Գնում են Արցախ` «ոչ թե թթի օղի խմելու, այլ բանակցելու»
«Մեր արտաքին քաղաքականության հիմնասյուներից մեկը նաև Արցախի հիմնախնդիրն է. Արցախի հիմնախնդրում գլխավոր հարցը կարգավիճակի հարցն է»,- հայտարարեց ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Է. Շարմազանովը Ղարաբաղյան խնդրի բանակցային գործընթացքում «հաջողություն» որակեց Մայնդորֆյան արձանագրությունը: Նա հիշեցրեց, որ արձանագրությամբ «բացառվում է ուժի կիրառումը, մինչդեռ Ադրբեջանը մշտապես խոսում էր ուժի կիրառման, նույնիսկ Արցախի հարցը Մինսկի խմբի համանախագահների շրջանակից դուրս հանելու մասին»:
«Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող ունենալ ավելի ցածր կարգավիճակ, քան ունի այսօր: Այսինքն` Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող լինել անկախ Ադրբեջանի կազմում, Ղարաբաղը փաստացի անկախ հանրապետություն է` իր պետական ինստիտուտներով, ավելի կայացած ու ավելի ժողովրդավար է, քան նույն Ադրբեջանը»,- ընդգծեց Է. Շարմազանովը:
Խմբակցության քարտուղարը խոսեց նաև ԼՂ հակամարտության բանակցություններին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մասնակցության հարցից: Նա նշեց, որ «ՀՀ ախագահը մշտապես իր ուղերձների ժամանակ ասել է, որ ՀՀ-ն Արցախի ժողովրդի և Արցախի Հանրապետության անվտանգության երաշխավորն է, և որ առանց Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության չի կարող լուծվել այս խնդիրը»:
«Խնդրի բանալին գտնվում է Ստեփանակերտում, և Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ներկայացուցիչները ևս գնում են Արցախ` ոչ թե թթի օղի խմելու, այլ բանակցելու»,- բացատրեց Է. Շարմազանովն ու միևնույն ժամանակ հավելեց, որ ԼՂՀ-ն բանակցային կողմ կդառնա «այն փուլում, որն ավելի առարկայական կլինի հիմնախնդրի լուծման համար»:
Այս առթիվ նա հիշեցրեց նաև, որ ՀՀ նախագահը հայտարարել է, որ այժմ քննարկվում է ԼՂՀ ժամանակավոր և վերջնական կարգավիակի հարցը, և մեկ այլ խնդիր չի կարող քննարկվել, քանի դեռ Արցախի կարգավիճակի հարցը լուծված չէ: Ի պատասխան թուրքական կողմի այն հայտարարություններին, թե իբր «հայկական կողմը օկուպացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հողերը», Է. Շարմազանովն ընդգծեց, որ այդ մասին խոսելիս «թուրքական կողմը թող նախ հիշի, որ ինքն էլ օկուպացրել է Կիպրոսի տարածքի 37 տոկոսը, այնուհետև հիշի, թե ինչպես է Ադրբեջանն օկուպացրել Լեռնային Ղարաբաղը և պատերազմել ժողովրդի հետ, իսկ ԼՂՀ-ն օգտվել է իր բնականոն իրավունքից` պաշտպանվել է, և այսօր էլ հաջողությամբ զարգանում է»:

В Армении советуют Турции вспомнить оккупацию территории Кипра
«Основным вопросом внешней политики Армении является карабахское урегулирование, где красной нитью проходит вопрос статуса Нагорного Карабаха», - заявил журналистам секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
По его словам, Майндорфская декларация стала успехом в процессе урегулирования конфликта. «Декларация исключает возможность применения силы, в то время как Азербайджан постоянно выступает с позиций силы, а также заявляет о выводе вопроса из рамок МГ ОБСЕ», - отметил он.
«Нагорный Карабах не может иметь статуса, который бы уступал его нынешнему статусу. То есть, Нагорный Карабах не может быть в составе независимого Азербайджана. НКР – это фактически независимое государство, и демократичнее Азербайджана», - подчеркнул Э.Шармазанов.
«Президент Армении всегда говорит, что Армения является гарантом безопасности Нагорного Карабаха, но без его участия вопрос не может быть решен. Ключ к решению находится в Степанакерте», - отметил он.
Шармазанов напомнил слова президента Армении, который заявил, что сейчас обсуждается временный и окончательный статус Нагорного Карабаха и до его решения ни один другой вопрос не может стать предметом обсуждения.
Комментируя заявления турецкой стороны о том, что «армянская сторона оккупировала земли Нагорного Карабаха», Э.Шармазанов посоветовал Турции «вспомнить, как она оккупировала 37% территории Кипра, и как Азербайджан оккупировал Нагорный Карабах и воевал против народа». «Народ Карабаха воспользовался своим правом, защищался и сегодня благополучно развивается», - сказал Э.Шармазанов.