Երևանի «Հատիսը» Աբովյանի համանուն թիմի իրավահաջորդը չէ
Երկրպագուները տեղյակ են, որ «Հատիս» բասկետբոլային ակումբը Հայաստանի բոլոր ժամանակների ամենատիտղոսակիր թիմն է: ԽՍՀՄ-ի օրոք Աբովյանի «Հատիսը» հաջողությամբ հանդես է եկել խոշոր մրցաշարերում, իսկ 1988 թ. նվաճել է ԽՍՀՄ գավաթը: Սակայն հետխորհրդային շրջանում կանանց այդ թիմը դադարեցրել է իր գործունեությունը ֆինանսական խնդիրների պատճառով: «Հատիսը» վերականգնելու տարիների ջանքերն արդյունք են տվել միան 2009 թ. գարնանը: Մայրաքաղաքում ստեղծվել է մարզական հասարակական համանուն կազմակերպությունը, որը թիմեր է ներկայացրել ինչպես տղամարդկանց, այնպես էլ կանանց հայաստանյան առաջնություններում:
Այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում բասկետբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանը հայտարարեց, որ Երևանի «Հատիսը» ոչ մի կապ չունի երբեմնի «Հատիսի» հետ, որը ներկայացնում էր Աբովյան քաղաքը:

“Hatis” isn’t the offspring of Abovyan team
The fans do know that the “Hatis” basketball team is the most titled team of all times. The “Hatis” team of Abovyan has had tremendous success in many tournaments and in 1988 has conquered the USSR Cup. The reestablishing attempts of the “Hatis” club became fruitful only in 2009 in spring. In the capital city was established an NGO with the same name.
In the press conference that took place today the chairman of the Armenian basketball federation Hrachya Rostomyan stated that “Hatis” team of Yerevan has no relation with the “Hatis” that once used to present the Abovyan city.