Մարդու իրավունքների պաշտպանը հանդես եկավ արտահերթ զեկույցով
Այսօր Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը, հիմք ընդունելով «Մարդու իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքի 17-րդ հոդվածի երկրորդ մասը և հաշվի առնելով արդարադատաքննության իրավունքի իրացման հիմնախնդիրները` հանդես է եկել «Արդարադատաքննության իրավունքի ապահովումը Հայաստանի Հանարպետությունում» արտահերթ հրապարակային զեկույցով:
Ինչպես հաղորդում է Aysor-ի թղթակիցը, զեկույցի շրջանակներում մարդու իրավունքների պաշտպանն անդրադարձ է կատարել ՀՀ-ում քրեական գործերի դատական քննության ընթացքում կողմերի հավասարության և մրցակցության` իբրև արդարադատաքննության իրավունքի կարևորոագույն բաղադրատարրերից մեկի իրացման հիմնահարցին:
«Դա նաև պայմանավորված է նրանով, որ հենց դատական քննության ընթացքում է կողմերի մրցակցությունը ստանում առավել լիարժեք կիրառություն: Մասնավորապես, այդ տեսանկյունից ուսումնասիրության են ենթարկվել Եվրոպական կոմվենցիայի համապատասխան դրույթները, դրանց կիրառման առնչությամբ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի ձևավորած նախադեպային պրակտիկան», - ասաց Արմեն Հարությունյանը:
Զեկույցում ներառված են նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչների դատական նիստերի դիտարկումների արդյունքները:

The special report of the RA Human Rights Defender
Today the Human Rights Defender Armen Harutyunyan taking into consideration the the second part of the 17th article of the RA law on “Human Rights” and taking into consideration the implementation of the just trail right has made a special public report on “The securing of just trail right in Armenia.”
As the reporter of Aysor.am informs the Human Rights Defender has touched upon the implementation issue of securing the equality and competition of the sides during the trail process as an important component of the just trail right.
“It is also conditioned by the fact that it is during the trail process that the competition of the sides gets its complete usage”, - said Armen Harutyunyan.
The report includes also the results of the observations of the trail sessions of the representatives of the RA Human Rights Defender.