Քննարկվել են պարենին և թունաքիմիկատներին առնչվող խնդիրներ
«Հայաստանում թունաքիմիկատների որակի վերահսկողության և դրանց մնացորդային քանակների նկատմամբ մոնիտորինգի աջակցության»` 2009թ. մեկնարկած ծրագրի շրջանակներում ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը, ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության հետ համատեղ, Երևանում կազմակերպել էր մեկօրյա խորհրդաժողով: Այս մասին տեղեկացնում է ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը:
Պետական, մասնավոր և հասարակական հատվածների ներկայացուցիչները քննարկել են Հայաստանում թունաքիմիկատների որակի վերահսկողության և դրանց մնացորդային քանակների նկատմամբ մոնիտորինգի ներկայիս վիճակն ու հեռանկարները և քննության են առել այն քայլերը, որոնք կարող են հանգեցնել այս ոլորտում առկա խնդիրների կարգավորմանը և այդ հարցում ՄԱԿ-ի ՊԳԿ-ի օժանդակությունը:
Ծրագրի հիմնական նպատակներից է հնարավորություն ընձեռել Հայաստանին միջազգային չափորոշիչների համաձայն բարելավել թունաքիմիկատներիորակի վերահսկողությունը և իրականացնել թունաքիմիկատների մնացորդային քանակների մոնիտորինգի ծրագրեր` պարենային ապահովությունը մեծացնելու, գյուղատնտեսական արտադրանքի որակը բարելավելու և սննդի առևտրի ոլորտում նոր հնարավորություններից օգտվելու նպատակով:
Խորհրդաժողովի ժամանակ հնչեցրած իր ելույթում ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Լևոն Ռուխկյանն ընդգծեց. «Կարծում եմ` ծրագիրը չափազանց կարևոր է մեր երկրի համար, և հուսով եմ` այս խորհրդաժողովը նշանակալից քայլ կհանդիսանա ծրագրի իրականացման ճանապարհին»:
Հունաստանի Հանրապետության դեսպան Յաննիս Կորինթիոսն իր ելույթի ընթացքում նշեց որ, որ գյուղատնտեսության ոլորտն իր երկրի կողմից զարգացման նպատակով ցուցաբերվող օգնության առաջնահերթություններից է և ներկայում Հունաստանը Հայաստանի Հանրապետությունում ՊԳԿ-ի միջոցով ֆինանսավորում է երկու ծրագիր` 3 600 000 դոլար ընդհանուր բյուջեով, ինչպես նաև երեք այլ ծրագրեր, որոնց ընդհանուր բյուջեն կազմում է 1 400 000:
«Տեխնիկապես հագեցված լաբորատորիաների ստեղծումը տեղական պայմաններում բարդ խնդիր է, որի լուծման համար անհրաժեշտ են ոչ միայն համապատասխան տարածք և թանկարժեք սարքավորումներ, բայցև որակյալ անձնակազմ և պատշաճ գործառնական բյուջե` կայունություն ապահովելու նպատակով», - ասաց Կլաուս Ցիլլերը` ՄԱԿ ՊԳԿ Ավագ տեխնիկական խորհրդատուն:
Երկու միլիոն դոլար արժողությամբ եռամյա այս ծրագիրը ամբողջապես ֆինանսավորվում է Հունաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից և իրականացվում ՄԱԿ ՊԳԿ-ի և ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության կողմից:

Items of food and chemicals discussed in Yerevan
One-day Forum on Quality Control of pesticides and Support of monitoring of its leavings was held in Yerevan organized by UN Food and Agricultural Organization (FAO) with assistance of Armenia’s Ministry of Agriculture, press office of UN Yerevan Office said.
The participants represented by governmental, public, and private organizations discussed current stage of control services of chemicals and its leavings and viewed the steps necessary to take in this field and various ways of FAO’s contribution.
“I think that the program is very important for our country. I believe that the Forum will become a significant step towards the implementation of the program,” said Deputy Minister of Agriculture of Armenia, Levon Rukhkyan.
Greece’s Ambassador to Armenia also spoke to Forum. He said that in the matter of Greece’s contribution to development of the agricultural sphere is foreground. It’s worth mentioning, that through FAO program, Greece provides Armenia with $3.600.000. Besides, it supports three other programs of which budget is $1.400.000.
”It is a complicated task to found technically-equipped laboratories under local conditions, it demands for territories, expensive equipment, professional staff and a budget to ensure the functional stability,” said FAO’s senior technology consultant
Three-month long program is fully funded by the Greek Government and is implemented by UN Food and Agricultural Organization (FAO) with assistance of Armenia’s Ministry of Agriculture.