Հայաստանի ՓՀԷԿ-եր. աճի միտումները մարում են
2010 թ. հունվարի 1-ին Հայաստանի Հանրապետությունում կգործեն 81 փոքր հիդրոէլեկտրակայաններ, որոնց գումարային հզորությունը կկազմի մոտ 101 Մվտ և տարեկան կարտադրեն մոտ 357 մլն Կվտ/ժամ էլեկտրաէներգիա: Միևնույն ժամանակ կառուցման փուլում կգտնվեն 71 ՓՀԷԿ-եր, որոնց ընդհանուր հզորությունը կկազմի 161 Մվտ և տարեկան կկարողանան արտադրել 572 մլն Կվտ/ժամ էլեկտրաէներգիա: Գումարային առումով կունենանք մոտ 152 ՓՀԷԿ-եր, որոնց հզորությունը կկազմի շուրջ 262 Մվտ և կկարողանան արտադրել 930 մլն Կվտ/ժամ էլեկտրաէներգիա: Այս տվյալներն Aysor-ի հետ զրույցում հաղորդեց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի ներդրումների բաժնի պետ Աբգար Բուդաղյանը:
«Ոլորտն անընդհատ մեր ուշադրության կենտրոնում է, մշտապես վերլուծություններ ենք անում զարգացման տեմպերն ուսումնասիրելու առումով, որպեսզի նվազման միտում չլինի: 2004 թ-ին գործարկվել են 4, 2005 թ-ին` 5 ՓՀԷԿ, 2006 թ-ին` 11, 2007 թ-ին` 15, 2008 թ-ին` 9, իսկ ընթացիկ տարում` 11 ՓՀԷԿ-եր: Այսինքն, միջինը` տարեկան մոտ 10 ՓՀԷԿ: Դա նշանակում է, որ մենք կարողանում ենք զարգացման տեմպը պահել»,- ասաց Ա. Բուդաղյանը:
Այս տարի տրամադրվելու են կառուցման 13 նոր լիցենզիաներ: Ա. Բուդաղյանի խոսքով, ՓՀԷԿ-երի կառուցման լիցենզիաների քանակը, համեմատած նախորդ տարիների, մի քիչ նվազել է, որովհետև հիդրոպոտենցիալն է համեմատաբար պակասել: Սակայն, ըստ ներդրումների բաժնի պետի, այս ոլորտի զարգացման հիմնական երաշխիքը ՓՀԷԿ-երից ձեռք բերվող էլեկտրաէներգիայի արժեքն է, որովհետև մնացած բոլոր տիպի երաշխիքներն այսօր առկա են` բոլորի համար գործում է պարտադիր գնման 15 տարվա երաշխիքը, վճարումների համակարգը խիստ կայուն է. «Դաշտի խթանումը կախված է հիմնականում սակագնային մեծություններից, իսկ դատելով արտադրության լիցենզիա ստացող ընկերությունների քանակից, այսօր սակագին բարձրացնելու խիստ էական խնդիր դեռևս չկա»:
Ա. Բուդաղյանը վստահեցրեց, որ ՓՀԷԿ-երի կառուցման տեմպերի նվազումն ազդակ կհանդիսանա, որպեսզի էլեկտրաէներգիայի գնման սակագները ևս մեկ անգամ փոփոխվեն. «Այս պահի դրությամբ դրա կարիքը դեռ չկա»:
«Հիդրոէներգետիկա» ՍՊԸ նախագահ Գրիքոր Գաբայանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ ՓՀԷԿ-երի կառուցման մինչ այս արձանագրված աճի միտումները ներկայումս մարում են, և եթե նոր խթան չլինի, ապա ոլորտը կսկսի անկում ապրել:
«Լավ տեղերը վերջացան, թույլտվության գները թանկացան: Եթե օրենսդրական փոփոխություն չլինի, ապա մենք կարող ենք անկում ունենալ, որովհետև մինչև հիմա կառուցել են ցածրորակ սարքավորումներով, և եղած ՓՀԷԿ-երը կսպառեն իրենց ու ֆիզիկապես կմաշվեն»,- կարծում է Գ. Գաբայանը:
Նրա մեկնաբանմամբ, վարկերի վերադարձման խնդիր կա` թանկարժեք ագրեգատ դնելու դեպքում, գործարարն այսօր գործող սակագների պայմաններում չի կարող ապահովել վարկի մարումը և պետք է սակագնի վերանայման հարց դրվի: Գ. Գաբայանն առաջ քաշեց մի կարևոր հարց ևս. ցածրորակ սարքավորումներով ՓՀԷԿ-երի կառուցման դեպքում տուժում են և գործարարը, և պետությունը, քանի որ առավելագույնս արդյունավետորեն չի օգտագործվում գետի ներուժը:
Նա տեղեկացրեց, որ հիմա ՀԷՑ-ը ՓՀԷԿ-երից էլեկտրաէներգիան ընդունում է միջինը 4.67 դոլար սակագնով:
«Հայաստանում մեծ խնդիր է, որ ունենք 1 օպերատոր և սակագնի բարձրացումը մեծապես կախված է օպերատորի վերաբերմունքից: Խնդրի վրա երկու կողմից ճնշում կա` օպերատորի ետևում ազգն է, մյուս կողմից` բիզնեսմեններն են և ոլորտի զարգացումը»,- նշեց Գ. Գաբայանը:
Ընկերության տնօրենը հայտնեց, որ ներկայումս փոփոխությունների փաթեթ են նախապատրաստում, որը քննարկման կդրվի 2010 թ. մարտին:
«Աշխարհում հազարավոր մեխանիզմներ կան վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման համար` հարկերի նվազեցում կամ ազատում որոշ հարկերից, թույլտվության ստացման 1 պատուհանի մեխանիզմ, «կանաչ լիցենզիայի» մեխանիզմ և այլն, որոնք լայնորեն կիրառվում են եվրոպական շատ երկրներում»,- նկատեց Գ. Գաբայանը:

Тенденции увеличения числа  малых ГЭС в Армении идут на спад
В Армении по состоянию на 1-ое января 2010 года будут действовать 81 малых гидроэлектростанций, их суммарная мощность составит 101 мВт, а ежегодная генерация электроэнергии – 357 млн. кВт/час. В то же время в стадии строительства находятся 71 малых ГЭС, общая мощность которых составляет 161 мВт, ежегодная производительность - 572 млн. кВт/час электроэнергии. В суммарном плане в Армении будут действовать порядка 152 малых ГЭС, мощность которых составит около 262 мВт с производством электроэнергии – 930 млн. кВт/час.
«В 2004 году были задействованы 4, в 2005-ом – 5 малых ГЭС, в 2006-ом – 11, в 2007 году – 15, в 2008-ом – 9, а в текущем году – 11 малых ГЭС. То есть, ежегодно запускаются порядка 10-ти малых ГЭС. Это значит, что нам удается сохранить темпы развития», - сказал корреспонденту Aysor начальник отдела инвестиций Комиссии по регулированию общественных услуг Армении Абгар Будагян.
В нынешнем году будут предоставлены 133 новых лицензий на строительство малых ГЭС. По словам А.Будагяна, число лицензий по сравнению с прошлыми годами стало несколько меньше, поскольку сравнительно уменьшился гидропотенциал. Однако согласно начальнику отдела инвестиций КРОУ, главным гарантом развития этой сферы является стоимость электроэнергии, покупаемой у малых ГЭС, поскольку все остальные гарантии сегодня уже имеются, для всех действует 15-летняя гарантия обязательного приобретения электроэнергии, система выплат очень стабильная.
«Стимулирование поля зависит от основной тарифной величины, а, судя по числу компаний, получающих лицензию на производство, сегодня существенной проблемы в повышении тарифа нет», - отметил А.Будагян.
Он заверил, что падение темпов строительства малых ГЭС станет сигналом, чтобы тарифы приобретения электроэнергии были изменены. «На данный момент необходимости в этом пока нет», - отметил А.Будагян.
Председатель ООО «Гидроэнергетика» Григор Габаян в беседе с Aysor сообщил, что наблюдаемые до сих пор тенденции роста строительства малых ГЭС идут на спад.
«Хорошие места закончились, цены на получение разрешения повысились. Если не будут внесены законодательные поправки, будет наблюдаться спад, поскольку до сих пор строились ГЭС с низкокачественным оборудованием, а существующие ГЭС исчерпают себя, став физически изношенными», - сказал Г.Габаян.
По его мнению, существует также вопрос возвратности кредитов. В случае приобретения дорогих агрегатов сегодня в условиях действующих тарифов предприниматель не может обеспечить возврат кредита и необходимо поднять вопрос пересмотра тарифа. Г.Габаян отметил еще одну важную проблему - в случае строительства малых ГЭС с низкокачественным оборудованием страдает и предприниматель, и государство, поскольку потенциал реки не используется с максимальной эффективностью.
Он сообщил, что сегодня ЗАО «Электрические сети Армении» принимают электроэнергию от малых ГЭС по тарифу $4.67.
«В Армении есть серьезная проблема, связанная с присутствием на рынке только одного оператора, и повышение тарифа в большей степени зависит от отношения оператора», - отметил Г.Габаян.
Директор компании сообщил, что в настоящее время в стадии подготовки пакет изменений, который будет поставлен на обсуждение в марте 2010 года.
«В мире есть тысячи механизмов для развития возобновляемой энергетики, снижение налогов или освобождение от некоторых видов налогов, предоставление разрешения по принципу «одного окна», механизм «зеленой лицензии» и т.д., которые широко применяются во многих европейских странах», - отметил Г.Габаян.