Քննարկվել են պարենին և թունաքիմիկատներին առնչվող խնդիրներ
«Հայաստանում թունաքիմիկատների որակի վերահսկողության և դրանց մնացորդային քանակների նկատմամբ մոնիտորինգի աջակցության»` 2009թ. մեկնարկած ծրագրի շրջանակներում ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը, ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության հետ համատեղ, Երևանում կազմակերպել էր մեկօրյա խորհրդաժողով: Այս մասին տեղեկացնում է ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը:
Պետական, մասնավոր և հասարակական հատվածների ներկայացուցիչները քննարկել են Հայաստանում թունաքիմիկատների որակի վերահսկողության և դրանց մնացորդային քանակների նկատմամբ մոնիտորինգի ներկայիս վիճակն ու հեռանկարները և քննության են առել այն քայլերը, որոնք կարող են հանգեցնել այս ոլորտում առկա խնդիրների կարգավորմանը և այդ հարցում ՄԱԿ-ի ՊԳԿ-ի օժանդակությունը:
Ծրագրի հիմնական նպատակներից է հնարավորություն ընձեռել Հայաստանին միջազգային չափորոշիչների համաձայն բարելավել թունաքիմիկատներիորակի վերահսկողությունը և իրականացնել թունաքիմիկատների մնացորդային քանակների մոնիտորինգի ծրագրեր` պարենային ապահովությունը մեծացնելու, գյուղատնտեսական արտադրանքի որակը բարելավելու և սննդի առևտրի ոլորտում նոր հնարավորություններից օգտվելու նպատակով:
Խորհրդաժողովի ժամանակ հնչեցրած իր ելույթում ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Լևոն Ռուխկյանն ընդգծեց. «Կարծում եմ` ծրագիրը չափազանց կարևոր է մեր երկրի համար, և հուսով եմ` այս խորհրդաժողովը նշանակալից քայլ կհանդիսանա ծրագրի իրականացման ճանապարհին»:
Հունաստանի Հանրապետության դեսպան Յաննիս Կորինթիոսն իր ելույթի ընթացքում նշեց որ, որ գյուղատնտեսության ոլորտն իր երկրի կողմից զարգացման նպատակով ցուցաբերվող օգնության առաջնահերթություններից է և ներկայում Հունաստանը Հայաստանի Հանրապետությունում ՊԳԿ-ի միջոցով ֆինանսավորում է երկու ծրագիր` 3 600 000 դոլար ընդհանուր բյուջեով, ինչպես նաև երեք այլ ծրագրեր, որոնց ընդհանուր բյուջեն կազմում է 1 400 000:
«Տեխնիկապես հագեցված լաբորատորիաների ստեղծումը տեղական պայմաններում բարդ խնդիր է, որի լուծման համար անհրաժեշտ են ոչ միայն համապատասխան տարածք և թանկարժեք սարքավորումներ, բայցև որակյալ անձնակազմ և պատշաճ գործառնական բյուջե` կայունություն ապահովելու նպատակով», - ասաց Կլաուս Ցիլլերը` ՄԱԿ ՊԳԿ Ավագ տեխնիկական խորհրդատուն:
Երկու միլիոն դոլար արժողությամբ եռամյա այս ծրագիրը ամբողջապես ֆինանսավորվում է Հունաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից և իրականացվում ՄԱԿ ՊԳԿ-ի և ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության կողմից:

В Ереване обсуждены вопросы продовольствия и ядохимикатов
Однодневный форум в рамках программы «Контроль над качеством ядохимикатов в Армении и содействие мониторингу их остаточных количеств» организован Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН (FAO) совместно с министерством сельского хозяйства Армении в Ереване, сообщает офис ООН в Армении.
В ходе форума представители государственных, частных и общественных организаций обсудили нынешнее состояние и перспективы контроля над ядохимикатами и мониторинга остаточных количеств пестицидов в Армении и обсудили шаги, необходимые для урегулирования вопросов в этой сфере и содействия FAO в данном вопросе.
«Думаю, что программа очень важна для нашей страны и надеюсь, что форум станет знаменательным шагом на пути реализации программы», - отметил заместитель министра сельского хозяйства Армении Левон Рухкян в ходе форума.
Посол Греции в Армении сообщил в своем выступлении, что сфера сельского хозяйства является приоритетной в вопросе содействия развитию, которое оказывается его страной. В настоящее время Греция предоставила Армении через Продовольственную и сельскохозяйственную организацию ООН финансирование в размере 3 600 000 долларов, а также реализует три другие программы, общий бюджет которых составляет 1 400 000 долларов.
«Создание технически оснащенных лабораторий в местных условиях – сложная задача, для решения которой необходимы не только соответствующая территория и дорогое оборудование, но и качественный аппарат сотрудников и надлежащий функциональный бюджет для обеспечения стабильности», - отметил старший технический консультант программы Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН.
Трехмесячная программа полностью финансируется правительством Греции и осуществляется Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН совместно с министерством сельского хозяйства Армении.