Երևանում ընթանում է հայ-լատվիական գործարար համաժողովը
Լատվիայի նախագահ Վալդիս Զատլերսի Հայաստան կատարած եռօրյա պետական այցի շրջանակներում Զարգացման հայկական գործակալության և Լատվիայի Ներդրումների և Զարգացման Գործակալությունը Երևանում համատեղ կազմակերպել են Հայաստան-Լատվիա գործարար համաժողովը, որին մասնակցում են Լատվիայից ժամանած շուրջ 60 տարբեր ոլորտների գործարարներ:
Համաժողովի բացմանը մասնակցեցին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Լատվիայի նախագահ Վալդիս Զատլերսը, երկու երկրների էկոնոմիկայի նախարարները:
Հայ-լատվիական բիզնես ֆորումին ներկա են շինարարության, փայտամշակման, էներգետիկայի, մետաղագործության և մեքենաշինության, տրանսպորտի և լոգիստիկայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հաղորդակցության, կրթության, ֆինանսների և խորհրդատվության, տեքստիլի, սննդի արդյունաբերության, դեղագործության, տուրզիմի և այլ ոլորտների ներկայացուցիչները:
Նշենք, որ ըստ պաշտոնական տվյալների, երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը 2008 թվականին կազմել է 11, 232 մլն ԱՄՆ դոլար, որից` արտահանումը` 1,170 մլն ԱՄՆ դոլար, ներմուծումը` 10,113 մլն: 2004-2008 թվականների ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 19,433 մլն դոլար: Անցած տարի հիմնական արտահանվող ապրանքներ են եղել խմիչքը, քացախը, օպտիկական, լուսանկարչական պարագաները, չափման-ստուգման միավորները, կինեմատոգրաֆիան, իսկ ներմուծվող` երկաթգծի լոկոմոտիվներ, մսամթերք և ձկնամթերք:
Ողջույնի խոսքով համաժողովի մասնակիցներին դիմեցին երկու երկրների նախագահները, էկոնոմիկայի նախարարները: Այս պահին համաժողովը շարունակվում է ոչ պաշտոնական կազմով:

В Ереване стартовал армяно-латвийский бизнес-форум
В рамках трехдневного визита президента Латвии Валдиса Затлерса Армянское агентство развития и Агентство инвестиций и развития Латвии организовали в Ереване совместный бизнес-форум с участием латвийских предпринимателей, представляющих около 60 различных отраслей.
На открытии бизнес-форума участвовали президенты Армении и Латвии Серж Саргсян и Валдис Затлерс, министры экономики двух стран. На армяно-латвийском бизнес-форуме присутствуют представители сферы строительства, энергетики, машиностроения, транспорта и логистики, информационных технологий и коммуникаций, образования, финансов и консалтинга, текстильной и пищевой промышленности, фармакологии, туризма и других отраслей экономики.
Отметим, что согласно официальным данным, товарооборот между двумя странами в 2008 году составил 11,232 млн. долларов США, из которых - 1,170 млн. составляет экспорт, а 10,113 млн. – импорт. Товарооборот в 2004-2008 гг. составил 19,433 млн. долларов США. Основными товарами, экспортируемыми в прошлом году из Армении в Латвию, были алкогольные напитки, уксус, оптика, а импортируемыми – железнодорожные локомотивы, мясные и рыбные продукты.
С приветственным словом к участникам форума обратились президенты двух стран, министры экономики Армении и Латвии. На данный момент форум продолжается в неофициальном составе.