Ալիևի մեղսավոր հայացքը
Ես այն լրագրողներից մեկն էի, որ նոյեմբերի 22-ին այնտեղ էին` Մյունխենում: Հանդիպմանը նախագահ Սերժ Սարգսյանն, ըստ երևույթին, մի փոքր ուշանում էր: Հանդիպման համար նախատեսված սենյակին կից սրահում կանգնած էին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ու Մինսկի խմբի համանախագահները: Ալիևը լուռ էր ու մտազբաղ: Նրա դեմքի արտահայտության մեջ ինձ համար շատ ծանոթ մի բան կար… Ավելի երկար և ուշադիր նայելուց հետո հանկարծ հասկացա. այն շատ նման էր իմ 9-ամյա որդու դեմքի արտահայտությանը, երբ նա հանկարծ մեր ընտանիքի կանոններին ու դրվածքին դեմ որևէ բան է անում. մեղսավոր դպրոցականի ծանոթ հայացք:
Մի կողմից տարօրինակ է, սակայն մյուս կողմից` նա, փաստորեն, այնուամենայնիվ, գիտակցում է. այն արարքները, որոնք թույլատրելի են այնտեղ` Բաքվում, միջազգային հանրության տեսանկյունից դիտվում են որպես աբսուրդային և իրենց հետևանքներն են ունենում, որոնք, ի դեպ, երկար չսպասեցրին…
Ես բանակցությունների մասնագետ չեմ և ոչ էլ ֆիզիոնոմիստ եմ. ես լրագրող եմ: Սակայն Ադրբեջանի նախագահի դեմքի արտահայտությունն ինձ միանշանակ հուշեց, որ այս բանակցությունները կրկին անարդյունավետ կլինեն, քանի որ նա վստահ չէ այն ամենում, ինչ արել է և անում է:

Проштрафившийся взгляд Алиева
Я был одним из журналистов, которые присутствовали там, в Мюнхене 22 ноября. К началу встречи президент Серж Саргсян похоже немного задержался. В фойе, перед комнатой, где должна была пройти встреча, стояли президент Азербайджана Ильхам Алиев и сопредседатели Минской группы. Алиев стоял молча, призадумавшись. В выражении его лица было что-то очень мне знакомое… Присмотревшись я вдруг понял- оно было схоже с выражением лица моего 9 летнего сына, когда тот вдруг сделает что-то противоречащее канонам нашей семьи, ее правилам: знакомый взгляд проштрафившегося школьника.
С одной стороны странновато, но с другой, фактически,он, тем не менее, осознает, что выходки, которые позволительны там- в Баку, с точки зрения мирового сообщества и порядка выглядят дико и имеют свои последствия. Которые, кстати, не заставили себя долго ждать…
Я не специалист по переговорам и не физиономист- я журналист. Но выражение лица президента Азербайджана однозначно подсказало мне-эти переговоры пройдут опять безрезультатно, поскольку он сам сомневается в правильности того, что сделал и делает.