Կենսաթոշակները կվճարվեն ժամանակին
ՀՀ ֆինանսների նախարարության, Հայփոստի և համապատասխան այլ կառույցների աշխատակիցները 2010 թ. հունվարի 4-5-ին դուրս կգան աշխատանքի` թոշակառուների կենսաթոշակների վճարումն ապահովելու նպատակով:
Ինչպես այսօր ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը, թոշակները սովորաբար վճարում են ամսվա սկզբին, սակայն 10-օրյա արձակուրդի պայմաններում խնդիր էր առաջանում և, որպեսզի թոշակառուներին չսպասեցնեն մինչև հունվարի կեսերը, համապատասխան կառույցների աշխատակիցները տոնական օրերին կաշխատեն: Կենսաթոշակների վճարումները կսկսվեն Երևանում, ապա` հանրապետության մարզերում:
Հարցին, թե ի՞նչ կցանկանար Ձմեռ պապից, Տ. Դավթյանը պատասխանեց. «Շատ և շատ ֆինանսական ռեսուրսներ: Իհարկե, կյանքում դա ամենակարևորը չէ, բայց անհրաժեշտ նախապայման է շատ հարցեր լուծելու համար»:

The pension to be paid on time
On 4-5 January 2010 the employees of “Haypost” and other institutions of the RA Ministries of Finances will go on for working in order to provide the pensioners with their pension.
As the RA Finance Minister Tigran Davtyan informed on the press conference the pensions are being paid at the beginning of the month. But as they are having 10 days of vocations a problem occurs, and in order not to make the pensioners wait till the fifteen of January the employees of the above mentioned institutions will work on holidays to. The pensions will be given first in Yerevan and then in other regions of the Republic.
To the question what T. Davtyan would ask from the Santa Claus he answered: “A lot of financial resources. Of course it is not the most important thing in the life, but is a very important premise for solving many questions.”
According to T. Davtyan, for the state, economy and the family the most important thing is the stability.