee Gagik Khachatryan, Deputy Foreign Minister Arman Kirakosyan, Armenian Ambassador to the US Tatul Margaryan, Deputy Minister of Finance Vardan Aramyan, Deputy Minister of Justice Emil Babayan, and other officials.
The American side was co-chaired by Daniel Rosenblum, Coordinator of U.S. Assistance to Europe and Eurasia. Opening speeches were delivered by U.S. Deputy Assistant Secretary of State Tina Kaidanow and US Ambassador to Armenia Maria Yovanovitch.
During the sitting were discussed issues related to the improvement of the business atmosphere in Armenia, fighting corruption, questions related to the reforms in the systems of democracy and governance. The Armenian delegation presented the achievements of the fields and introduced the future projects.
The Armenian delegation has hold separate meetings in State Department, Trade Departmen, US Trade Representative’s Office and International Fund of Currency.
The parties signed an agreement on cooperation in the field of science and technologies, which will promote the cooperation between the two countries in the fields of information technologies, intellectual property and fundamental sciences, informs the information and press department of the RA Ministry of Foreign Affairs.