Հայաստան մտնող տրանսֆերտները նվազել են շուրջ 30%-ով
Միջոցների կեսից ավելին փոխանցվել է Ռուսաստանից` 98,0 մլն դոլար: Նշված ժամանակահատվածում Հայաստանից դուրս եկած գումարները կազմել են 57,2 մլն դոլար:
Ընդհանուր տրանսֆերտների ծավալում ոչ առևտրային նպատակներով հանրապետություն մտած գումարները կազմել են 144,4 մլն դոլար:
Եթե համեմատելու լինենք նախորդ տարվա միևնույն ժամանակահատվածի հետ, ապա կտեսնենք, որ երկիր եկող տրանսֆերտները նվազել են շուրջ 30 տոկոսով: 2008թ-ին հունվար-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում Հայաստան կատարած դրամական փոխանցումների ծավալը կազմել է 203,4 մլն դոլար, այդ թվում Ռուսաստանից` 151,5 մլն դոլար: Անցած տարվա 9 ամիսներին ոչ առևտրային նպատակներով Հայաստան եկած դրամական հոսքերը կազմել են 169 մլն դոլար:
Նկատենք, որ Կենտրոնական Բանկի կողմից հրապարակված այս թվերը արտահայտում են միայն առևտրային բանկերի միջոցով կատարված փոխանցումները: Հայտնի է, որ կանխիկի տեսքով Հայաստան եկող միջոցները մի քանի անգամ գերազանցում են բանկային փոխանցումներին, և, որոշ հաշվարկներով, կազմում ՀՀ բյուջեին համադրելի գումար:

Трансферты в Армению сократились примерно на 30%
В январе-сентябре нынешнего года трансферты в Армению составили 148,4 млн. долларов. Более половины средств перечислено в Армению из России – 98,0 млн. долларов. В указанный период отток денежных средств из Армении составил 57,2 млн. долларов.
В объеме общих трансфертов 144,4 млн. долларов составляет сумма, поступившая в республику в некоммерческих целях. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года, трансферты в Армению сократились на 30%. В январе-сентябре 2008 года объем денежных переводов в Армению составил 203,4 млн. долларов, в том числе из России – 151,5 млн. долларов. За 9 месяцев прошлого года денежные потоки в Армению в некоммерческих целях составили 169 млн. долларов.
Отметим, что опубликованные Центральным банком данные отражают лишь перечисления, выполненные через коммерческие банки Армении. Известно, что поступающие в Армению наличные денежные средства в несколько раз превышают банковские перечисления и по некоторым подсчетам составляют сопоставимую с бюджетом Армении сумму.