ՀԱԿ-ը մշակում է հակաճգնաժամային համալիր միջոցառումների ծրագիր
«Հայ Ազգային Կոնգրեսը մեծ ուշադրություն է դարձնում ոչ միայն քաղաքական, այլ նաև տնտեսական և սոցիալական հարցերին»,- այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը` ներկայացնելով ՀԱԿ-ի կարծիքը Հայաստանի ներկա տնտեսական վիճակի ու դեռևս քննարկման փուլում գտնվող բյուջեի վերաբերյալ:
Բանախոսը նշեց, որ այս տարվա առաջին 9 ամիսների ընթացքում արձանագրվել է ավելի քան 18 % տնտեսական անկում այն դեպքում, որ որևէ այլ երկրի համար նման ցուցանիշ չի գրանցվել:
«Հայաստանն այսօր ռեկորդակիր է տնտեսական անկման ցուցանիշներով: Սա պահանջում է բացատրություն», - ասաց ընդդիմադիր դաշտի ներկայացուցիչը` մեղադրելով իշխանություններին մի քանի ներմուծող օլիգարխներին արտոնություններով օժտելու մեջ:
Ըստ ՀԱԿ համակարգողի, Հայաստանի տնտեսությունն այսօր մեծապես կախվածության մեջ է գտնվում տրանսֆերտներից, այն դեպքում, որ գլոբալ ֆինանսական ճգնաժամի հետևանքով դրանց մուտքը երկիր կրճատվել է:
«40-50%-ով դրանց անկման դեպքում Հայաստանի տնտեսությունը կոլափսի առջև կհայտնիվի»,- կարծիք հայտնեց Լ.Զուրաբյանը, նշելով, որ տվյալ իրավիճակում նպատակահարմար է, որ իշխանությունները գների իջեցում ձեռնարկեն, քանի որ հակառակ դեպքում բնակչությունը կկորցնի նույնիսկ կոմունալ ծախսերի մուծման հնարավորությունը:
«Այս պարագայում իշխանություններին կամ կմնա պարտադրանքով դրանք հավաքագրել, կամ էլ, ինչն անհավանական է, դրանք անվճար մատուցել», - գտնում է բանախոսը:
Ըստ Լ.Զուրաբյանի կանխատեսումների` սոցիալական իրավիճակը երկրում առավել կծանրանա արդեն ձմռանը:
Բանախոսը նաև հայտնեց, որ կոնգրեսում մշակում են հակաճգնաժամային համալիր միջոցառումների մի ծրագիր, «որը շատ շուտով կներկայացվի հանրության ուշադրությանը»:

The oppositional Armenian National Congress (ANC) pays great attention not only to political matters but to economical and social ones, said at press-conference coordinator of Armenian National Congress Levon Zurabyan. He also pointed that this year’s January-September mark cutback of economic activity by 18%.
“Armenia holds the record for economic recession. This demands on an explanation,” he said blaming authorities for providing benefits for some oligarchs involved in import deals.
Armenia’s economy is in a great dependence on foreign transfers which have decreased over past months because of crisis. “If transfers decline by 40-50%, Armenia's economy will face collapse. In this case the authorities should provide low pricing, otherwise people will not be able even to pay utility bills,” he said.
According to Levon Zurabyan winter will bring some social impairing. Meanwhile, Armenian National Congress is developing anti-crisis program and will present it soon, he announced.