Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգիծը կշահագործվի ըստ ժամանակացույցի
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգիծը շահագործման կհանձնվի ըստ նախատեսված ժամանակացույցի` 2011 թվականին: Այս մասին հայտնել է Ադրբեջանի տրանսպորտի նախարար Զիա Մամեդովը:
«Ենթադրում եմ, որ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղային հաղորդակցությունը կհանձնվի ըստ ժամանակացույցի: Իհարկե, եթե չլինեն ֆորսմաժորային հանգամանքներ: Մասնավորապես, եթե չխանգարեն եղանակային պայմանները», - փոխանցում է է Ադրբեջանի տրանսպորտի նախարարի խոսքերը «Սաքարթվելո» լրատվական կայքը:
Ըստ Զիա Մամեդովի, ներկայումս ծրագրի շրջանակներում ինտենսիվ աշխատանքներ են ընթանում ինչպես Վրաստանի, այնպես էլ Թուրքիայի տարածքներում:
Հիշեցնենք, որ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգծի նախագծի արժեքը կազմում է շուրջ 400 միլիոն դոլար: Նախագծի իրականացման շրջանակներում Ադրբեջանը Վրաստանին 200 միլիոն դոլարի վարկ է տրամադրել:

Baku-Tbilisi-Kars Railroad to open in time
The Baku-Tbilisi-Kars Railroad will be put into operation in late 2011 as scheduled, said Azerbaijan’s Minister of Transport Ziya Mamedov, according to Sakartvelo.info Agency.
“I suppose, the Baku-Tbilisi-Kars Railroad will be put into operation in time. Sure, if neither fortuitous developments happen. In particular, if weather doesn’t put a crimp in the process,” he said.
Currently, both in Turkey and Georgia territories the railroad is being intensively built, said the official.
The total cost of the project, that will contribute to further regional cooperation between Azerbaijan, Georgia and Turkey, is around $400 million. Besides, Azerbaijan provided a $220 million loan to Georgia.