Ստորգետնյա ավտոկայանատեղիները կկառուցվեն մասնավորի հաշվին
Երևանում ստորգետնյա ավտոկայանատեղիների շինարարություն իրականացնելու համար ներկայումս ճշտվել է տարածքների ցանկը, ծրագրի իրագործման հեռանկարային ժամկետները և ֆինանսավորման աղբյուրները: Այս մասին Aysor-ի հետ զրույցում հայտնեց Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Սամվել Դանիելյանը:
«Ստորգետնյա ավտոկայանատեղիների շինարարությունն իրականացվելու է հիմնականում մասնավոր ներդրումների հաշվին, որոնցից թվով 5` «Ազատության», «Շահումյան», «Ազնավուրի», «Սախարովի» և «Ֆրանսիայի» հրապարակներում, ստորգետնյա ավտոկայանատեղերի ստեղծման կառուցապատման աշխատանքները նախատեսվում է ըստ առաջնահերթության ավարտել 2014 թ., որի արդյունքում կունենանք 2496 ավտոկայանատեղի»,- ասաց Ս. Դանիելյանը:
Ըստ Երևանի գլխավոր ճարտարապետի, Գլխավոր հատակագծով և Երևան քաղաքի վարչական շրջանների գոտիավորման նախագծերով նախատեսված է ևս 9 ստորգետնյա ավտոկայանատեղիների կառուցում` «Հանրապետական մարզադաշտ», «Տաշիր հանրախանութ», Զավարյան փողոցի վրա` շուկայից դեպի ձախ ընկած հատված, «Կիլիկիա-1», «Կիլիկիա-2», «Կիլիկիա-3», «Ծիծեռնակաբերդի խճուղի-1», «Ծիծեռնակաբերդի խճուղի-2», Օղակաձև զբոսայգու «Արարատ» թենիսի կորտեր, «Էրեբունի հյուրանոցին հարող հրապարակ» տարածքներում: Դրանց կառուցապատման աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել մինչև 2020 թ., որի արդյունքում կստեղծվի 2355 ավտոկայանատեղի:
«Այդպիսով, ընդամենը 4851 ավտոկայանատեղի` միայն Կենտրոն վարչական շրջանում»,- ընդգծեց Ս. Դանիելյանը:
Ազատության հրապարակում ստորգետնյա ավտոկայանատեղիի շինարարությունը, որը սկսվել էր 2008 թ. հոկտեմբերին, մոտենում է իր ավարտին: Այն նախատեսվում է շահագործման հանձնել 2010 թ. գարնանը: Եռահարկ ավտոկայանատեղին նախատեսված է 500 մեքենայի համար:
Ս. Դանիելյանը նաև հայտնեց, որ մշակվել է 2009-2020 թթ. համար ստորգետնյա և վերգետնյա բազմահարկ ավտոկայատեղիների ստեղծման ծրագիր` Երևան քաղաքի թաղային համայնքների գոտիավորման նածագծերով նախատեսված ներբակային տարածքներում:
Երևանում ստորգետնյա ավտոկայանատեղիների կառուցման հիմնական նպատակը փողոցները տրանսպորտային միջոցների կայանումից ազատելն է, հատկապես քաղաքի փոքր կենտրոնում:

Подземные автостоянки будут построены за счет частных инвесторов
Для реализации строительства подземных стоянок и гаражей в Ереване в настоящее время уточнен список территорий, перспективные сроки выполнения программы и финансовые источники. Об этом в беседе с корреспондентом Aysor сообщил главный архитектор города Еревана Самвел Даниелян.
«Строительство подземных стоянок и гаражей будет в основном реализовано за счет частных инвестиций, из них 5 будут построены на площадях им. Шаумяна, Азнавура, Сахарова, «Франции» и «Азатутюн». Строительные работы предполагается завершить в 2014 году, в результате мы будем иметь 2496 парковок», - сказал С.Даниелян.
Согласно главному архитектору Еревана, по Генпроекту и проекту зонального разделения административных районов города предусмотрено строительство еще 9-ти подземных автостоянок. Строительные работы предусматривается завершить до 2020 года, в результате этого будет создано 2355 стоянок.
Строительство подземной стоянки на площади «Азатутюн», начатое в октябре 2008 года, уже близится к завершению. Предусмотрено сдать ее в эксплуатацию весной 2010 года. Трехярусная автостоянка предусмотрена на 500 машин.
С.Даниелян сообщил, что разработана программа 2009-2020 гг. по созданию многоярусных подземных и наземных автостоянок. Основная цель строительства в Ереване подземных автостоянок – освободить улицы от парковок транспортных средств, особенно в центре города.