ՄՊՀ. Ադրբեջանն աղավաղում է իր պատմությունը, Հայաստանը` ոչ
Մոսկվայի Պետհամալսարանի մասնագետներն ուսումնասիրել են նախկին Խորհրդային միության երկրների պատմության դպրոցական դասագրքերը: Ինչպես պարզվել է, պատմությունը օբյեկտիվորեն ներկայացված է միայն Հայաստանի և Բելառուսի դասագրքերում:
Ուսումնասիրության արդյունքում, որի արդյունքները ներկայացնում է «Նովի ռեգիոն-Մոսկվա» պարբերականը, մասնագետները պատմության աղաղակող խեղաթյուրումներ են նկատել և հայտնել են լրագրողներին, որ բացի Բելառուսից և Հայաստանից, մյուս հանրապետություններում անցյալին մոտենում են ազգայնական տեսանկյունից և չեն կաշկանդվում սեփական անցյալը խեղաթյուրելու միջոցներում:
Ըստ մասնագետների, գրեթե բոլոր «նորաթուխ պատմաբաններն» իրենց ժողովուրդներին հնագույն անցյալ և համաշխարհային մասշտաբի առաքելություն են վերագրում:
«Երբեմն դա այնքան անհեթեթ է հնչում, որ անեկդոտ է հիշեցնում», - գրում է պարբերականը և որպես օրինակ նշում, որ «ադրբեջանցիները տեսնում են իրենց ազգակցական կապերը շումերների հետ»:
Ուսումնասիրության արդյունքում նաև պարզվել է, որ որոշ երկրներ, բացի սեփական անցյալը խեղաթյուրելուց, նաև «սեփականաշնորհում են» այլոց տարածքները:
«Այդ նույն Ադրբեջանում պնդում են, որ Հայաստանը հիմնվել է վերջինիս տարածքների վրա: Վրաստանն էլ իր «պատմական տարածքներին» է վերագրել Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի զգալի կտորներ», - նշում են ուսումնասիրության հեղինակները:
Բացի այդ, ըստ արդյունքների, պարզվել է, որ պատմությունը խեղաթյուրում են նաև Ուկրաինայում, որը հավակնում է, թե Հռոմը և Տրոյան հիմնել են իրենց նախնիները, իսկ աշխարհի բոլոր լեզուներն առաջացել են իրենց նախալեզվից:
«Նախկին ԽՍՀՄ հանրապետություններում հրատարակված պատմության դպրոցական դասագրքերի ուսումնասիրությունը մեզ անակնկալի բերեց: Մենք գիտեինք, որ դասագրքերը պարունակում են պատմության ազգայնական շարադրություն: Անսպասելին այն էր, որ շատ դեպքերում ազգայնականության հետևում թաքնված է այդ պետությունների վերնախավի գաղափարախոսությունը: Բոլոր դասագրքերում ասվում է, որ ինքնիշխանությունը և անկախությունը ազգի համար ամենից սուրբ արժեքներն են: Այնինչ նոր ազգային պետությունների իրական գաղափարախոսությունը արտաքին հովանավորի փնտրտուքի գաղափար է` անկախության և ազգային արժանապատվության հաշվին», - մեկնաբանելով ուսումնասիրության արդյունքները` ասել է Մոսկվայի Պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետի դոցենտ Անդրեյ Շադրինը:

МГУ: Азербайджан искажает свою историю, Армения – нет
Специалисты Московского государственного университета проанализировали учебники истории бывших республик Советского Союза. В результате исследований выяснилось, что только в Беларуси и Армении к истории отнеслись объективно, в остальных республиках к прошлому подходят с националистической позиции и не стесняются в средствах.
С данными исследования читателей познакомило издание «Новый Регион — Москва».
Авторы исследования выявили, что почти все новоявленные историки приписывают своему народу древнейшее происхождение, особую миссию мирового масштаба.
«Порой звучит это так нелепо, что походит на анекдот. Прибалты, например, изучают этническое происхождение… древнего человека. В Азербайджане видят свое родство с шумерами», - пишет издание.
Как выяснилось, помимо древнего происхождения авторы таких учебников «приватизируют» и чужие территории. «В том же Азербайджане утверждают, что Армения была основана на его территории. В Грузии к своим «историческим областям» приписали солидные куски Азербайджана, России и Турции», - заметили авторы исследования.
Кроме Азербайджана и Грузии, согласно результатам исследования, «отличились» также историки Украины, в школьных учебниках которой отмечается, что предки украинцев основали Рим, Трою, изобрели колесо, а от праукраинского языка произошли все остальные языки.
По данным исследования оказалось, что значительно пересмотрены также причины и последствия Второй мировой войны. На Украине, в Молдавии, Грузии, прибалтийских странах в учебниках утверждается, что причиной войны стал пакт Молотова — Риббентропа, а Германия и СССР одинаково виноваты в этом.
«Главное же, что объединяет подобные «исторические открытия», — это образ врага, «многовекового угнетателя», «организатора геноцида», «колонизатора», «душителя свобод», «грабителя» и т.п. То есть России», - пришли к выводу исследователи.
«Изучение школьных учебников по истории, изданных в постсоветских республиках, принесло нам сюрприз, — прокомментировал результаты исследования доцент кафедры отечественной истории истфака МГУ Андрей Шадрин. — Мы знали, что учебники содержат националистическую трактовку истории. Неожиданностью для нас стало то, что во многих случаях национализм оказался лишь прикрытием для подлинной идеологии правящих элит этих государств. Во всех учебниках говорится, что суверенитет и независимость — самые священные для нации ценности. На деле реальная идеология новых национальных государств — это идея поиска внешнего покровительства в обмен на независимость и национальное достоинство».