Օբաման և Էրդողանը խոսել են հայ-թուրքական հարաբերություններից
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի հետ հանդիպումից հետո ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտնել է առաջ ընթանալու իր ցանկության մասին` ամրապնդելով երկու երկրների միջև համագործակցությունը:
Ինչպես հայնտնում է Սպիտակ տան մամլո ծառայությունը, կողմերն անդրադարձել են նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:
«Ես ողջունել եմ վարչապետին` համարձակ քայլերի համար, որոնք ձեռնարկվել են թուրք-հայկական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, և կոչ եմ արել շարունակել ընթանալ այդ ուղիով», - հայտարարել է Բարաք Օբաման:
ԱՄՆ նախագահի և Թուրքիայի վարչապետի հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում ԱՄՆ-Թուրքիա համագործակցությանը, ինչպես նաև երկու երկրների միջև համագործակցությանը` Աֆղանստանում իրավիճակի կարգավորման ուղղությամբ:
Բարաք Օբաման բարձր է գնահատել Թուրքիայի դերը` Աֆղանստանում ԱՄՆ ջանքերին սատարելու հարցում: Նա նաև ցանկություն է հայտնել, որ Թուրքիան աջակցի նույպես Իրանի միջուկային խնդրի կարգավորման հարցում:

Обама и Эрдоган обсудили армяно-турецкие отношения
После встречи с премьер-министром Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, президент Обама выразили свое постоянное стремление двигаться вперед, усилив американо-турецкое партнерство. Он подчеркнул огромные возможности экономического сотрудничества, отметив тесные торговые связи между двумя странами.
Президент Обама также выразил желание, чтобы Турция помогла в борьбе с ядерной программой Ирана, и высоко оценил вклад Турции в усилиях США в Афганистане.
«В ходе нашей дискуссии мы имели возможность провести обзор широкого круга вопросов, которые беспокоят как Соединенные Штате, так и Турцию. Я поблагодарил премьер-министра Эрдогана и турецкий народ за его выдающийся вклад в дело стабилизации ситуации в Афганистане. Мы обсудили нашу совместную роль в оказании помощи Ираку в достижении независимости и процветания», - отметил Барак Обама.
Как сообщает пресс-служба Белого дома, Барак Обама и Реджеп Тайип Эрдоган в ходе встречи обсудили также армяно-турецкие отношения.
«Я также поздравил премьер-минстра за смелые шаги, предпринятые в вопросе норамлизации турецко-армянских отношений, и призвал его продолжить продвигаться по этому пути», - сказал президент США.
В ходе встречи Обама-Эрдоган была обсуждена также роль двух стран в качестве союзников по НАТО, а также в вопросе ПРО.