Կբարձրացվի Հայաստանի սահմանային անվտանգության մակարդակը
Հայաստանի սահմանների անվտանգության մակարդակի բարձրացման, ենթակառուցվածքների առկա վիճակի և դրանց արդիականացման ու վերազինման վերաբերյալ առաջարկությունների մշակման միջգերատեսչական աշխատանքային խումբը դեկտեմբերի 19-ին գումարել է հերթական նիստը, որը վարել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
Նիստում հավանության է արժանացել Հայաստանի պետական սահմանների կարիքների գնահատման փաստաթուղթը:
Կարևորելով սահմանային անվտանգության ապահովման և ենթակառուցվածքների արդիականացման խնդիրները` Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ Հայաստանի սահմանային ենթակառուցվածքները պետք է համապատասխանեցվեն միջազգային չափանիշներին: 2010 թվականից կմեկնարկի «Ինտեգրված սահմանների կառավարում» ծրագիրը, որը կիրականացվի Եվրամիության ֆինանսավորմամբ: Հայաստանին կհատկացվի շուրջ 2 մլն ԱՄՆ դոլար` արդիականացնելու Հայաստան-Վրաստան սահմանային երկու անցակետերը:
Աշխատանքային խումբը մինչև 2010 թվականի մայիս ամիսը կմշակի Հայաստանի սահմանային անվտանգության ռազմավարություն, որը սահմանված կարգով կներկայացվի Ազգային անվտանգության խորհրդի հաստատմանը: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի մամուլի գրասենյակից:

Armenia to receive $2 million to equip checkpoints
The EU will provide a $2 million to Armenia for improvement and equipment of the two checkpoints at the border with Georgia, announced Secretary of National Security Council of Armenia Arthur Baghdasaryan.
“Armenia’s borders must be aligned to international standards. The EU founding the Integrated Border Management Program will start in 2010,” said Arthur Baghdasaryan at the Working Group session on enhancing safety at borders and its improvement and equipment.
Besides, according to spokesperson for the National Security Council, the Working Group will design the draft version for safety borders program before May 2010, and then it will be sent in approval by the National Security Council.