Ալիևի մեղսավոր հայացքը
Ես այն լրագրողներից մեկն էի, որ նոյեմբերի 22-ին այնտեղ էին` Մյունխենում: Հանդիպմանը նախագահ Սերժ Սարգսյանն, ըստ երևույթին, մի փոքր ուշանում էր: Հանդիպման համար նախատեսված սենյակին կից սրահում կանգնած էին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ու Մինսկի խմբի համանախագահները: Ալիևը լուռ էր ու մտազբաղ: Նրա դեմքի արտահայտության մեջ ինձ համար շատ ծանոթ մի բան կար… Ավելի երկար և ուշադիր նայելուց հետո հանկարծ հասկացա. այն շատ նման էր իմ 9-ամյա որդու դեմքի արտահայտությանը, երբ նա հանկարծ մեր ընտանիքի կանոններին ու դրվածքին դեմ որևէ բան է անում. մեղսավոր դպրոցականի ծանոթ հայացք:
Մի կողմից տարօրինակ է, սակայն մյուս կողմից` նա, փաստորեն, այնուամենայնիվ, գիտակցում է. այն արարքները, որոնք թույլատրելի են այնտեղ` Բաքվում, միջազգային հանրության տեսանկյունից դիտվում են որպես աբսուրդային և իրենց հետևանքներն են ունենում, որոնք, ի դեպ, երկար չսպասեցրին…
Ես բանակցությունների մասնագետ չեմ և ոչ էլ ֆիզիոնոմիստ եմ. ես լրագրող եմ: Սակայն Ադրբեջանի նախագահի դեմքի արտահայտությունն ինձ միանշանակ հուշեց, որ այս բանակցությունները կրկին անարդյունավետ կլինեն, քանի որ նա վստահ չէ այն ամենում, ինչ արել է և անում է:

President Ilham Aliev’s guilty look
I was one of the journalists invited to cover the Munich talks on November 22. Armenia’s President Serge Sargsyan seemed to be a little late while OSCE Minsk Group co-chairs and Azerbaijan’s President Ilham Aliev were standing in the hall, just close to the meeting-room.
President Aliev was standing pensive and silent. It was something I do know very well – just in a sudden I realized; it was a one of my 9-year-old son’s face when he is going to do something contrary to the canons of our family rules. That was a real face and look of a guilty student.
I thought it was unusual, but at the same time, actually, it looks like he knows that international community has its own rules. And something suitable to Baku ‘life-style’ will be sort ill with international lay-out. Well, that certainly didn’t take long to wait, besides…
I am a journalist, not expert on negotiations or a metoposcopist. But President Ilham Aliev’s guilty look certainly meant the negotiations would be again of no effect as he himself questions whether he took a right step.