Էրդողանը Գյուլից մեծ ազդեցություն ունի
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանն աշխարհի ամենաազդեցիկ մահմեդականների շարքում հինգերորդն է: Ցանկը կազմվել է ամերիկյան Ջորջթաունի համալսարանի և Հորդանանի կիրառական կենտրոնի հետազոտողների կողմից: Ցանկում ընդհանուր առմամբ Թուրքիայի 20 քաղաքացու անուն է նշված:
«ԻսլամՆյուս» կայքը` վկայակոչելով թուրքական «Ռադիկալը» թերթին, հայտնում է, որ ցանկը կազմողների կարծիքով, Էրդողանը զիջում է միայն Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Աբդալլային, այաթոլլա Ալի Համենեին, Մարոկոյի թագավոր Մուհամեդին և Հորդանանի թագավոր Աբդուլլահին:
Նշենք, որ ցանկի կազմման գործում հիմնական չափորոշիչներից է ինչպես իրենց երկրում, այնպես էլ միջազգային արենայում այդ մարդկանց ունեցած ազդեցությունը:
Թուրքիայի վարչապետին ազդեցությամբ զիջում են Թուրքիայի նախագահ Գյուլը (28-րդ) և ԱՄՆ-ի մահմեդական համայնքի առաջնորդ Ֆեթուլահ Գյուլենը (13-րդ):
Թերթը նաև գրում է, որ Էրդողանի գլխավորած «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը համարվել է «կառուցողական-ժողովրդավարական կուսակցություն»:

Эрдоган - пятый в списке наиболее влиятельных мусульман
Премьер-министр Турции Реджеп Таййип Эрдоган значится пятым номером в списке наиболее влиятельных мусульман в мире, составленном совместно Джорджтаунским университетом (США) и Центром стратегических исследований (Иордания), сообщает «islamnews.ru», со ссылкой на турецкую газету «Радикал».
По мнению составителей списка, Эрдоган уступает только королю Саудовской Аравии Абдалле, аятолле Али Хаменеи, королю Марокко Мухаммеду и королю Иордании Абдулле.
Отметим, что основными критериями для отбора стало влияние этих людей в последнее время как в их собственных странах, так и на международной арене.
На более низких позициях расположились также президент Турции Абдулла Гюль (28-е место) и проживающий в США мусульманский проповедник Фетхулла Гюлен (13-е место), а всего в нем 20 имен граждан Турции. Газета отмечает, что Эрдоган стал единственным лидером в первой десятке, избранным демократическим путем.
Возглавляемая им Партия справедливости и развития названа «консервативно-демократической партией, агрессивно приверженной светским ценностям». Абдулла Гюль удостоился звания «первого турецкого президента с исламским прошлым».