Ստորգետնյա ավտոկայանատեղիները կկառուցվեն մասնավորի հաշվին
Երևանում ստորգետնյա ավտոկայանատեղիների շինարարություն իրականացնելու համար ներկայումս ճշտվել է տարածքների ցանկը, ծրագրի իրագործման հեռանկարային ժամկետները և ֆինանսավորման աղբյուրները: Այս մասին Aysor-ի հետ զրույցում հայտնեց Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Սամվել Դանիելյանը:
«Ստորգետնյա ավտոկայանատեղիների շինարարությունն իրականացվելու է հիմնականում մասնավոր ներդրումների հաշվին, որոնցից թվով 5` «Ազատության», «Շահումյան», «Ազնավուրի», «Սախարովի» և «Ֆրանսիայի» հրապարակներում, ստորգետնյա ավտոկայանատեղերի ստեղծման կառուցապատման աշխատանքները նախատեսվում է ըստ առաջնահերթության ավարտել 2014 թ., որի արդյունքում կունենանք 2496 ավտոկայանատեղի»,- ասաց Ս. Դանիելյանը:
Ըստ Երևանի գլխավոր ճարտարապետի, Գլխավոր հատակագծով և Երևան քաղաքի վարչական շրջանների գոտիավորման նախագծերով նախատեսված է ևս 9 ստորգետնյա ավտոկայանատեղիների կառուցում` «Հանրապետական մարզադաշտ», «Տաշիր հանրախանութ», Զավարյան փողոցի վրա` շուկայից դեպի ձախ ընկած հատված, «Կիլիկիա-1», «Կիլիկիա-2», «Կիլիկիա-3», «Ծիծեռնակաբերդի խճուղի-1», «Ծիծեռնակաբերդի խճուղի-2», Օղակաձև զբոսայգու «Արարատ» թենիսի կորտեր, «Էրեբունի հյուրանոցին հարող հրապարակ» տարածքներում: Դրանց կառուցապատման աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել մինչև 2020 թ., որի արդյունքում կստեղծվի 2355 ավտոկայանատեղի:
«Այդպիսով, ընդամենը 4851 ավտոկայանատեղի` միայն Կենտրոն վարչական շրջանում»,- ընդգծեց Ս. Դանիելյանը:
Ազատության հրապարակում ստորգետնյա ավտոկայանատեղիի շինարարությունը, որը սկսվել էր 2008 թ. հոկտեմբերին, մոտենում է իր ավարտին: Այն նախատեսվում է շահագործման հանձնել 2010 թ. գարնանը: Եռահարկ ավտոկայանատեղին նախատեսված է 500 մեքենայի համար:
Ս. Դանիելյանը նաև հայտնեց, որ մշակվել է 2009-2020 թթ. համար ստորգետնյա և վերգետնյա բազմահարկ ավտոկայատեղիների ստեղծման ծրագիր` Երևան քաղաքի թաղային համայնքների գոտիավորման նածագծերով նախատեսված ներբակային տարածքներում:
Երևանում ստորգետնյա ավտոկայանատեղիների կառուցման հիմնական նպատակը փողոցները տրանսպորտային միջոցների կայանումից ազատելն է, հատկապես քաղաքի փոքր կենտրոնում:

Construction of underground parking structure in Yerevan is mainly funded by private investments, told Aysor’s correspondent Chief Architect of Yerevan Samvel Danielian.
“We are installing a new underground parking structure on financial backing of private investors. Five camps will be built on Shaumian Square, Aznavour Square, Sakharov Square, Liberty Square, and French Square. We’ll install 2,496 car parking spaces to 2014, finishing the construction works,” said Samvel Danielian.
Some 9 underground parking structures are included in the General Plan and the Framework of territorial dealing of administrative zones, according to the chief architect. The installing works are expected to be finished by 2020, bringing additional 2,355 car parking spaces.
Installing of the three-storey underground parking structure on Liberty Square, which begun in October 2008, is nearing its completion. It will be put into operation in spring of 2010, providing 500 car parking places.
Samvel Danielian said the 2009-2020 Plan on installing multistoried underground and ground parking structures is designed with focusing on the key goal to free streets from parked cars, especially, in the center of the city. Car parking places will be available by paid system.