Վ. Խաչատրյան. «Չկան հիմնավորումներ»
Հայաստանի իշխանությունները հասարակությանը գոյություն չունեցող բյուջե են ներկայացնում: Այդ տեսակետն այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտնեց ՀԱԿ ներկայացուցիչ, Երևանի նախկին քաղաքապետ Վահագն Խաչատրյանը:
«Ինչ անուն էլ դնենք, կարելի է ասել, բայց որպես բյուջե՝ ոչ»,- ասաց բանախոսը` նշելով, որ բյուջեի նախագծում չկան շատ կարևոր մի շարք հիմնավորումներ:
«Օրինակ, չկան հիմնավորումներ, թե ինչպես են Հայաստանը դարձնելու տուրիզմի, իսկ Դիլիջանը՝ ֆինանսական կենտրոն, Գյումրին՝ տեխնոպարկ»,- նշեց նա:
Ըստ բանախոսի, որոշ հիմնավորում առկա է միայն երկու նախագծերի վերաբերյալ, որոնց ապագան նա ևս անիրատեսական է համարում: Դա Հայաստան-Պարսկաստան երկաթգիծն ու Հյուսիս-Հարավ մայրուղին են:
«Հայաստան-Պարսկաստան երկաթգիծը, ցավոք սրտի, իրականություն չի կարող դառնալ և' քաղաքական, և' տնտեսական դրդապատճառներով: Իսկ Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային ուղու հետ կապված ևս կասկած ունեմ, որ կարող է իրականություն չդառնալ, քանի որ այստեղ արդեն աշխարհագրական պայմանները թույլ չեն տա ներդրումներ կատարել, որ այն իրականություն դառնա»,- նշեց Վահագն Խաչատրյանը` հավելելով, որ Հայաստանի տնտեսության փրկությունը կարող է այս երկու ծրագրերի մեջ լինել:
Վերոհիշյալ նախագծերի իրականացման հետ կապված իր կասկածները հիմնավորելով` բանախոսը նկատեց, որ արդեն մի քանի տարի խոսվում է Մեղրիում հայ-իրանական ՀԷԿ-երի համատեղ կառուցման մասին, սակայն մինչ օրս ոչ մի էլեկտրակայան չի կառուցվել:

V. Khachatryan: “No motivations found”
The Armenian authorities present a non existing budget, today said the ANC representative former Mayor of Yerevan Vahagn Khachatryan, on the press conference.
“You can call it whatever you want but not a budget”, - the speaker said adding that many important motivations are absent from the budget project.
“For example there are no explanations how they are going to make Armenia tourism center, Dilijan financial center, and Gyumri a techno-park”, - mentioned he.
According to the speaker there is a basis only for the two projects the future of which he finds unrealistic too. It is Armenia – Iran railway and the North – South highway.
“Unfortunately the Armenian – Iranian railway project can not come true because of the political and economic reasons. I have doubts concerning the North – South highway as I think it will also not come true, as the geographical conditions will not allow making contributions in the project to make it come true”, - mentioned Vahagn Khachatryan mentioned and added that the economy of Armenia can find the solution being in the middle of these two programs.