Ադրբեջանը գազ կմատակարարի Բուլղարիային
Բուլղարիան և Ադրբեջանը միջկառավարական համաձայնագիր են ստորագրել`  Կասպից ծովի տարածաշրջանից ադրբեջանական գազի մատակարարումների վերաբերյալ: Փաստաթուղթը ստորագրվել է Սոֆիայում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այցելության ժամանակ,- հաղորդում է ՌոսԲիզնեսԿոնսալտինգը:
Ստորագրված հուշագիրը նախատեսում է ավելի քան 1 մլրդ խմ «կապույտ վառելիքի» մատակարարում Բուլղարիա` սկսած 2011 կամ 2012 թթ-ից:
Ինչպես հայտնել է Բուլղարիայի էներգետիկայի նախարար Տրայչո Տրայկովը, ադրբեջանական գազը Բուլղարիա կփոխադրվի Թուրքիա-Հունաստան-Իտալիա խողովակաշարի ապագա ճյուղավորումով:
Նշենք, որ Բուլղարիան մյուս եվրոպական երկրներից առավել շատ էր տուժել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հունվարյան «գազային հակամարտության» պատճառով: Այդ կապակցությամբ Սոֆիան ակտիվորեն ուղիներ է փնտրում արտաքին մատակարարների դիվերսիֆիկացման համար:

Болгария и Азербайджан заключили газовое соглашение
Межправительственное соглашение о поставках азербайджанского газа из Каспийского региона заключили Болгария и Азербайджан. Документ был подписан в Софии в ходе визита президента Азербайджана Ильхама Алиева, передает РБК, со ссылкой на Associated Press.
Как сообщает источник, подписанный меморандум предусматривает начиная с 2011г. или 2012г поставку в Болгарию свыше 1 млрд куб. м газа.
Как сообщил министр энергетики Болгарии Трайчо Трайков, азербайджанский газ будет транспортироваться в Болгарию через будущее ответвление соединительного трубопровода Турция-Греция-Италия (ITGI).
Отметим, что Болгария больше других европейских стран пострадала от январского газового конфликта между Россией и Украиной. В этой связи София активно ищет пути диверсификации внешних поставщиков.