Թուրքական արծիվները Հատիսից բարձր չեն թռչում
Երևանի «Հատիս» կանանց բասկետբոլի թիմը «Միկա» մարզահամալիրում դժվարին հաղթանակ տոնեց թուրքական «Բեշիկթաշի» նկատմամբ 78:74 հաշվով: Ինչպես երևում է հանդիպման արդյունքից, թուրքական թիմը Ստամբուլում «Հատիսից» կրած պարտությունից, որը նաև մրցակցին թերագնահատելու հետևանք էր, ճիշտ հետևություն էր կատարել և այս անգամ ասպարեզ էր մտել հաղթանակի հասնելու վճռականությամբ, սակայն «Հատիսի» բասկետբոլիստուհիներն առաջին իսկ խաղափուլից սկսած` իրենց կամքը թելադրեցին մրցակցին և մեկնարկային խաղափուլն իրենց օգտին գրանցեցին` 24:17 հաշվով:
2-րդ և 3-րդ խաղափուլերում նույնպես հատիսցիները տիրում էին տարածքային ու խաղային առավելությանը և վերջին խաղափուլից առաջ առջևում էին 9 միավորի տարբերությամբ: Հյուրերը 4-րդ խաղափուլում կարողացան միավորների տարբերությունը հասցնել 4-ի, բայց նրանց ավելին անել չհաջողվեց:
«Հատիսը» արժանի հաղթանակ տոնեց և մտավ Եվրոպայի գավաթի խաղարկության 1/16 եզրափակիչ:
Ավելացնենք, որ մարզահամալիրում խաղին հետևում էին նաև Հայաստանի օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Արմեն Գրիգորյանը, ՀՀ ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը և պաշտոնատար այլ անձինք:
Այս հաղթանակի շնորհիվ «Հատիսը» խմբում գրավեց 2-րդ տեղը` շրջանցելով «Բեշիկթաշին»: Երկու թիմերն էլ իրենց ակտիվում 9 միավոր ունեն, սակայն «Հատիսը» թուրքական ակումբի հետ երկու հանդիպումներում էլ հաղթանակներ է տոնել և անձնական մրցակցությունում լավագույն արդյունքի շնորհիվ խմբային փուլն ավարտեց 2-րդ հորիզոնականում: Իսկ առաջին տեղում հունական «Աթինաիկոսն» է, որը վաստակել է 11 միավոր:

Армянский «Атис» одержал победу над турецким «Бешикташем»
Ереване одержала победу над турецким «Бешикташем» со счетом 78:74. Как показывает результат встречи, турецкая команда после поражения в Стамбуле на этот раз пыталась достичь преимущества, проявляя настойчивость и решительность, однако баскетболистки «Атис» с первого тайма игры установили свои правила игры и уже в стартовом этапе зафиксировали преимущество со счетом 24:17.
Во 2-ом и 3-ем тайме баскетболистки команды «Атис» также имели преимущество в игре и обходили соперниц на 9 очков. В четвертом тайме баскетболистки турецкой команды «Бешикташ» смогли сократить разницу в счете на 4 очка, но им не удалось достичь большего. Таким образом, «Атис» отпраздновал заслуженную победу и вошел в 1/16 финала розыгрыша Кубка Европы.
Обе команды имеют в своем активе по 9 очков, однако «Атис», благодаря двум победам над «Бешикташем» и лучшему результату в личном первенстве, завершил командный этап на 2-ой горизонтальной. Первое место занимает греческая команда «Атинаикос», имеющая в своем активе 11 очков.
Отметим, что в спортивном комплексе «Мика» за игрой между баскетбольными командами Армении и Турции наблюдали президент Национального олимпийского комитета Армении Гагик Царукян, министр спорта и по вопросам молодежи Армен Григорян, начальник Полиции Алик Саргсян и другие официальные лица.