Մարդու իրավունքների պաշտպանը հանդես եկավ արտահերթ զեկույցով
Այսօր Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը, հիմք ընդունելով «Մարդու իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքի 17-րդ հոդվածի երկրորդ մասը և հաշվի առնելով արդարադատաքննության իրավունքի իրացման հիմնախնդիրները` հանդես է եկել «Արդարադատաքննության իրավունքի ապահովումը Հայաստանի Հանարպետությունում» արտահերթ հրապարակային զեկույցով:
Ինչպես հաղորդում է Aysor-ի թղթակիցը, զեկույցի շրջանակներում մարդու իրավունքների պաշտպանն անդրադարձ է կատարել ՀՀ-ում քրեական գործերի դատական քննության ընթացքում կողմերի հավասարության և մրցակցության` իբրև արդարադատաքննության իրավունքի կարևորոագույն բաղադրատարրերից մեկի իրացման հիմնահարցին:
«Դա նաև պայմանավորված է նրանով, որ հենց դատական քննության ընթացքում է կողմերի մրցակցությունը ստանում առավել լիարժեք կիրառություն: Մասնավորապես, այդ տեսանկյունից ուսումնասիրության են ենթարկվել Եվրոպական կոմվենցիայի համապատասխան դրույթները, դրանց կիրառման առնչությամբ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի ձևավորած նախադեպային պրակտիկան», - ասաց Արմեն Հարությունյանը:
Զեկույցում ներառված են նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչների դատական նիստերի դիտարկումների արդյունքները:

Омбудсмен Армении выступил с внеочередным докладом
Омбудсмен Армении Армен Арутюнян выступил сегодня с внеочередным докладом «Обеспечение права на справедливое правосудие в Республике Армения», принимая за основание часть вторую статьи 17 закона Армении «О правах человека» и основополагающие вопросы реализации права на правосудие.
Как передает корреспондент Aysor, в рамках доклада Омбудсмен Армении коснулся принципа состязательности и равноправия сторон в ходе судебного разбирательства уголовных дел в Армении в качестве одного из основополагающих вопросов реализации важнейшего элемента права на справедливое правосудие.
«Это обусловлено также тем, что именно в ходе судебного расследования состязательность сторон получает наиболее полноценное применение. В частности, с этой точки зрения были изучены соответствующие положения Европейской конвенции, прецедентная практика Европейского суда по правам человека», - сказал Армен Арутюнян.
В доклад включены также результаты мониторинга, проведенного представителями Омбудсмена Армении в ходе судебных заседаний.