Շուտով շահագործման կհանձնվի Ամբերդ-1 ՓՀԷԿ-ը
Արագածոտնի մարզում Օրգով համայնքի հարևանությամբ Ամպուր և Ամբերդ գետերի վրա կառուցվում է փոքր հիդրոէլեկտրակայանների կասկադ: Շուտով շահագործման կհանձնվի Ամբերդ-1-ը, ապա` երկրորդը և երրորդը: Ծրագիրն իրականացնում են «Ամբերդ ՀԷԿ» ՍՊԸ-ն և գերմանական EnBW Trading GmbH ընկերությունը:
Ինչպես Aysor-ին հայտնեցին «Ամբերդ ՀԷԿ» ՍՊԸ-ից, Ամբերդ ՓՀԷԿ-1-ը նախատեսվում էր շահագործման հանձնել 2009 թ-ի ապրիլին, Ամբերդ-2-ը` օգոստոսին, իսկ Ամբերդ-3-ը` 2010 թ-ի ապրիլին, սակայն ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պատճառով ՓՀԷԿ-երի կառուցման աշխատանքները քիչ ետ են ընկել:
Ծրագրի ընդհանուր դրվածքային հզորությունը 11.54 մՎտ է, էլէներգիայի տարեկան գումարային արտադրությունը` 29680 մՎտ.ժ: Ծրագիրը բաղկացած է փոքր ՀԷԿ-երի երեք աստիճանից: Առաջին կայանի հզորությունը 2.4 մՎտ է, երկրորդինը` 4.27 մՎտ, երրորդինը` 4.87 մՎտ: Ծրագրի իրականացման արդյունքում արտադրած էլեկտրաէներգիան վաճառվելու է Հայաստանի Էլեկտրական ցանցեր ՓԲԸ-ին:
Նշենք, որ ծրագրի հեղինակները նամակով դիմել էին ՀՀ բնապահպանության նախարար Ա. Հարությունյանին, որում հավաստվում են, որ նախագիծն իրականացվում է «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի ներքո Կիոտոյի արձանագրության մաքուր զարգացման մեխանիզմի շրջանակներում, և խնդրվում է հաստատել փաստաթուղթը:
Նախագծի հեղինակներն հավաստում են, որ Ամբերդ ՓՀԷԿ-երի շահագործումը չի ազդի գետերի ջրի որակի և մոտակա շրջաններում ապրող մարդկանց կյանքի որակի վրա:

Вскоре будет сдана в эксплуатацию малая ГЭС «Амберд-1»
Вскоре будет сдан в эксплуатацию каскад малых гидроэлектростанций, строительство которых осуществляется на реках Ампур и Амберд в Арагацотнской области Армении.
Программа реализуется ООО «Амберд ГЭС» и немецкой компанией EnBW Trading GmbH.
Как сообщили корреспонденту Aysor из ООО «Амберд ГЭС», малую ГЭС «Амберд-1» предусматривалось сдать в эксплуатацию в апреле 2009 года, «Амберд-2» в августе, а «Амберд-3» в апреле 2010 года, однако вследствие финансово-экономического кризиса строительные работы отстали от графика.
Общая установочная мощность программы 11.54 мВт, ежегодное производство электроэнергии в суммарном выражении 29680 мВт/час. Программа состоит из трех ступеней малых ГЭС. Мощность первой станции – 2.4 мВт, второй – 4.27 мВт, третьей – 4.87 мВт. В результате реализации программы генерируемая электроэнергия будет продаваться ЗАО «Электрические сети Армении».
Отметим, что авторы программы обратились с письмом к министру охраны природы Араму Арутюняну, в котором заверили, что проект осуществляется в рамках чистого развития механизмов протокола Киото рамочной конвенции «Об изменении климата». Авторы проекта заверяют, что ввод в эксплуатацию каскада малых ГЭС «Амберд» не окажет влияния на качество вод в реках и качество жизни людей в прилегающих районах.