Վ. Խաչատրյան. «Չկան հիմնավորումներ»
Հայաստանի իշխանությունները հասարակությանը գոյություն չունեցող բյուջե են ներկայացնում: Այդ տեսակետն այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտնեց ՀԱԿ ներկայացուցիչ, Երևանի նախկին քաղաքապետ Վահագն Խաչատրյանը:
«Ինչ անուն էլ դնենք, կարելի է ասել, բայց որպես բյուջե՝ ոչ»,- ասաց բանախոսը` նշելով, որ բյուջեի նախագծում չկան շատ կարևոր մի շարք հիմնավորումներ:
«Օրինակ, չկան հիմնավորումներ, թե ինչպես են Հայաստանը դարձնելու տուրիզմի, իսկ Դիլիջանը՝ ֆինանսական կենտրոն, Գյումրին՝ տեխնոպարկ»,- նշեց նա:
Ըստ բանախոսի, որոշ հիմնավորում առկա է միայն երկու նախագծերի վերաբերյալ, որոնց ապագան նա ևս անիրատեսական է համարում: Դա Հայաստան-Պարսկաստան երկաթգիծն ու Հյուսիս-Հարավ մայրուղին են:
«Հայաստան-Պարսկաստան երկաթգիծը, ցավոք սրտի, իրականություն չի կարող դառնալ և' քաղաքական, և' տնտեսական դրդապատճառներով: Իսկ Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային ուղու հետ կապված ևս կասկած ունեմ, որ կարող է իրականություն չդառնալ, քանի որ այստեղ արդեն աշխարհագրական պայմանները թույլ չեն տա ներդրումներ կատարել, որ այն իրականություն դառնա»,- նշեց Վահագն Խաչատրյանը` հավելելով, որ Հայաստանի տնտեսության փրկությունը կարող է այս երկու ծրագրերի մեջ լինել:
Վերոհիշյալ նախագծերի իրականացման հետ կապված իր կասկածները հիմնավորելով` բանախոսը նկատեց, որ արդեն մի քանի տարի խոսվում է Մեղրիում հայ-իրանական ՀԷԿ-երի համատեղ կառուցման մասին, սակայն մինչ օրս ոչ մի էլեկտրակայան չի կառուցվել:

В.Хачатрян: В проекте бюджета отсутствует ряд важных обоснований
Власти Армении представляют общественности несуществующий бюджет. Такую точку зрения высказал сегодня в ходе пресс-конференции представитель «Армянского национального конгресса» (АНК), бывший мэр Еревана Ваагн Хачарян.
«Мы можем назвать представленный документ как угодно, только не бюджетом», - сказал представитель АНК. Он отметил также, что в проекте бюджета отсутствует ряд важных обоснований.
«Например, нет обоснования того, каким образом собираются превратить Армению в туристический центр, Дилиджан – в финансовый центр, а Гюмри – в технопарк», - отметил В.Хачатрян.
Согласно В.Хачатряну, обоснование присутствует только по двум программам, будущее которых он также считает призрачным. Это железнодорожная коммуникация Армения-Иран и дорожная магистраль Север-Юг.
«Железная дорога Армения-Иран, к сожалению, не может стать реальностью и по политическим и по экономическим причинам. А в связи с дорожной магистралью Север-Юг, я сомневаюсь, что проект станет реальностью, поскольку здесь уже геополитические условия не позволяют инвестировать, чтобы программа могла реализоваться», - отметил Ваагн Хачатрян. Он также добавил, что спасение экономики Армении может быть в претворении этих двух проектов.
Аргументируя свои сомнения в связи с реализацией этих программ, В.Хачатрян отметил, что уже несколько лет идут разговоры о совместном строительстве армяно-иранских ГЭС, однако по сей день не построено ни одной электростанции.