Դավթյանը մասնակցելու է Հակաճգնաժամային հիմնադրամի խորհրդրի նիստին
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանն այսօր կմասնակցի Մոսկվայում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական համագործակցության Հակաճգնաժամային հիմնադրամի խորհրդրի առաջին նիստին: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Եվրասիական տնտեսական համագործակցության Հակաճգնաժամային հիմնադրամի ստեղծման համաձայնագիրը ստորագրվել է ս.թ. հունիսի 9-ին` Մոսկվայում` անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարների կողմից: Հիմնադրամի կանոնադրական կապիտալը կկազմի մինչև 10 մլրդ դոլար, որից Ռուսաստանի բաժինը կկազմի 7,5 մլրդ դոլար, Ղազախստանինը` 1 մլրդ դոլար, Բելառուսինը` 10 մլն դոլար, , իսկ մյուս երկրներինը, այդ թվում նաև Հայաստանի մասնաբաժինը կկազմի 1 մլն դոլար:
Հայաստանն արդեն իսկ դեկտեմբերի 17-ին փոխանցել է գումարի 10 տոկոսը, իսկ մնացած 90 տոկոսը` համաձայն հիմնադրամի ստեղծման պայմանագրի, փոխանցվելու է մուրհակի տեսքով:
Դեկտեմբերի 21-ին կայանալիք նիստի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել և հաստատել հիմնադրամի 2010թ գործունեությանն առնչվող մի շարք փաստաթղթեր, մասնավորապես նախատեսվում է հաստատել Հակաճգնաժամային հիմնադրամի փորձագիտական խորհրդի կանոնակարգը, կազմը, գումարների հատկացման կարգը և այլն:

Davtyan will partake in the sitting of the anti-crisis fund
Today the RA Minister of Finance Tigran Davtyan will partake in the first sitting of the Anti-crisis Fund of the Eurasian Economic Community (EurAsEC), informs the information and public relations department of the RA Finance Ministry.
The Heads of Government of the EurAsEC member states signed the agreement on establishment of the Anti-crisis Fund of the Eurasian Economic Community in Moscow on June 9. The charter capital of the anti-crisis fund will be $10 billion. Russia will invest $7.5 billion into the fund, Kazakhstan $1 billion, Byelorussia $10 million and the other countries, including Armenia, will invest $1 million. Armenia transferred 10 of the sum on December 17.
Armenia has already transferred the 10% of the money, and the other 90% will be delivered by the promissory note.
During today’s sitting the participants are expected to discuss and adopt a number of documents related to the Fund’s activity in 2010. In particular, they will approve the charter and staff of the Expert Council of the Fund.