Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգիծը կշահագործվի ըստ ժամանակացույցի
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգիծը շահագործման կհանձնվի ըստ նախատեսված ժամանակացույցի` 2011 թվականին: Այս մասին հայտնել է Ադրբեջանի տրանսպորտի նախարար Զիա Մամեդովը:
«Ենթադրում եմ, որ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղային հաղորդակցությունը կհանձնվի ըստ ժամանակացույցի: Իհարկե, եթե չլինեն ֆորսմաժորային հանգամանքներ: Մասնավորապես, եթե չխանգարեն եղանակային պայմանները», - փոխանցում է է Ադրբեջանի տրանսպորտի նախարարի խոսքերը «Սաքարթվելո» լրատվական կայքը:
Ըստ Զիա Մամեդովի, ներկայումս ծրագրի շրջանակներում ինտենսիվ աշխատանքներ են ընթանում ինչպես Վրաստանի, այնպես էլ Թուրքիայի տարածքներում:
Հիշեցնենք, որ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգծի նախագծի արժեքը կազմում է շուրջ 400 միլիոն դոլար: Նախագծի իրականացման շրջանակներում Ադրբեջանը Վրաստանին 200 միլիոն դոլարի վարկ է տրամադրել:

Проект Баку - Тбилиси - Карс будет сдан в сроки
Железнодорожное сообщение по маршруту Баку-Тбилиси-Карс будет сдано в эксплуатацию в соответствии с запланированным графиком - в 2011 году. Об этом, согласно «сакартвело.инфо», сказал министр транспорта Азербайджана Зия Мамедов.
«Предполагаю, что железнодорожное сообщение Баку - Тбилиси - Карс будет сдано в сроки. Конечно при условии, если не возникнут форс-мажорные обстоятельства. В частности, если не помешают погодные условия», - в частности отметил министр.
По словам Мамедова, в настоящее время работы в рамках проекта, как на территории Грузии, так и на территории Турции, ведутся интенсивными темпами.
Напомним, что общая стоимость проекта Баку-Тбилиси-Карс оценивается в сумму около 400 миллионов долларов. Азербайджан выделил Грузии кредит на 200 миллионов долларов на строительство в рамках проекта.