ՀԲ-ն Ադրբեջանին 450 մլն դոլարի վարկ է հատկացնում
Համաշխարհային Բանկն Ադրբեջանին 450 մլն դոլարի վարկ կտրամադրի` երկաթուղիների վերականգնման նպատակով,- ասված է Ադրբեջանում ՀԲ ներկայացուցչության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ուրբաթ Ադրբեջանի կառավարությունը և Համաշխարհային Բանկը ստորագրել են համապատասխան վարկային պայմանագիր: Փոխառությունը կտրամադրվի Համաշխարհային Բանկի վերակառուցման և զարգացման առևտրային հիմունքներով` 17 տարի ժամկետով, որից 4 տարին` արտոնյալ պայմանով:
Ընդհանուր առմամբ, Ադրբեջանի երկաթուղիների վերականգնման ծրագիրը գնահատվում է 673 միլիոն դոլար, որից 223 միլիոն դոլարը համաֆինանսավորելու է կառավարությունը:
ՀԲ վարկը հիմնականում կուղղվի Բաքու-Բեյուք (Վրաստանի հետ սահման) հատվածի վերականգնման, 50 նոր լոկոմոտիվների ձեռքբերման և Ադրբեջանի երկաթուղիների ֆինանսական հնարավորությունների ընդլայնման ուղղությամբ:
1992 թ-ից ի վեր, Համաշխարհային բանկը Ադրբեջանին է տրամադրել 2,7 մլրդ դոլարի վարկ` 52 նախագծերի համար:

Всемирный банк предоставит Азербайджану $450- миллионный кредит
Всемирный банк предоставит Азербайджану $450- миллионный кредит на модернизацию железных дорог страны, говорится в сообщении бакинского представительства банка, сообщает Reuters.
В пятницу правительство Азербайджана и Всемирный банк подписали соответствующее кредитное соглашение. Заем выделяется на коммерческих условиях Международного банка реконструкции и развития (МБРР) на 17 лет с четырехлетним льготным периодом.
В целом, проект модернизации железнодорожной инфраструктуры Азербайджана оценен в $673 миллиона, из которых $223 миллиона составят средства правительства.
Кредит МБРР пойдет в основном на реконструкцию участка Баку-Беюк Кесик (граница с Грузией), перевод тяги на этом участке с постоянного на переменный ток, покупку 50 новых локомотивов и расширение финансовых возможностей Азербайджанской железной дороги, национального перевозчика.