Բուժանձնակազմի միջին աշխատավարձի չափը պահպանվելու է
Այսօր ՀՀ առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանը հանդիպեց լրագրողներին: Նախարարը ներկայացրեց 2010թ.-ի պետբյուջեով նախատեսված առողջապահության ոլորտի հատկացումները:
Նշենք, որ 2010թ.-ի պետբյուջեով առողջապահության բնագավառին տրամադրվել է շուրջ 55 մլրդ դրամ, որը գրեթե նույնքան է, որքան 2009թ.-ին:
Հ. Քուշկյանը նշեց, որ 2009 թ.-ի բյուջեով առողջապահության բնագավառում առաջնային բուժօգնությունը համարվում է գերակա, և հատկացումների 30 տոկոսը կամ 21 մլրդ դրամը նախատեսված է ամբուլատոր-պոլիկլինիկական օղակի համար:
«Ընդհանուր առմամբ մեկ շնչի հաշվով հատկացումները կկազմեն 17.100 դրամ: Հատուկ ուշադրություն է դարձվելու մարզային, գյուղական մակարդակում առողջության առաջնային պահպանման գործընթացին», - նշեց նախարարը:
Ինչ վերաբերում է բուժանձնակազմի աշխատավարձերին ընդհանրապես, ապա նախարարը նշեց, որ պահպանվելու է բուժանձնակազմի միջին աշխատավարձի չափը, բժիշկների աշխատավարձը` 77. 000 դրամ, միջին բուժանձնակազմի աշխատավարձը` 49. 3 հազար դրամ:
Հարություն Քուշկյանը անդրադրաձավ նաև առողջապահության ոլորտին հատկացված պետբյուջեի միջոցներով անվճար դեղորայքի տրամադրմանը և ընդգծեց, որ 220.000 մարդ կապահովվի 350 անուն դեղով:
«Կենտորնացված կարգով ձեռք բերվող դեղերով կապահովվի հատուկ հիվանդություններով տառապող մոտ 150.000 մարդ, այն է` հակադիաբետիկ, հոգեմետ, հակաուռուցքային դեղորայք. այս ամենի համար բյուջեից կկատարվի մոտ 4 մլրդ դրամի ծախս, ինչը 600 մլն դրամով ավելի է այս տարվանից»,- տեղեկացրեց առողջապահության նախարարը:

Размер средней зарплаты медицинского персонала сохранится
Госбюджет 2010 года предусматривает для сферы здравоохранения порядка 55 млрд. драмов. Об этом сообщил сегодня в ходе встречи с журналистами министр здравоохранения Армении Арутюн Кушкян.
Министр также отметил, что в бюджете 2009 года приоритетным направлением в сфере здравоохранения считается первичная медицинская помощь и 30% или 21 млрд. драмов предусмотрены для амбулаторно-поликлинического звена.
«В целом, отчисления на душу населения составят 17.100 драмов. Особое внимание будет уделено процессу первичной охраны здоровья в областях и селах Армении», - отметил А.Кушкян.
Что касается заработной платы медицинского персонала, то министр отметил, что размер средней месячной зарплаты будет сохранен, зарплата врачей составит 77.000 драмов, среднего медицинского персонала – 49.3 тысячи драмов. А.Кушкян подчеркнул также, что за счет предоставленных госбюджетом средств 220.000 человек будут обеспечены бесплатными медикаментами порядка 350 наименований.
«В централизованном порядке лекарствами будут обеспечены порядка 150.000 больных специальной группы, в частности, речь идет о лекарственных препаратах при сахарном диабете, злокачественных опухолях, психических расстройствах. Для этих целей бюджет предоставляет порядка 4 млрд. драмов, что на 600 млн. драмов больше по сравнению с 2009 годом», - отметил министр здравоохранения.