«Սարդարապատ». «ակտիվ բանվորները ենթարկվում են հալածանքների»
«Սարդարապատ» շարժումն այսօր կլոր սեղան էր հրավիրել` քննարկելու Հայաստանում սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը: Շարժման նախաձեռնող խմբի ներկայացուցիչ, կինոռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանը տեղեկացրեց, որ նման հանդիպումների մի ամբողջ շարք է լինելու, որոնց ընթացքում շարժման անդամները, հյուրերը, տարբեր ոլորտների մասնագետները ներկայացնելու են իրենց տեսակետները:
Տ. Խզմալյանը նշեց, որ հանրապետության «տրոհված խմբավորումների» հետ երկխոսությունից չեն խուսափում և բոլորին հրավիրում են մասնակցելու իրենց կլոր սեղաններին:
«Երկրում շարունակվում է բանվորական շարժումը` գործադուլները, աշխատավոր ժողովրդի պայքարը, բայց նրանց կողքին չեն հայտնվում հանրապետության սոցիալիստական ուժերը», - նշեց Տ. Խզմալյանը:
Զեկուցողի խոսքով, «Սարդարապատ» շարժումը երկրի բանվորների հետ մի շարք հանդիպումներ է նախաձեռնել, որոնց ընթացքում պազել է, որ բանվորները ահաբեկված են և իրենց իրավունքները պաշտպանել փորձող «ակտիվ բանվորները ենթարկվում են հալածանքների»:
Տ. Խզմալյանը ներկայացրեց ՌուսԱլ գործարանի բանվորների հետ իրենց հանդիպումների մասին` շեշտելով, որ նախկինում հզոր արհմիությունները դադարել են գործել:
Կլոր սեղանի մասնակիցներին ներկայացվեց ԽՍՀՄ տարիներին Հայաստանի տնտեսական զարգացվածության բարձր մակարդակը, որի պատճառը, ըստ Տ. Խզմալյանի, «բարոյահոգեբանական բարձր արժեքների մեջ էր»:

“Sardarapat” the active workers are being persecuted
The movement “Sardarapat” had held a round table for discussing the social – economic situation in Armenia. The initiator of the movement, film director Tigran Khzmalyan informed that there are going to be a series of meetings during which the members of the movement, the guests, experts of different spheres will present their points of views.
T. Khzmalyan mentioned that they do not escape the dialogue with separated groupings and invite everyone to partake in their round table.
“The movement of the workers continues in the country; strikes, straggle of a working class, but there are no socialistic powers around them”, - mentioned T. Khzmalyan.
According to the speaker the movement “Sardarapat” has initiated several meetings with the workers of the country during which he has found out that the workers are terrified an the workers “who try to protect their rights are being persecuted”
T. Khzmalyan presented their meetings with the RusAl factory mentioning that once powerful trade unions have stopped functioning.